У цей день 17 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день боротьби з гомофобією (International Day Against Homophobia). Відзначається за ініціативи французького письменника і вченого Луї-Жоржа Тена. День був обраний на згадку 17.05.1990 р., коли Генеральна асамблея Всесвітньої організації охорони здоров’я виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань. Термін «гомофобія» (Homophobia: від грецького «homоs» – «однаковий» і «phоbos» – «страх», «боязнь») з’явився відносно недавно – у 1972 р. Для позначення ірраціонального страху перед гомосексуалістами, неприйняття та зневаги до представників сексуальних меншин термін «гомофобія» вперше вжив психіатр Джордж Вайнберг (George Weinberg). Мета цього дня – протидія будь-якому фізичному, моральному та символічному насильству стосовно людей з іншою сексуальною орієнтацією або гендерною ідентифікацією; підтримка та координація всіх ініціа-тив по всьому світу, які допомагають усім громадянам досягти рівних прав; прове-дення більш широкої кампанії із захисту прав людини.

• День пам’яті померлих від СНІДу (World Remembrance Day of AIDS Victims). Відзначається щорічно з 1983 р. у третю неділю травня. Символ руху проти цієї хвороби – червона стрічка, пришпилена до одягу, а також різнокольорові полотна – квіти, зшиті з клаптиків тканини в пам’ять про безліч людей, які пішли з життя. Згід-но зі статисткою Всесвітньої асоціації охорони здоров’я, на планеті живе понад 42 мільйони людей, інфікованих вірусом імунодефіциту (ВІЛ), і щодня ця цифра збільшу-ється ще на 14–15 тисяч. Біль-шість ВІЛ-інфікованих – молоді люди у віці до 30 років. За останні 25 років від СНІДу померло близько 25 мільйонів чоловік. Вчені вважають, що ВІЛ перейшов від мавп до людей у період між 1926 і 1946 рр. Більш того, резуль-тати недавніх досліджень вказують, що цей вірус міг уперше з’явитися в людській популяції ще у XVII ст., але утвердився в Африці як епідемічний штам лише в 30-х рр. XX ст. Найстаріший у світі зразок крові людини, що містить ВІЛ, датується 1959 р. – цього року африканський пацієнт із Конго, у якого була взята кров, помер від СНІДу. У 1978 р. у декількох пацієнтів у США та Швеції, Танзанії та на Гаїті зареєстровані симптоми захворювання, яке через кілька років назвуть СНІД. У 1982 р. уперше використовується назва СНІД – «синдром набутого імунодефіциту» (AIDS – «acquired immune dificiency syndrome»). У 1983 р. Люк Монтаньє з Інституту Пастера (Франція) відкрив вірус, який вважають причиною СНІДу – ВІЛ, або «вірус імунодефі-циту людини» (HIV – «human immune deficiency virus»). У 1987 р. заснована Глобаль-на програма ВООЗ зі СНІДу.

• День пульмонолога. Відзначається з 1997 р. щорічно. Офіційно не за-тверджене. Пульмонологія («пульмоніс» з грец. – «легені», «логос» – «вчення») – це один із великих розділів медичної науки, в якому вивчаються захворювання і патоло-гії дихальної системи людини. Самостійним напрямком пульмонологія стала в другій половині ХХ ст. Її прабатьки – фтизіатрія (лікування туберкульозу) та онкологія. За даними ВООЗ, близько 235 млн. осіб страждають від астми і кількість таких людей постійно зростає. Вчені-пульмонологи займаються розробкою методик і заходів із діагностування захворювань, профілактики та лікування дихальних шляхів. Пневмонія, емфізема легенів, бронхоектатична хвороба легень – це тільки малий список недуг, з якими борються лікарі-пульмонологи. В Україні зареєстровано 210 тис хворих на бронхіальну астму (за статистикою 2015 р.). Астма належить до захворювань, які найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують як-ість життя пацієнта і лікуються на амбулаторному рівні.

• День пам’яті жертв політичних репресій. Встановлено Указом президента України «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових по-літичних репресій 1937–1938 років». Відзначається щороку у третю неділю травня. Понад 2 млн 800 тис. осіб стали жертвами репресій і депортацій з України, які тривали протягом 1935–1951 рр. За даними істориків, у радянські часи кожен десятий в’язень соловецьких таборів був із України. За даними Служби безпеки України, в 1936 р. були арештовані 15 717 чоловік, в 1937 – 159 573, в 1938 – 106 096, в 1939 – 11 744. Лише за 1937 р. розстріляно 16,5 тис. чоловік. Першою мішенню на українській землі стали державні й інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917–1918 рр. Другий удар завдано по національній першооснові – українському селянству, третім стало знищення творчої еліти та духовенства. Лише деякі з числа репресованих повернулися в сім’ї, були реабілітовані та дочекалися відновлення своїх прав.

• 160 років від дня народження Мартіна Кукучіна (справжнє ім’я та прізвище – Матей Бенцур), словацького прозаїка, драматурга та публіциста, одного з засновників сучасної словацької прози, автора романів «Дім під горою», «Мати кли-че», «Лукаш Благосей Красонь», «Богуміл Валізлость Забор». Помер 25 травня 1928 р.

  На Днiпропетровшинi:
• 17–18 травня – 200 років тому (1820 р.) у м. Катеринославі побував видатний російський поет Олександр Сергійович Пушкін.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека