У цей день 31 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму (World No Tobacco Day). Він був встановлений у 1988 р. Всесвітньою організацією охорони здоров’я на 42-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (резолюція №WHA42.19). У березні 2006 р. Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії. Глобальною метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього та прийдешніх поколінь не лише від руйнівних наслідків для здоров’я, але також і від соціальних, екологічних та економічних лих, пов’язаних із вживанням тютюну і впливом тютюнового диму. Щорічно цей день проводять за певною тематикою. В Україні палить близько 115 млн мешканців, з них – 9 100 тисяч чоловіків і 2 500 тисяч жінок. У відсотковому відношенні – 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більше половини всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

• Всесвітній день білявок (блондинок) (World Blonde´s Day). Відзначається з 2006 р. неофіційно. Його ініціаторами виступили феміністично налаштовані жінки-юристи США. Блондини (франц. Blondin, якщо жінки – білявки, вживаються також такі позначення: біляві люди, світловолосі люди) – люди зі світлим волоссям. Розрізняють натуральних (природних) і фарбованих (штучних) блондинів і білявок. Розрізняють види білявого волосся: біляве – дуже світле, майже біле волосся; лляне – біле або майже біле сірого або жовтого відтінку; платиновий блондин – біле або майже біле сірого відтінку; золотисте – світло-жовте; кукурудзяне або пергідрольне – яскраво-жовте; попелястий блондин – світло-русяве сірого відтінку; пшеничне – світло-русяве жовтого відтінку; інше – волосся сірого або світло-коричневого відтінку. Найпершою міфічною блондинкою стала богиня кохання Афродіта, якій золотисті локони подарував сам Зевс. Мода на жінок із волоссям золотистих кольорів вирізняє епоху Ренесансу в багатьох європейських країнах. Перший засіб, що допоміг жінці стати блондинкою хімічним способом, був запропонований у 1867 р. на Паризькій виставці. Починаючи з 30-х років XX ст. і до наших днів, зберігається мода на радикальне освітлення волосся до білого і яскраво-жовтого кольорів. Блондини – найбільш «волохаті» люди в порівнянні з власниками іншого кольору шевелюри. Вчені підрахували, що на їхніх головах росте близько 150 000 волосин. У жагучих брунетів – у півтора рази менше, у рудих – майже вдвічі. Правда, волосся у блондинів набагато тонше, тому ці люди не пишноволосі. Зараз у світі всього 2% натуральних блондинів.

• День хіміка. Відзначається в Україні згідно з Указом президента №219/94 від 7.05.1994 р. в останню неділю травня як професійне свято працівників хімічної та нафтохімічної промисловості. Хімія – наука, що досліджує речовини та їхні перетворення в результаті хімічних реакцій. Дуже давно люди на практиці застосовували знання з хімії, намагаючись отримати золото з будь-якого металу, виплавляючи скло, фарбуючи тканини різними барвниками. В результаті таких практичних дій з’явилися деякі реактиви та обладнання, наприклад, апарат для перегонки рідини. Хімія як наука започаткована в XVII ст. завдяки діяльності Роберта Бойля, який першим спробував дати визначення хімічного елементу, з якого складається речовина. У XIX ст. Дмитро Менделєєв створив таблицю елементів, названу згодом його ім’ям, за допомогою якої було набагато простіше визначати хімічний склад речовин. У сучасному житті складно знайти хоч одну галузь, де не застосовують хімічні речовини та матеріали. Все наше життя, в тій чи іншій мірі, пов’язане з хімією.

• 85 років від дня, коли вийшла спеціальна постанова РНК СРСР і ЦК ВКП (б) «Про ліквідацію дитячої безпритульності і бездоглядності». До Вашого відома. З цього часу беруть свій початок підрозділи у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ. Тому що постанова зобов'язала Головне управління робітничо-селянської міліції (ГУРКМ) НКВС СРСР посилити боротьбу проти хуліганства на вулицях з боку дітей і підлітків. До відання наркомату були віднесені дитячі приймальники-розподільники, в складі НКВС для даного напрямку роботи виділені спеціальні ланки та працівники.

• 65 років від дня народження Володимира Борисовича Кузьміна, українського рок-музиканта, мультиінструменталіста, рок-вокаліста, автора більш ніж 200 пісень. До Вашого відома. В. Кузьмін – вихованець Дніпропетровського музичного училища імені Глінки (нині – Консерваторія ім. Михайла Глінки).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека