У цей день 25 квiтня

 

  У свiтi:
• Тиждень солідарності з народами несамоврядованих територій. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція 54/91 від 6 грудня 1999 р.). Уперше цей тиждень був оголошений в 1972 р. (резолюція 2911 (XXVII), коли відзначався тиждень солідарності з колоніальними народами Південної Африки, Гвінеї-Бісау та Кабо-Верде, що борються за свободу, незалежність і рівні права, починаючи з 25 травня – Дня визволення Африки.

• День Африки (Africa Day). Відзначається міжнародними організаціями системи ООН. Цей день також називають Днем африканської свободи (African Freedom Day) і присвячують річниці утворення Організації африканської єдності (Organization of African Unity), створеної 30-ма африканськими лідерами в Аддіс-Абебі 25 травня 1963 р. За рішенням ООН, цей день оголошено Днем визволення Африки. Для світової спільноти дата символізує прагнення африканських країн до єдності в інтересах забезпечення самостійного розвитку, миру та процвітання на континенті.

• Всесвітній день щитовидної залози (World Thyroid Day). Відзначається за ініціативи Європейської тіроідної асоціації (European Thyroid Association) – організації, яка займається вивченням питань, пов’язаних зі щитовидною залозою та її захворюваннями щорічно з 2009 р. Всесвітній День щитовидної залози переслідує п’ять головних цілей: підвищення поінформованості громадськості про проблеми, пов’язані з ЩЗ і про їх медико-соціальне значення; підвищення інформованості про поширення захворювань ЩЗ і методи їх раннього виявлення; пропаганда програм профілактики й освітніх програм в галузі патології ЩЗ; пропаганда сучасних методів лікування захворювань ЩЗ; підвищення доступності медичної допомоги в галузті захворювань ЩЗ.

• Міжнародний день зниклих безвісти дітей (International Missing Children Day). У Європейському Союзі відзначається щорічно з 2010 р. за ініціативи Міжнародного центру пошуку зниклих та експлуатованих дітей (ICMEC). Витоки свята – Національний день зниклих безвісти дітей США (1984). Символ дня – зображення синьої незабудки. У цей день у різних країнах світу проводять заходи, щоб привернути увагу громадськості й залучити небайдужих громадян до пошуку зниклих дітей. В Україні цю акцію організовує всеукраїнська громадська організація «Магнолія». В Україні також діє безкоштовна «гаряча лінія» 116 000 (з мобільного) Служби розшуку дітей.

• День філолога. Відзначається щорічно неофіційно. В перекладі з давньогрецької «філологія» означає «любов до слова». Наука філологія утворилася ще в XVII–XVIII ст. в Індії та Греції. Прототипом її стала наука, предметом дослідження якої були мова, історія, культура, філософія стародавніх люднй. Із часом трактування філології як науки змінювалося. В Європі, до XVIII ст. склався комплекс наук, які вивчали стародавні культури – їхню мову, письмову творчість, філософію, історію. Сучасне поняття філології – галузь знань, що вивчає письмові джерела, і на основі їх змістовного, мовного та стилістичного аналізу – історію і сутність духовної культури даного суспільства. Вона через вивчення письмових джерел відкриває нові сторінки культури та історії тієї чи іншої країни. В Україні професію філолога здобувають у багатьох вищих навчальних закладах, до них, зокрема, належать: КНУ ім. Т. Шевченка, Інститут філології, НПУ ім. М.П. Драгоманова, ВНУ ім. В. Даля, ЛНУ ім. І. Франка та багато інших.

• День рушника (Towel Day). Відзначається щорічно неофіційно з 2001 р. шанувальниками творчості відомого британського письменника, драматурга і сценариста Дугласа Адамса (Douglas Adams), автора гумористичних фантастичних творів «Автостопом по Галактиці» (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) і «Холістичне детективне агентство Дірка Джентлі» (Dirk Gently's Holistic Detective Agency). Саме в романі «Автостопом по Галактиці» він описав рушник як незамінну для автостопника річ, чи то подорожі по земних дорогах, чи по міжгалактичних просторах. У романі унікальним властивостям рушника присвячений цілий розділ, причому крім важливого практичного значення даного предмета, на думку автора, психологічне значення цього аксесуара взагалі важко переоцінити. Отже, протягом всього цього дня шанувальники письменника носять всюди з собою рушник, не розлучаючись з ним ні на хвилину, таким чином віддаючи данину пам'яті своєму улюбленому письменникові. Рушник – вузька і довга смуга тканини, переважно лляної або паперової, для витирання частин тіла або посуду. Рушник в українській культурі (український традиційний рушник) – це прямокутний шмат лляного чи конопляного полотна, що має на кінцях, а часто і на всьому полі різноманітні вишиті або виткані композиції, які відображають світогляд та звичаї предків, несуть інформацію про добро, достаток, здоров'я. Рушники є символом матеріальної культури слов'ян, важливою складовою обрядів і ритуалів.

• 115 років від дня народження Олександра Євдокимовича Корнійчука, українського драматурга, кіносценариста, громадського діяча, публіциста, академіка АН СРСР, Героя Соціалістичної Праці, голови Спілки письменників УРСР в 1938–1941 та у 1946–1953 рр., автора п’єс «Правда», «Кам’яний острів», «Загибель ескадри», «Платон Кречет», «Богдан Хмельницький», «Фронт», «Крила». Помер 14 травня 1972 року.

• 110 років від дня народження Едді Рознера (справжнє ім’я – Адольф Ігнатович Рознер, або Аді Ігнаци Рознер (пол.), видатного джазового трубача, скрипаля, диригента, композитора та аранжувальника. Помер 8 серпня 1976 року. Як чудовий імпровізатор, дістав прізвисько «Білий Армстронґ».

• 85 років від дня народження Юрія Феодосійовича Ярмиша, українського письменника, майстра авторської казки, автора понад 60 збірок, серед яких «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки», «Чарівні струмки», «Цікавий промінець», «Лебедина казка», «Чарівними стежками», «Весела мандрівка», «Живі малюнки», «Великий мисливець», «Чарівні ліки», «Лісові балакуни», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та інші. Помер 23 жовтня 2013 року.

• 65 років від дня народження Любові Петрівни Пономаренко, української письменниці, авторки збірок «Дерево облич», «Ніч у кав'ярні самотніх душ», повісті «Неба дістати» та інших.

  На Днiпропетровшинi:
• 95 років тому (1925 р.) у м. П’ятихатки народився Володимир Юхимович Міцик, вчений в галузі тваринництва, доктор біологічних наук, лауреат Державної премії УРСР.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека