У цей день 24 квiтня

 

  У свiтi:
• День Святих Рівноапостольних Кирила і Мефодія, вчителів слов’янських. Святкування пам’яті святих братів ще в давні часи мало місце у всіх слов’янських народів, але потім під впливом різних історичних і політичних обставин було забуте. На початку XIX століття, разом із відродженням слов’янських народностей, відродилася і пам’ять про слов’янських першовчителів. Вчені вважають, що слов’янська писемність була створена у ІX столітті, приблизно в 863 році. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» на ім’я одного з братів, Костянтина, який, прий-нявши чернецтво, став Кирилом. На основі грецької Кирило створив слов’янську абетку. Вона враховувала всі особливості звуків слов’янських мов. Крім того Кирило і Мефодій переклали старослов’янською мовою Євангеліє, Апостол і Псалтир. За внесок святих Кирила і Мефодія в культуру Європи Папа Іван Павло II у 1980 р. оголосив їх покровителями Старого континенту.

• День слов’янської писемності. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1096/2004 від 17.09.2004 р. у день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Постанова про святкування 11 травня (24 – за н.ст.) прийнята в 1863 р. Ідея поновлення загальнонаціонального, суспільного святкування пам’яті святих Кирила і Мефодія та Днів слов’янської писемності і культури у СРСР народилася в 1985 р., коли слов’янські народи разом зі світовою громадськістю відзначали 1100-річчя від дня кончини святителя Мефодія, архієпископа Моравського та Паннонського. Кирило і Мефодій – слов’янські просвітителі та проповідники християнства, творці слов’янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на ста-рослов’янську мову. Вони заклали основи слов’янської писемності та літератури. Праці цих великих просвітителів стали загальним надбанням усіх слов’ян, заклали основу їхнього морального та розумового розвитку.

• Європейський день парків (The European Day of Parks). Відзначається з 1999 р. за ініціативи Федерації ЄВРОПАРК у день, коли в 1909 р., у Швеції, було створено перший (зараз їх 9) Європейський Національний Парк. Сьогодні Федерація ЄВРОПАРК (EUROPARК Federation) – європейська організація, що об’єднує природні території, які охороняються в 36 європейських країнах. У світі Європейський день парків вважається днем міжнародної екологічної солідарності. Заходи дня спрямовані на те, щоб привернути увагу громадськості до природоохоронних зон, закликати населення піклуватися про природну спадщину та зміцнити міжнародне співробітництво в цій сфері. Найрозкішні парки Європи: 1) Парк Софієро, Хельсінгборг, Швеція. Замок Софієро і парк навколо нього славиться на весь світ своїми чудовими рододендронами. 2) Парк Кекенхоф, Ліссе, Голландія. Парк відкритий для публіки всього лише 2 місяці на рік – і тільки навесні! Нині в ньому зібрані близько 7 мільйонів тюльпанів різних видів. 3) Люксембурзький сад, Париж, Франція. Другий за величиною парк Парижа. Тут можна знайти сотні скульптур, ляльковий театр і безліч різних атракціонів для дітей і дорослих. 4) Вілла Боргезе, Рим, Італія. Найстаріший парк Риму, один із найбільших. 5) Гайд-парк, Лондон, Велика Британія. Будучи символом Лондона, унікальним місцем, де зібрано культурну спадщину, Гайд-парк – одне з найкрасивіших і чудових публічних місць у Європі. Відомий своїм «куточком ораторів», а також озером Серпентайн, яке ділить парк на 2 частини. 6) Берг-парк, Кассель, Німеччина. Другий за величиною парк у Європі, розташований на пагорбі. Серед пам’яток цього парку – 250-метровий штучний водоспад і пам’ятник Гераклу, який є символом Касселя. 7) Парк Чишміджіу, Бухарест, Румунія. Один із найстаріших і найгарніших парків у Європі. 8) Парадні сади, Бат, Велика Британія. Парк розташований у 150 км від Лондону біля берегів річки Ейвон. У ньому можна знайти найгарніші клумби в країні. 9) Варошлігет, Будапешт, Угорщина. Парк є одним із найстаріших розважальних парків у світі. Крім атракціонів, тут є замок, зоопарк, цирк і безліч ігрових майданчиків для дітей.

• День Священномученика Мокія. Народна назва – Мокія Мокрого. Цей день вважається показником погоди на все літо. Якщо мокро, то й все літо мокре, і навпаки. З дня Мокія починалася справжня літня спека, траплялися дощі з грозами. Тумани 24 травня також обіцяли дощове літо. З настанням дня пов’язували перше цвітіння незабудки, квітки, даної людям для збереження пам’яті про предків, учителів і захисників Вітчизни. Тому на Мокія прийнято було згадувати всіх, хто залишив по собі добру пам’ять.

• 120 років від дня народження Едуардо де Філіппо (справжнє прізвище – Пассареллі), італійського драматурга, режисера, актора, легенди італійського театру, автора 55 п’єс для театру, серед яких: «Субота, неділя, понеділок», «Філумена Мартурано» та інші. Помер 31 жовтня 1984 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека