У цей день 23 квiтня

 

  У свiтi:
• День Святого Апостола Симона Зілота (Каноніта). Святий апостол Симон – один із дванадцяти найближчих учнів Христа, який отримав назву «зілот», що означає «ревнитель». Народна назва свята – «Симона цілющого», в українській традиції – «Симонове зело». У цей день Земля-Природа іменинниця. Орати землю не можна, але можна сіяти пшеницю. У того, хто її цього дня сіє, пшениця – «як золото». Ворожки йшли за корінцями. Починається масове збирання лікарських трав. Вважається, що саме на світанку 23 травня вони мають найбільшу цілющу силу. Збирали до сходу сонця, доки не спала роса. Трава – символ добрих і злих сил природи. Травознавство – голос поколінь. Наші пращури саме у природи вчилися зцілюватися та жити. Народні прикмети на 23 травня: дощ іде – літо буде непогожим; уранці бджоли дуже швидко і весело літають – буде сонячний день; дме вітер під час дощу – очікуй гарної погоди; до вечора не зникають купчасті хмари – чекай поліпшення погоди; до світанку чутні пташині пісні – буде дощ.

• Всесвітній день черепахи (World Turtle Day) – тварини, що символізує мудрість, багатство та довголіття. Відзначається за ініціативою Американського товариства порятунку черепах (American Tortoise Rescue) щорічно з 2000 р. Метою свята є привернення уваги громадськості до проблеми загибелі великої кількості черепах через сусідство з людьми. 220 мільйонів років – такий осяжний вік черепахи (лат. Testudines) – одного з чотирьох загонів плазунів. Загін містить близько 328 сучасних видів, згрупованих у 14 сімейств і 2 підряди. До Червоної Книги Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) внесено дані про охоронний статус 228 з 328 сучасних видів черепах.

• 110 років від дня народження Арті Шоу (справжнє ім’я і прізвище – Ар-тур Якоб Аршавський), американського джазового кларнетиста, дириґента, композитора і письменника, одного з найбільших музикантів «ери свінгу». Помер 30 грудня 2004 року.

• 125 років від дня відкриття Нью-Йоркської публічної бібліотеки (The New York Public Library, NYPL), однієї з найбільших бібліотек світу. Нині Нью-Йоркська публічна бібліотека має 87 підрозділів: чотири наукових бібліотеки без видачі книг додому, чотири головних бібліотеки з абонементною видачею, бібліотеку для людей з обмеженими можливостями та 77 районних філій. Користування бібліотеками системи NYPL безкоштовне для всіх бажаючих. Загальні фонди складають 50 млн. видань, з яких більш 20 млн. – книги.

• 100 років від дня смерті Георгія (Юрія) Івановича Нарбута, українського і російського художника-графіка та педагога, який проілюстрував або оформив «Малоросійський Гербовник» (В. Лукомського і В. Модзалевського), «Герби гетьманів Малоросії», «Старовинну архітектуру Галичини» (Ю. Лукомського), «Стародавні садиби Харківської губернії» та інше; розробив поштові марки Української Народної Республіки в тридцять, сорок і п’ятдесят шагів; проєкти Державного Гербу і Печатки Української держави (1918 р.); автора «Української абетки», у вирішенні літер якої об’єднані досягнення як української рукописної та друкованої книги, так і досягнення західноєвропейських майстрів шрифту. Народився 9 березня 1886 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека