У цей день 22 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день біологічного різноманіття (International Day for Biological Diversity). Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН (19 грудня 1994 р.) і відзначається у день прийняття Конвенції ООН про охорону біологічного різноманіття. Раніше цей день святкувався 29 грудня. Головне завдання Міжнародного дня біологічного різноманіття – звернути увагу громадськості на проблему безповоротного зникнення на Землі багатьох представників флори та фауни. Щодня зникає до 10 видів тварин і щотижня – 1 вид рослин. Загибель одного виду рослин веде до знищення приблизно 30 видів дрібних тварин (передусім, комах і круглих черв’яків – нематод), пов’язаних із ними у процесі харчування. У найближчі 20–30 років людство може втратити близько 1 млн видів. Сьогодні очевидно, що збереження різноманітності живих організмів і біологічних систем на Землі – необхідна умова виживання людини та сталого розвитку цивілізації.

• День Миколи Чудотворця (весняного). Весняний день вшанування пов’язаний із днем перенесення мощей Святого Миколая Чудотворця з Лікії до міста Бар в Італії. Святитель Миколай, він же Микола Угодник, він же Микола Чудотворець – один із найбільш шанованих в народі святих. У народі вважається, що святий Миколай Чудотворець є покровителем мореплавців і всіх подорожуючих. За народними віруваннями, на весняного Миколу вода в річках освячується для купання, оскільки «на весняного Миколу не буває холодно ніколи». Вважалося, як не віддаси до Миколи зайняту річ, то можеш зовсім не віддавати. Адже кажуть: на Миколи – або ніколи. Існує повір’я: Від Миколи до літа дванадцять заморозків.

• Всесвітній день електрозв’язку та інформаційного суспільства (World Telecommunication and Information Society Day. Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2006 р. Раніше відзначався як Всесвітній день електрозв’язку та інформаційного суспільства, або Всесвітній день телекомунікацій, щорічно з 1969 р., за рішенням сесії Адміністративної ради Міжнародної спілки електрозв’язку – в день її заснування. Цього дня також відзначається річниця підписання першої Міжнародної телеграфної конвенції (1865 р.) та створення Міжнародної спілки електрозв’язку. Цей день – професійне свято всіх програмістів, веб-дизайнерів, системних адміністраторів, редакторів Інтернет-видань, Інтернет-провайдерів, а також усіх, зайнятих у сфері інформаційних технологій.

• Річниця перепоховання (159 років) Тараса Шевченка в Каневі на Чернечій горі (1861 р.). Спершу поета поховали на Смоленському кладовищі Санкт-Петербургу. 26 квітня (8 травня) 1861 р. домовину викопали, перенесли через увесь Петербург до Московського (Миколаївського) вокзалу і залізницею перевезли до Москви. Далі шлях пролягав через Серпухов, Тулу, Орел, Кроми, Дмитрівськ, Сєвськ, Глухів, Кролевець, Батурин, Ніжин, Носівку, Бобровицю, Бровари до Києва. Випрягши коней із воза, студенти Університету Святого Володимира провезли труну Ланцюговим мостом і далі набережною до церкви Різдва Христового на Подолі. 8 (20 травня) 1861 р. на пароплаві «Кременчук» останки Кобзаря перевезено до Канева. Дві доби домовина перебувала в Успенському соборі. Брати Т. Шевченка хотіли поховати Тараса біля стін Успенського собору, але Григорій Честахівський, який супроводжував прах великого поета, зумів відстояти виконання його останньої волі. 10 (22 травня) після відслуженої в церкві панахиди, прах віднесли на Чернечу гору. Таким чином було виконано заповіт поета. Туди ж перенесли дерев’яний хрест, який був встановлений на могилі. З тих пір могила поета височить над Дніпром.

• 180 років від дня народження Марка Лукича Кропивницького, українського письменника, драматурга, театрального актора, автора більш ніж 40 п’єс різних жанрів, серед яких: драми «Перед волею», «Олеся», комедії «Супротивні течії», «На руїнах», «Голомозий», трагедії «Страчена сила», «Зерно і полова», а також переробки та інсценізації, переклади В. Шекспіра, деяких творів російської драматургії. З ім’ям М. Кропивницького пов’язане створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії. Режисерські роботи: «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Дві сім’ї», «Чмир», «Джигун». Помер 21 квітня 1910 року.

• 85 років від дня заснування Президією Верховної Ради СРСР відзнаки (особливого знаку) Героя Соціалістичної Праці – золотої медалі «Серп і Молот». Довідка: Відзнака Герой Соціалістичної Праці – золота медаль «Серп і Молот» – почесне звання в СРСР у 1938–1991 рр., вищий ступінь відзнаки за працю. Героям Соціалістичної Праці вручалися орден Леніна, медаль «Серп і Молот» та грамота Президії ВР СРСР, якими Герой Соціалістичної Праці міг бути нагороджений неодноразово. До кінця 1991 р. приблизно 19 тисяч осіб було відзначено цим званням (з них понад 160 осіб двічі та 16 – тричі).

• 100 років від дня народження Миколи Григоровича Гринька (справжнє прізвище – Окуньков), українського актора театру і кіно, народного артиста УРСР. Фільмографія: «Сюжет для невеличкого оповідання», «Тіні забутих предків», «Андрій Рубльов», «Загибель ескадри», «Пригоди Буратіно», «Сталкер», «Весняні перевер-тиші», «Генеральна репетиція» та інші. Помер 10 червня 1989 року.

• 75 років від дня народження Юрія Євгеновича Рибчинського, українського поета-пісняра, драматурга, сценариста, громадського діяча, заслуженого діяча мистецтв України, народного артиста України, одного із основоположників сучасної української естрадної пісні, автора понад 150 творів, серед яких: опера «Біла гвардія», рок-опера «Біла ворона. Жанна Д’Арк», «Парфумер». Автор текстів до пісень В. Івасюка, І. Поклада, І. Шамо, автор книги «Театр дерев».

• 30 років від дня, коли Microsoft почала продаж Windows 3.0 – першої операційної системи, яка подолала поріг пам'яті в 640 Кб. За два тижні було продано більше 100 000 копій за ціною 150 доларів. До Вашого відома. До Windows 3.0 компанія Microsoft включила ряд простих додатків таких як блокнот, текстовий редактор Write і калькулятор. Також в Windows 3.0 з'явилася гра «Солітер», а користувачі платформи отримали можливість міняти налаштування комп'ютера і запускати текстові програми, створені для MS DOS. На відміну від нудного текстового інтерфейсу MS DOS у Windows 3.0 до кожного додатку була прикріплена відповідна іконка. Для запуску програми було достатньо виділити іконку і клікнути по ній.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека