У цей день 20 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день метрології (World Metrology Day). Заснований Міжнародним комітетом мір і ваги у 1999 р. Відзначається в день, коли у 1875 р. у Парижі було підписано «Метричну конвенцію». На основі Метричної Конвенції створено Міжнародне бюро мір і вагів (International Bureau of Weights and Measures, BIPM) – першу міжнародну науково-дослідну лабораторію, і встановлені межі для світового співробітництва та взаємодії вимірювальних наук, і, як наслідок, застосування досягнень цих наук у промисловості, комерційній діяльності та суспільному житті. Метрологія (від грец. «Μέτρον» – «міра», + грец. «Λόγος» – «наука») – «наука про виміри». Метрологія проникає в усі науки та дисципліни, що мають справу з вимірами, і є для них єдиною наукою. Головні поняття, якими оперує метрологія, це – вимірювання, засіб вимірювань, метрологія, методики виконання вимірювань. Об’єкт метрології – всі одиниці вимірювань фізичних величин – механічних, електричних, теплових та інших.

• Всесвітній день лікаря-травматолога. Відзначається щорічно. Офіційно не затверджене. Мета свята – вшанування праці лікарів-травматологів та увага до проблем цього напрямку медицини. Травматологія — мати всіх хірургічних спеціальностей, один із найдавніших розділів клінічної медицини, історія якого налічує багато століть. З початку зародження цивілізації й до сьогодні людство страждає від поранень і каліцтв. Наукова база галузі закладена вченим і філософом Гіппократом у працях «Про суглоби» та «Про перелом кісток». Продовжив вчення Авіцена, який створив «Канон медицини» (четвертий том кісткові захворювання, переломи та інше). Амбруаз Паре – «батько сучасної хірургії», автор праці «Способи лікування вогнепальних поранень, а також поранень, нанесених стрілами, списами та ін.» (1545 р.), вчення про зупинення кровотечі та ампутації. Саме готовність лікарів-травматологів прийти на допомогу зберігає життя і здоров’я у випадку банальної необережності чи спланованих пошкоджень. Сучасна травматологія (від грец. «рана» та лат. «наука») – галузь медицини та підрозділ хірургії, що вивчає травматичні пошкодження, хвороби, пов'язані з ними, а також розробляє засоби лікування й профі-лактики травм. До фахівців цього напрямку відносяться травматологи, лікарі-ортопеди, хірурги, розробники ліків та обладнання.

• День перекладача жестової мови. Відзначається щорічно з 2009 р. за ініціативи IV пленуму центрального правління Українського товариства глухих. Перекладач жестової мови, офіційна назва професії – перекладач-дактилолог, сурдопере-кладач) – проміжна ланка в комунікації людей, які чують, і глухих осіб, фахівець, котрий здійснює переклад між словесною та жестовою мовою в прямому та зворотно-му напрямках, що включає в себе як усний (синхронний, послідовний), так і письмовий переклади. З 1934 р. працює Українське товариство глухих. В Україні переклад жестовою помою телевізійних програм був започаткований у 1994 р. на телеканалі УТ-2 в програмі «Київська панорама». На даний час, на виконання ст. 23 Закону Ук-раїни «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», на телеканалах дер-жавної та комунальної, та на деяких каналах приватної власності, здійснюється жестовий переклад телевізійного продукту, здебільшого, інформаційного спрямування. У світі працюють Всесвітня асоціація перекладачів жестової мови, Європейський форум перекладачів жестової мови, Рада перекладачів жестової мови (2007 р.) міста Києва та Київської області як консультативно-дорадчий орган Київської організації Українського товариства глухих.

• День банківських працівників. Відзначається щорічно в Україні згідно з Указом президента № 316/2004 від 06.03.2004 р. Банківська система України бере свій відлік з березня 1991 р., коли Верховна Рада прийняла Закон України «Про банки та банківську діяльність». Банківська система України — це складова економічної системи держави, що включає в себе Національний банк України; інші банки (резиденти та нерезиденти, зареєстровані у встановленому законодавством порядку на території України); небанківські фінансові установи, винятковою діяльністю яких є прийняття вкладів, розміщення кредитів або ведення рахунків клієнтів; Фонд гарантування вкладів фізичних осіб; банківську інфраструктуру, а також зв'язки та взаємини між ними. Загальні активи всіх банків складали 1 трильйон 336 мільярдів гри-вень, що на 6,37% більше ніж роком раніше (1,256 трлн грн на 01.01.2017).

• День народження джинсів. Відзначається неофіційно на згадку дня 20 травня 1973 р., коли партнери Л. Стросс та Дж. Девіс отримали патент №139121, який закріплював виняткове право виготовляти штани із заклепками на кишенях – так народилися джинси. Виріб, сьогодні відомий як джинси, надійшов у продаж за ціною 13,5 доларів за дюжину. Джинси сучасного вигляду з'явились у 20-х роках XX ст. З 1950-х вони стали популярними серед представників субкультур.

• 450 років від дня, коли в Антверпені був надрукований перший у світі географічний атлас фламандського картографа Абрахама Ортеліуса, що складався з 53-х карт великого формату. До Вашого відома. Видання «Тhеаtrum orbis terrarum» (лат. «Видовище кулі земної») відображало стан географічних знань на той час. І, незважаючи на низку суттєвих помилок, обумовлених великими прогали-нами в географічних знаннях і відсутністю точних карт, цей атлас став для мореп-лавців кінця XVI – початку XVII ст. «географічною Біблією».

• 190 років від дня народження Гектора Мало, французького письменника, автора трилогії «Жертви любові», романів «Ромен Кальбрі», «Без сім'ї», «В сім'ї» та інших. Помер 17 липня 1907 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека