У цей день 18 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день музеїв (International Museum Day). Відзначається щорічно за рішенням ХІ Генеральної Конференції Міжнародної ради музеїв (ICOM), яка відбулась у травні 1977 року. З 1978 р. щорічно відзначається більш ніж у 150 країнах. Головний девіз свята: «Музеї – це важливий засіб культурного обміну, збагачення культури та розвитку взаєморозуміння, співробітництва і миру різних народів». У цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої виставкові зали. Музеї є безцінними джерелами пізнання, які освячують наше долучення до культурно-історичних цінностей і духовних реліквій. Музеї (від давньогрецької «дім Муз») – культурно-освітні та науково-дослідні заклади, призначені для вивчення, збереження та використання пам’яток природи, матеріальної та духовної культури, залучення громадян до надбань національної та світової історико-культурної спадщини. З розвитком комп’ютерної техніки й Інтернету з’явилися також віртуальні музеї на CD-ROM або в Інтернеті. До Міжнародного дня музеїв приурочена міжнародна акція «Ніч музеїв» (з 1997 р.), яка дозволяє оглянути музейні експозиції вночі та майже до ранку. Головна мета акції – показати ресурс, можливості, потенціал сучасних музеїв, залучити до музеїв молодь. Українські музеї вперше масово долучилися до всесвітньої акції 2008 р. В Україні існує видання «Музеї України» http://museum-ukraine.org.ua/

• День боротьби за права кримськотатарського народу. Відзначається з 2014 р. згідно з Указом Виконуючого обов’язки президента України № 472/2014 «День боротьби за права кримсько-татарського народу» щорічно у річницю депортації кримськотатарського народу 1944 р. Депортація кримських татар (крим. Qırımtatar sürgünligi) – примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, проведене НКВС 18 травня 1944 р. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. У 1989 р. депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. Кримські татари вимагають визнати депортацію геноцидом. Депортація розпочалася о 3-й годині ранку 18 травня 1944 р. і завершилася, в основному, 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС. Під час головної хвилі депортації (18–20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того 6 тис. мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тис. кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 особи. Окремо 5 989 чоловік, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців. Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб і виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар.

• День Рожевої Пантери (Pink Panther Day). Заснований співтовариством друзів, членами якого є музиканти, кулінари та інші захоплені творчі натури. Рожева пантера – вигаданий анімаційний персонаж художніх і мультиплікаційних фільмів що вперше з'явився в художньому фільмі режисера Блейка Едвардса 1963 р. «Рожева пантера» в початкових і завершальних кадрах і згодом з'являлася в такій же ролі майже в кожному фільмі цієї серії. У 1964 р. вийшов перший короткометражний мультфільм про Рожеву пантеру. Засновники свята відзначають, що саме здатність даного персонажа до нестандартного мислення і практичної реалізації своїх ідей (а конкретно – перефарбування світу в рожевий колір), його гумор і позитивний настрій і стали головними мотивами для започаткування цієї нової дати. Гасло свята – «Think pink!» («Думай по-рожевому!»), який у контексті свята означає – «Думай творчо!».

• 100 років від дня народження Іоанна Павла ІІ (до інтронізації – Кароль Юзеф Войтила), глави римо-католицької церкви (з 16 жовтня 1978 до 2 квітня 2005 рр.), автора більш ніж 120 філософських і богословських праць, 14 енциклік і п’яти книг, найпопулярніші з яких «Переступити поріг надії», що розійшлася тиражем у 20 млн. примірників, та «Катехізису Католицької Церкви», яка стала міжнародним бестселером; п’єс «Золотих справ майстри», «Брат нашого Бога», «Фатальна звістка», поем і віршів. Помер 2 квітня 2005 року. До Вашого відома. Іоанн Павло ІІ здійснив 250 пастирських поїздок, 104 закордонні подорожі, відвідав 130 країн, відвідав 1 022 міста на всіх континентах і провів за межами Ватикану в цілому понад 822 доби, під час загальних аудієнцій у Папи побували близько 17 мільйонів людей; добре володів 6 мовами. 26-річний понтифікат Іоанна Павла II став 3-м за тривалістю в історії католицької церкви після правління святого Петра і блаженного Пія IX.

  На Днiпропетровшинi:
• 70 років тому (1950 р.) народився Гарнік Ашотович Хачатрян, скульптор. Почесний громадянин м. Кам'янського (2002), член Національної спілки художників України (1991).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека