У цей день 15 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день тих, хто відмовився від військової служби за переконаннями совісті (The International Conscientious Objectors ‘Day). Заснований у Копенгагені, в 1981 р. на першій міжнародній зустрічі тих, хто відмовився від військової служби. Відзначається саме 15 травня у зв’язку з тим, що 15 травня 1997 р. Бундестаг, федеральний парламент ФРН, видав резолюцію про реабілітацію тих, кого військове правосуддя нацистської Німеччини переслідувало за відмову від військової служби за переконаннями і за дезертирство.

• Міжнародний день сімей (International Day of Families), відзначається що-річно 15 травня починаючи з 1994 р. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у резолюції про Міжнародний рік сім’ї (Резолюція № A / REC / 47/237 від 20 вересня 1993 р.). Ініціатором Дня сімей став особисто Генеральний секретар ООН Бутрос Бутрос Галі. Встановлення цього дня ставить за мету звернути увагу громадськості країн на численні проблеми сім’ї. Будучи одним із головних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, сім’я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом, по-своєму реагуючи на вимоги часу, відповідаючи на громадські потреби і сама формуючи їх. Через сім’ю змінюються покоління людей, у ній здійснюється продовження роду, відбувається первинна соціалізація і виховання дітей, реалізується турбота про непрацездатних членів суспільства. Сім’я була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності та розвитку. Сім’я – єдиний виховний інститут, мо-ральний вплив якого людина відчуває протягом усього свого життя.

• Міжнародний день клімату. Підставою цього свята стала відповідь на заклик метеорологів захищати клімат як важливий ресурс, який впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь. Екологами встановлено, що за останні 15 років на Зе-млі зникло близько двох мільйонів кв. км. лісів. Це стало наслідком як негативного людського фактора, так і низки природних катаклізмів. Як відомо, знищення вологих тропічних лісів є першопричиною аномального скупчення газів в атмосфері. Ще однією перешкодою на шляху стабілізації кліматичних показників є смог. Особливо гост-ро стоїть питання про розвиток атомної енергетики. На тлі масових обмежень і заборон атомної сфери діяльності по всьому світу екологи закликають до розробки «безпечних ядерноенергетичних технологій». Збереження клімату Землі залежить і від кожного жителя планети.

• 175 років від дня народження Іллі Ілліча Мечникова, російського, українського та французького науковця – біолога, фізіолога та патолога, одного із засновників еволюційної ембріології, творця порівняльної патології запалення, фагоцитарної теорії імунітету, засновника наукової геронтології, лауреата Нобелівської премії (1908 р.), автора книги «Етюди про природу людини». Помер 15 липня 1916 року.

• 130 років від дня народження Кетрін Енн Портер, американської письменниці, журналістки та політичної діячки, лауреатки Пулітцерівської премії (1966 р.), авторки роману «Корабель дурнів», збірок оповідань «Гасієнда», «Обіднє вино», «Кінь блідий і на ньому вершник», книги есеїв «Минулі дні» та інших. Померла 18 вересня 1980 року.

• 75 років від дня, коли Юрій Левітан оголосив останнє оперативне зве-дення Радянського інформаційного бюро (Радінформбюро): «Прийом полонених ні-мецьких солдатів на всіх фронтах закінчений». Радянське інформаційне бюро було створено 24 червня 1941 р. Довідка. Радінформбюро знайомило читачів і слухачів з боротьбою Радянської Армії та народу проти фашизму, а в післявоєнний час – із головними напрямами внутрішньої й зовнішньої політики Радянського Союзу. До Вашого відома. Всього за роки війни прозвучало більше 2 000 фронтових зведень і вислано близько 135 тисяч статей до бюлетенів радянських посольств і місій, а та-кож іноземним газетам, журналам та радіостанціям.

• 105 років від дня народження Пола Ентоні Самуельсона, американсько-го економіста, лауреата Нобелівської премії (1970 р.), який вважається ініціатором «неокласичного синтезу» (об’єднання в одну концепцію неокласичної мікроекономіки та кейнсіанської макроекономіки).

• 90 років від дня, коли вперше було здійснено політ зі стюардесами на борту літака. До Вашого відома. У цей день в 1930 р. здійснила перший політ на рейсі Сан-Франциско–Шайєнн група з семи стюардес на чолі з Еллен Черч.

  На Днiпропетровшинi:
• 90 років тому (1930 р.) у м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) на базі факультету Дніпропетровського гірничого інституту створено Дніпропетровський металургійний інститут. Нині – Національна металургійна академія України.

• 90 років тому (1930 р.) в м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) на базі хіміко-технологічного факультету Дніпропетровського гірничого інституту створено Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут. Нині – Український державний хіміко-технологічний університет.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека