У цей день 12 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день медичної сестри (International Nurses Day). Відзна-чається щорічно з 1971 р. за рішенням Міжнародної ради медсестер, а до цього – Міжнародної федерації Червоного Хреста, в день народження Флоренс Найтінгейл (1820–1910 рр.). Флоренс Найтінгейл – англійська сестра милосердя, засновниця си-стеми підготовки кадрів середнього та молодшого медперсоналу у Великій Британії, організаторка та керівниця загону санітарок під час Кримської війни 1853–1856 рр., статистик, авторка книг «Нотатки про чинники, що впливають на здоров’я, ефектив-ність і управління шпиталями британської армії», «Як потрібно піклуватися про хво-рих». Ліга Міжнародного Червоного Хреста в 1912 р. заснувала Медаль імені Флоренс Найтінгейл (Florence Nightingale Medal), призначену для дипломованих медичних сестер і добровільних санітарок, активних членів і регулярно співпрацюючих із това-риствами Червоного Хреста та Червоного Півмісяця або з іншими організаціями, що надають медичну допомогу. Медична сестра, за визначенням Комітету експертів ВООЗ із сестринської справи, є особа, яка здійснила підготовку з основної програми навчання, отримала достатню кваліфікацію і має право виконувати відповідальну роботу з сестринського обслуговування населення, профілактики захворювань, до-гляду за хворими та надання невідкладної допомоги, дотримуючись при цьому пра-вил професійної етики та деонтології. За ініціативи МОЗ України з 1997 р. цей день відзначається і в Україні.

• Міжнародний день лимериків. Відзначається в день народження Едва-рда Ліра (12.05.1812–29.01.1888) – англійського художника та поета, який вважається родоначальником жанру абсурдистських лимериків – поезії нісенітниць (збірка «Ні-сенітниця нісенітниць» (1846). Лимерик – жанр гумористичної поезії, що походить з Ірландії та Великої Британії. Це жартівливі епіграми на будь-яку тему, для яких ха-рактерні комічні або гротескні елементи, парономазії, каламбури, гра слів. За поетич-ною формою «лимерик» – це п‘ятирядковий вірш, що має риму за схемою aabba, з тристопним анапестом у першому, другому і п‘ятому версах та двостопним – у тре-тьому й четвертому. Проте система римування може бути порушена, як і кількість стоп у віршованому рядку, оскільки головним у лімерику є розкута інтонаційно-синтаксична структура. У канонічному лимерику кінець останнього рядка повторює кінець першого. До жанру лімерика зверталися такі поети, як А. Теннісон, А.Ч. Суїнберн, Р. Кіплінг, Р.Л. Стівенсон, Л. Керрол, В. Коуп, М. Твен, Ю. Тувім, С. Баран-чик, А. Качан, Ю. Позаяк та інші.

• День матері. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 489/99 від 10.05.1999 р. у другу неділю травня. День матері (Mother’s Day) відзнача-ють також у багатьох європейських країнах, США, Канаді, Китаї та Японії, загалом у 23 країнах. День матері – одне з найбільш зворушливих свят, це свято вічності: з покоління в покоління для кожного з нас мама – найголовніша, найрідніша у світі людина, найніжніше в світі слово. У багатьох мовах, часто абсолютно між собою непов’язаних, послідовності звуків ma, ma-ma та їм подібних відповідають слову «мати». Мати – головна особа в житті дитини. Ніхто не приходить у цей світ без ма-тері. Тому феномен матері завжди був, є і буде актуальним. Материнська любов, за своєю природою, є безумовною. Материнська любов виводить малюка в світ, про-низаний людськими зв’язками. Стосунки з матір’ю особливо відбиваються на нашій здатності довіряти, любити, приймати любов. Роль матері у вихованні дитини за-лишається досить великою і в дорослому житті. Вона допомагає орієнтуватися в нових ситуаціях, інтерпретувати їх і відповідним чином реагувати. Перший подару-нок матері – життя, другий – любов, третій – розуміння.

• 200 років від дня народження Флоренс Найтінгейл, англійської сестри милосердя, організаторки і керівника загону санітарок під час Кримської війни 1853–1856 рр., статистика, засновниці системи підготовки кадрів середнього та молодшо-го медперсоналу у Великій Британії, авторки книг «Нотатки про чинники, що впли-вають на здоров'я, ефективність і управління госпіталями британської армії», «Як потрібно піклуватися про хворих». Померла 13 серпня 1910 року.

• 150 років від дня народження Якова Феофановича (варіант по-батькові – Теофанович) Чепіги-Зеленкевича, українського педагога, психолога, громадського діяча, автора проєкту української школи, українських шкільних підручників, понад 150 наукових праць з теорії та методики початкового навчання, ідеї якого вплинули на розвиток педагогічної науки в Україні у 1920–1930-х рр. Автор праць «До націона-льної школи», «Національність і національна школа», «Ґрунтовні принципи нормаль-ної школи», «Психофізіологічні основи правопису», «Національне виховання», «До трудової вільної школи!», «„Трудова школа“ П.П. Блонського», «Азбука трудового виховання й освіти», «Практична трудова педагогіка» та інших. Довідка. Уклав «Проєкт української школи» (1913 р.), де сфор-мував вимоги до нової української національної школи: у створенні школи має брати участь усе українське вчительст-во; школа має бути народною і відповідати інтересам народних мас; важливо, щоб освіта була глибоко національною, рідномовною, відповідала душі та розуму наро-ду, його культурному, соціальному й економічному розвиткові; школу слід будувати на підвалинах, які не порушують прав дитини, вільного й нормального розвитку її фізичних і духовних сил, індивідуальних рис.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека