У цей день 9 березня

 

  У свiтi:
• 9–10 травня — Всесвітній день перелітних (мігруючих) птахів (World Migratory Bird Day). День встановлений Угодою про збереження афро-євразійських мігруючих во-дно-болотяних птахів (AEWA), у співпраці із Конвенцією про збереження мігруючих видів (CMS) у 2006 р., у форматі глобальної інформаційно-освітньої кампанії, спря-мованої на створення сприятливих умов для перелітних птахів і збереження місць їхнього проживання у всьому світі. Відзначається щорічно з 2011 р. у другу суботу та неділю травня.

• День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги). Відзначається в Україні відповідно до Закону № 2539 від 03.04.2015 р. «Про увічнен-ня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Свято прийшло на заміну радянському святу «День Перемоги», яке відзначали в СРСР, а потім в Ук-раїні до 2014 року включно. Спочатку свято відзначалося в СРСР і країнах Варшав-ського договору. Свято введено у 1945 р., але з 1947 р. є робочим днем. У СРСР (і відповідно на теренах Української РСР) День Перемоги вперше був оголошений не-робочим днем у ювілейний 1965 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 кві-тня 1965 р. як «Свято Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.». У 1991 р. до ст. 73 Кодексу законів про працю Української РСР були вне-сені зміни, і в переліку святкових днів 9 травня було зазначено як «День Перемоги». Після розпаду СРСР відзначається у Білорусі, Казахстані, Україні, Росії та низці ін-ших країн колишнього соціалістичного табору.

• Всесвітній день справедливої торгівлі (World Fair Trade Day). Відзнача-ється щорічно у другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої організації справедли-вої торгівлі (World Fair Trade Organization), а весь місяць травень вважається міся-цем справедливої торгівлі. Справедлива торгівля (англ. Fair trade) – організований громадський рух, який відстоює справедливі стандарти міжнародного трудового, екологічного та соціального регулювання, а також громадську політику щодо марко-ваних і немаркованих товарів від ремісничих виробів до сільськогосподарських про-дуктів.

• День діанетики. Свято саєнтологів усього світу. Відзначається щорічно в день, коли вперше вийшла книга Л. Рона Хаббарда «Діанетика – сучасна наука ду-шевного здоров’я» (9 травня 1950 р.). Діанетика (від грецької «душа», «розум») – створене Роном Хаб-бардом вчення, методики якого, згідно з автором, можуть допо-могти знизити вплив минулих небажаних відчуттів і емоцій, нераціональних страхів і психосоматичних захворювань (захворювань, викликаних або посилених емоційни-ми розладами) на людину в даний час. Прихильники також описують діанетику як: «те, як розум впливає на тіло». На діанетиці грунтується саєнтологічне вчення.

• 75 років від дня, коли Указом Президії Верховної Ради СРСР заснована медаль «За Перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.». Ця медаль стала найпоширенішою нагородою СРСР, оскільки величезна кількість радянських людей брала участь у боротьбі з фашистською Німеччиною як на фро-нтах, так і в тилу.

• 75 років від Дня перемоги над німецько-фашистськими загарбниками. На час підписання Акту капітуляції вже настало 9 травня (0:43 за московським ча-сом), тому в СРСР святкування Дня Перемоги було встановлено саме 9-го числа.

• 70 років від дня, коли Роберт Шуман (міністр закордонних справ Фран-ції) виступив із закликом до об’єднання повоєнних європейських держав в ім’я роз-витку та розквіту в майбутньому. Цей виступ (сьогодні має назву «Декларація Шумана») став першим кроком до об’єднання Європи та утворення сучасного Євро-пейського Союзу. Довідка: Сьогодні Європейський Союз налічує 27 держав, це: Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспа-нія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Фран-ція, Чехія, Швеція.

• 185 років від дня народження Максима Олексійовича Антонóвича, укра-їнського філософа-матеріаліста, просвітника, літературного критика, публіциста та природознавця, автора праць «Два типи сучасних філософів», «Про геґелівську фі-лософію», «Сучасна філософія», «Льодовикова гіпотеза і льодовикові явища в Фін-ляндії і в Повенецькому повіті», «Чарльз Дарвін і його теорія» та інших. Помер у ли-стопаді 1918 року.

• 160 років від дня народження Джеймса Метью Баррі, англійського проза-їка та драматурга, автора казкових творів про Пітера Пена, роману «Коли людина одна», «Маленький служник», «Сентиментальний Томмі», «Томмі та Гризел», коме-дії «Кволіті-стрит» та інших. Помер 19 червня 1937 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 175 років тому (1845 р.) народився Євген Михайлович Деларю, ана-том і фізіолог рослин, викладач Катеринославської класичної чоловічої гі-мназії.

• 45 років тому (1975 р.) у м. Нікополі відкрито меморіальний ком-плекс на честь загиблих в роки Другої світової війни.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека