У цей день 27 квiтня

 

  У свiтi:
• 8–9 травня — Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни (Time of remembrance and reconciliation). Відзначаються щорічно; встановлені Генеральною Асамблеєю ООН 22.11.2004 р. із вказівкою на те, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення і святкування та відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. В Україні День пам’яті та примирення – нове державне свято. Воно встановлено Указом пре-зидента України від 24 березня 2015 р., і цим же документом затверджена дата його святкування – 8 травня. Друга світова війна (1.09.1939–3.09.1945 рр.) – найбільша трагедія всього людства. У ній загинуло понад 54 мільйони осіб, 90 мільйонів було поранено, із яких 28 мільйонів стали інвалідами. У 1945 р. склалася ситуація, при якій 80-річних людей було вдвічі більше, ніж 25-річних. Якщо у війнах XVII століття загинуло 3 мільйони осіб, у війнах XVIII ст. – 5,2 мільйони чоловік, у війнах XIX ст. – 5,5 мільйонів, то I і II світові війни XX ст. забрали понад 65 мільйонів людських жит-тів. У II світову було втягнуто 61 державу з населенням 1,7 мільярди чоловік. Від бо-йових дій і фашистського терору особливо постраждала Європа, де загинуло 40 мі-льйонів чоловік, у тому числі 30 мільйонів у країнах антигітлерівської коаліції. З них понад 50% загинули від гітлерівського терору. Жертвами війни та окупації в Європі стали: СРСР – понад 27 мільйонів чоловік (40% усіх жертв), Польща – 6 мільйонів, Югославія – 1 млн 700 тис., Франція – понад 600 тис., Греція – понад 400 тис.; Ніде-рланди – 200 тис., Бельгія – 8 тис., Албанія – понад 7,5 тис., Люксембург – 5 тис. У боротьбі проти Німеччини і Японії загинуло 360 тис. англійців, понад 400 тис. амери-канців, понад 40 тис. австралійців і новозеландців, понад 30 тис. канадійців.

• Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (World Red Cross and Red Crescent Day). Відзначається з 1953 р., щорічно в день народження засновника міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця швейцарця Жана Анрі Дюнана (1828–1910 рр.). За свою працю і внесок в ім’я ідеалів гуманізму у 1901 р. він був нагороджений Нобелівською премією миру, зокрема за рішення про створення Міжнародного комітету Червоного Хреста у 1863 р. Міжнародний комітет Червоного Хреста стоїть біля витоків Міжнародного руху Червоного Хреста та Чер-воного Півмісяця, відомого як Міжнародний Червоний Хрест.

• 75 років від дня підписання остаточного Акту про беззастережну капіту-ляцію фашистської Німеччини. Підписання відбулось о 22:43 за центрально-європейським часом, що відповідає 0:43 за московським часом. Велика Вітчизняна війна закінчилась. До Вашого відома. Історично берлінський акт про капітуляцію не був першим. Коли радянські війська оточили Берлін, перед військовим керівництвом Третього рейху постало питання про збереження залишків Німеччини. Це було мож-ливим лише за умови уникнення беззастережної капітуляції. Тоді було прийнято рі-шення капітулювати тільки перед англо-американськими військами, але продовжу-вати бойові дії проти Червоної Армії. У ніч на 7 травня у французькому місті Реймсі був укладений акт про капітуляцію Німеччини, згідно з яким з 23 години 8 травня бойові дії припинялися на всіх фронтах. У протоколі обумовлювалося, що він не є всеосяжним договором про капітуляцію Німеччини та її збройних сил. Проте Радян-ський Союз висував вимогу беззастережної капітуляції як єдиного умови закінчення війни. Сталін вважав підписання акту в Реймсі лише попереднім протоколом і був незадоволений, що акт про капітуляцію Німеччини підписаний у Франції, а не в сто-лиці держави-агресора. Тим більше, що бойові дії на радянсько-німецькому фронті все ще тривали. За наполяганням керівництва СРСР, представники союзників по-вторно зібралися вже в Берліні та спільно з радянською стороною 8 травня 1945 р.підписали ще один акт про капітуляцію Німеччини. Сторони домовилися, що пер-ший акт буде іменуватися попередніми, а другий – остаточним.

• 55 років від дня виходу указу Президії Верховної Ради СРСР про засну-вання Положення про вищий ступінь відзнаки-звання «Місто-герой» (надано 12 міс-там і Брестській фортеці в СРСР та одному місту в Югославії (зараз у Словенії). На території України – Одеса, Київ, Севастополь і Керч; 2 – Мінськ і Брестська форте-ця-герой – на території Білорусі; інші – в Росії: Ленінград, Сталінград, Москва, Ново-російськ, Тула, Мурманськ, Смоленськ.

• 80 років від дня народження Пітера Бредфорда Бенчлі, американського письменника, автора романів «Щелепи», «Безодня», «Острів», «Дівчина із моря Кор-теса», «Біла акула» та інших. Помер 11 лютого 2006 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека