У цей день 7 квiтня

 

  У свiтi:
• День радіо. Відзначається щорічно з 1945 р. і вважається святом праці-вників усіх галузей зв’язку, радіоаматорів і радіожурналістів. У цей день, у 1895 р., Олександр Степанович Попов на зборах Російського фізико-хімічного товариства виступив із доповіддю та здійснив перший сеанс радіозв’язку і продемонстрував світові перший радіоприймач. Саме ця подія лягла в основу святкування Дня радіо, який уперше був відзначений 7 травня 1925 р. Сучасний інформаційний бум – ре-зультат праці багатьох поколінь учених, інженерів, техніків – усіх, кого доля поєдна-ла з галуззю зв’язку.

• День Мученика Євсевія Никомидійського. Народні назви – «Євсєїв день», «Стратилат», «Сава», «Єлизавета-чудотворниця» тощо. Люди вірили, що на-прикінці першого тижня останнього весняного місяця на людину нападає мука. І пот-рібно 7 травня молитися святій Єлизаветі для того, щоб позбутися цієї напасті. Піс-ля цього дня буває ще 12 морозів. Відзначали свято проліття – безповоротного кінця зими, проводили численні обряди, покликані остаточно пробудити землю і принести всім здоров’я. Народні прикмети на 7 травня: сонячні хмари потемніли – передбача-ється гроза. Над горизонтом низькі хмари висять, і краї у них окреслені – чекай си-льної грози з вітром. Увечері зоря пофарбована в жовтий колір – найближчим часом дощів не буде.

• 180 років від дня народження Петра Ілліча Чайковського, російського композитора, одного з найкращих мелодистів, дириґента, педагога, громадського ді-яча, музичного журналіста, одного з найвизначніших російських композиторів, авто-ра 76 опусів, 10 опер, 3 балетів. Його концерти та опуси для фортепіано, сім симфо-ній (шість пронумерованих та симфонія «Манфред»), чотири сюїти, програмна симфонічна музика, балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик» є надзвичайно цінним внеском у світову музичну культуру. Помер 6 листопада 1893 року. До Вашого відома. У композитора були тісні творчі та родинні зв’язки з Украї-ною – з 1864 р. майже щороку жив в Україні в маєтку Низи на Сумщині, а в 1878–1885 рр. у м. Кам’янці та с. Браїлові на Поділлі. Тут з’явилися його твори на україн-ські сюжети чи такі, в яких використано українські народні мелодії: опери «Мазепа» (за О. Пушкіним) і «Черевички» («Коваль Вакула» за М. Гоголем), симфонії № 2 («Українська») та № 4, концерт для фортепіано з оркестром № 1, транскрипція фан-тазії «Козачок» Дарґомижського для фортепіано, пісні до російських перекладів Т. Шевченка і чимало інших. Був одним із учасників заснування на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства Київської консер-ваторії.

• 155 років від дня народження Альфреда Едварда Вудлі Мейсона, ангій-ського письменника, майстра детективного жанру, автора романів «Чотири пера», «Полум’я над Англією», циклу творів про детектива Г. Ано та інших. Помер 22 лис-топада 1948 року.

• 75 років від дня народження Василя Івановича Голобородька, українсь-кого письменника, автора багатьох поетичних збірок, серед яких «Летюче віконце», «Ікар на метеликових крилах», «Калина об Різдві», «Слова у вишиваних сорочках», «Наша мова», «Ми йдемо» та інші, лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка (1994 р.), премій імені В. Симоненка та М. Трублаїні.

  На Днiпропетровшинi:
• 45 років тому (1975 р.) у м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) ві-дкрито діораму «Битва за Дніпро».


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека