У цей день 6 квiтня

 

  У свiтi:
• День піхоти. Відзначається щорічно згідно Указу президента України від №152/2019 19.04.2019 р. «Про День піхоти» з метою вшанування мужності та героїз-му воїнів механізованих, мотопіхотних, гірсько-штурмових військових частин і підрозділів Сухопутних військ Збройних сил України, виявлених у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України. Піхота – рід військ, який бере уч-асть переважно в пішому бою (на власних ногах). Піхота є найдавнішим і масовим родом військ. У зв'язку з розвитком техніки і засобів доставки, піхоту класифікують так: Механізовані війська (також мотострілецькі або моторизовані війська) (основний засіб доставки живої сили – авто і бронетехніка); морська піхота (основний засіб доставки живої сили – морський / річковий транспорт); повітряно-десантні війська (основний засіб доставки – авіатехніка).

• День Святого Георгія Побідоносця (Переможець) (Святий Юрій, Святий Юр, Єгорій Весняний, Єгорій Хоробрий) – воїна і святого. Відзначається в день його загибелі. У народній свідомості співіснують два образи святого: один із них набли-жений до церковного культу св. Георгія-змієборця і христолюбивого воїна, інший, дуже відмінний від першого, належить до культу скотаря і землероба, господаря землі, покровителя худоби, що відкриває весняні польові роботи. За народними тра-диціями разом із Дмитрієвим днем Юріїв день ділить рік на два півріччя – «Дмитрівське» і «Юріївське». Це одне з найпоетичніших весняних свят. Юрій відмикає клю-чами землю, випускає тепло, росу, благославляючи майбутній урожай: «У цей день сходить весна на землю». У багатьох місцях з цього дня починалися сільські гулян-ня. З Егорія танки, з Дмитра посиденьки. Цього дня господині готували святковий обід. Снідати починали після сходу сонця. На столі обов’язково повинні бути молоч-ні страви: гуслянка, мочанка, молочні каші. На Гуцульщині ліпили з сиру різні скуль-птурки – коники, герань, олені, курочки. У цей день доїли овець і з молока робили сир, який після цього святили в церкві та роздавали бідним. Образ св. Георгія за-лишається актуальним і в творчості сучасних художників. В основі більшості робіт традиційний сюжет – св. Георгій вражає списом змія.

• 175 років від дня появи в Англії перших у світі поштових марок: чорної однопенсової та синьої однопенсової. До Вашого відома. З німецької «Mark» – по-штовий знак різної вартості, свідчення оплати державного збору. Марки випускалися без клею і прикріплювалися до конвертів сургучем або приколювалися шпильками.

• 125 років від дня народження Рудольфо Валентино (справжнє ім’я та прізвище – Родольфо Альфонсо Раффаелло П’єтро Філіберто Гул’єльмі ді Вален-тино д’Антоньолла), американського кіноактора, однієї з найвидатніших зірок німого кіно, автора збірки віршів «Денні марева». Фільмографія: «Шейх», «Кров та пісок», «Орел», «Син шейха» та інші. Помер 23 серпня 1926 року.

• 115 років від дня народження Юрія Андріановича Лавріненка, українського літературознавця, публіциста, есеїста, критика, редактора, автора понад 300 праць, серед яких антологія «Розстріляне відродження», праці «Василь Елан-Блакитний», «Василь Чумак», «Творчість Павла Тичини» та інші. Помер 14 грудня 1987 року.

• 110 років від дня смерті Бориса Дмитровича Грінченка, українського пи-сьменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публі-циста, громадсько-культурного діяча, одного із засновників Української радикальної партії, одного з організаторів і керівників товариства «Просвіта», автора книжки для читання в школі «Рідне слово», укладача чотиритомного тлумачного «Словник укра-їнської мови», автора більш ніж 50 оповідань, повістей «Соняшний промінь», «На розпутті», «Серед темної ночі», «Під тихими вербами», збірок поезій «Пісні Василя Чайченка», «Під сільською стріхою», «Під хмарним небом», драм «Серед бурі», «Степовий гість», «Ясні зорі», збірок народної творчості «Пісні та думи», «Думи коб-зарські», «Веселий оповідач» та інших. Народився 9 грудня 1863 року.

• 105 років від дня народження Джорджа Орсона Уеллса, американського кінорежисера, актора та письменника, який взяв участь у 78 радіопостановках, зок-рема у радіопостановці за романом Г. Уеллса «Війна світів», яку було виконано як радіорепортаж з місця події. Фільмографія: «Громадянин Кейн», «Леді із Шанхая», «Третя людина» та інші. Помер 10 грудня 1985 року.

• 105 років від дня народження Григорія Михайловича Тютюнника, україн-ського прозаїка, поета, автора збірки оповідань «Зорані межі», повісті «Хмарка сонця не заступить», романів «Вир», «Буг шумить», збірки поезій «Журавлині ключі» та інших. Помер 29 серпня 1969 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека