У цей день 1 квiтня

 

  У свiтi:
• День міжнародної солідарності трудящих. Встановлено конгресом II Ін-тернаціоналу (Париж, 14–21 липня 1889 р.). Вважається святковим неробочим днем (ст. 73 Кодексу законів про працю України). Відзначається щорічно. Побутують інші назви: «Першотравень», «День праці», «День весни». Першотравень у сучасному ви-гляді виник у середині XIX ст. у середовищі робітників. Активісти робітничого руху висунули одну з головних вимог – введення восьмигодинного робочого дня. Спочат-ку з цією вимогою виступили робітники Австралії 21 квітня 1856 р. Але коріння свята у різних народів сягають у глибину віків. У давні часи в Західній Європі та на Брита-нських островах перше травня святкували як початок весняного посіву. Цьому святу надавали особливого релігійного значення. Воно було присвячене богу сонця та ро-дючості Белену, якому приносили символічні жертви друїди, кельтські жерці. У ста-родавній Русі в перший день проліття відзначався «гульоний день», який увібрав у себе давній культ квітів і зелені. 1 травня традиційно вважалося святковим днем в сільському середовищі дореволюційної Россійської імперії як «свято весни, початку літа». Після Жовтневих подій 1917 р. свято стало офіційним: цього дня проводилися демонстрації трудящих. Сьогодні 1 травня відзначається в 142 країнах і територіях світу або 1 травня, або в перший понеділок травня.

• 165 років від дня народження Миколи Феофановича Кащенка, українсь-кого біолога, мікробіолога, ембріолога, селекціонера, зоолога, одного з перших укра-їнських академіків, доктора медицини та зоології, засновника акліматизаційних садів у Томську та Києві (1913 р. – акліматизаційний розсадник культурних рослин; 1919 р. – Акліматизаційний сад АН України), організатора та першого директора (1919–1926 рр.) Зоологічного музею ВУАН. Помер 29 березня 1935 року.

• 100 років від дня народження Нонни Кронидівни Копержинської, україн-ської актриси театру та кіно, народної артистки УРСР, яка виконувала ролі у виста-вах: «Доля Марини», «Чорна ніч», «Патетична соната», «Візит старої дами» та ін-ших. Фільмографія: «Щорс», «Сватання на Гончарівці», «За двома зайцями», «Коро-лева бензоколонки», «Царівна», «Острів любові» та інші. Померла 10 червня 1999 року.

• 75 років від дня, коли над Рейхстагом у Берліні було піднято Прапор Перемоги. Довідка. Офіційно вважається, що прапор підняли розвідники 150-ї ор-дена Кутузова II ступеня Ідрицької стрілецької дивізії М. Єгоров і М. Кантарія о 3-й годині ночі. До Вашого відома. Ідею встановити червоний стяг над столицею пова-леної Німеччини висловив Сталін на урочистому засіданні 6.11.1944 р. Цю ідею під-тримала і Військова рада армії. На загальну думку, прапор над Рейхстагом символі-зував остаточний крах нацизму. Тоді ж за зразком державного прапора СРСР було в терміновому порядку виготовлено дев'ять стягів – стільки було дивізій, що входили до складу 3-ї ударної армії. Прапор № 5, що став Прапором Перемоги, несла група з трьох бійців, очолювана старшим сержантом Івановим. Іванов отримав смертельне поранення при прориві до верхніх поверхів будівлі. Але сержант Єгоров та молод-ший сержант Кантарія, яких прикривали їхні однополчани, змогли поставити прапор. Очолював операцію зі встановлення прапору замполіт батальйону лейтенант О.П. Берест.

• 75 років від дня народження Миколи Івановича Сенченка, українського вченого-математика (у галузі обчислювальної техніки), журналіста, доктора техніч-них наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, директора Книжко-вої палати України (повна назва — Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова»), головного редактора журналу «Вісник Книжкової па-лати», академіка Міжнародної академії інформатизації, президента Слов’янського фонду України.

• 75 років від дня народження Василя Івановича Зінкевича, українського естрадного співака (лірико-драматичний тенор), народного артиста УРСР, Героя Ук-раїни, першого виконавця пісень «Червона рута», «Водограй», «Скрипка грає», «Хай щастить», «Тече вода», «Крізь літа» та інших.

• 55 років від дня народження Симони Вілар (справжнє прізвище та ім’я – Наталія Гавриленко), української та російськомовної письменниці, авторки романів «Замок таємниць», «Замок на скелі», «Королева на додаток», «Чужинець», циклів романів «Ганна Невіль», «Нормандська легенда», «Відьма», дилогії «Далеке світло», трилогії «Тінь меча» та інших.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека