У цей день 24 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день солідарності молоді (International Day of Youth Solidarity). Відзначається щорічно з 1957 р. за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді. День солідарності молоді – день покоління людей, які в найближчі десятиліття будуть визначати розвиток нашої планети. Міжнародний день солідарності молоді дає новому поколінню можливість замислитися разом над своїм майбутнім, спробувати змінити його, діючи вже зараз, причому разом, згуртовано і єдиним фронтом. Вікові межі, які дозволяють відносити людей до молоді, різняться залежно від конкретної країни. Нижня вікова межа молоді вста-новлюється між 14 і 16 роками, верхня – між 25–30 і більше роками.

• День пам’яті жертв геноциду вірменів у 1915 р. у всьому світі. У цей день в 1915 р. в Османській імперії були заарештовані а згодом вбиті понад 800 представників вірменської інтелігенції. У травні-червні 1915 р. почалася масова різанина та депортація. Результатом геноциду в період з 1915 по 1923 рр. стало знищення 1,5 мільйона вірменів і повне винищення споконвічного населення в іс-торичних районах Західної Вірменії. Масове знищення та депортація – найбільш трагічна сторінка історії вірменського народу, яка залишила важкий слід не лише на всій подальшій його історії, а й на його національній самосвідомості. Знищен-ня вірмен в Османській імперії вважається першим геноцидом XX століття. Вір-менія – один із найдавніших центрів світової цивілізації. Вірмени – стародавній народ, який говорить вірменською мовою, що належить до індоєвропейської мов-ної сім’ї. Антропологічно вірмени належать до передньоазіатського (вірменоїдно-го) типу південної гілки великої європеоїдної раси. Вірменська церква – одна з найдавніших християнських церков світу. Вірменська література – сукупність ху-дожньої літератури, створеної вірменською мовою – одна з найдавніших літера-тур світу, Хачатур Абовян – основоположник нововірменської літератури. Вірмен-ська кухня – одна з найдавніших кухонь в Азії та найдавніша в Закавказзі. За різ-ними оцінками, чисельність вірмен у світі сьогодні складає до 12–14 мільйонів осіб.

• Всесвітній день захисту лабораторних тварин. Заснований Міжнаро-дною Асоціацією проти жорстоких експериментів на тваринах в 1979 р. і підтри-маний ООН, відзначаться щорічно. Сьогодні лабораторні тварини використову-ються для моделювання патологічних процесів і випробування ліків, косметичних засобів, сигарет, харчових додатків, речовин побутової хімії. Продукцію, не ви-пробувану на тваринах, позначають фірмовим знаком: кролик у колі й напис: Not tested for animals» («Не випробувано на тваринах») або знаком «V» (веган). Біое-тика експериментування на тваринах вимагає використання всіх останніх досяг-нень для поліпшення їхнього утримання, удосконалення технології, забезпечення гуманного і адекватного використання їх в експериментах, зменшення кількості тварин, зменшення страждань і болю тварин в процесі експерименту тощо. Також біоетика розглядає моральні, юридичні, філософські, соціальні, релігійні пробле-ми, що виникають у зв’язку з неминучим використанням тварин як засобу для прогресу біології та медицини.

• 24 квітня (після сходу сонця) — Рамадан, або Рамазан (крим. «ramazan») – дев’ятий місяць мусульманського календаря; цей місяць є найважливішим і найурочистішим для мусульман – протягом усього місяця вони дотримуються суворогой посту (араб. «صوم‎» («саум»), або загальнотюркське – «ураза»). Мусу-льмани дуже чекають на його прихід, адже вважається, що саме у Рамадан Аллах надіслав Пророкові Мухаммеду перше одкровення Корану. Піст протягом Рамадану навчає цінувати дари Аллаха – їжу та питво. Віруючі на власному дос-віді пізнають почуття голоду. Це спонукає бути чуйнішими до потреб мільйонів бідних людей. Саме протягом Рамадану мусульмани намагаються бути особли-во щедрими. Під час Рамадану вони пильно стежать за своєю поведінкою, мо-вою, утримуються від лайки і поганих вчинків. Ураза включає заборону вживати не лише їжу, а й воду, а також мати інтимні зносини у світлу пору доби. Останні десять днів Рамадану особливо цінні для мусульман, тому що саме в одну з цих ночей Пророкові Мухаммеду було надіслане перше одкровення з Корану. Поява наступного молодого місяця знаменує закінчення Рамадану. У місяці 30 днів. Мі-сяць закінчується після заходу сонця 23 травня.

• 215 років від заснування Бібліотеки Конгресу (англ. Library of Congress (LOC) США – Національної бібліотеки Сполучених Штатів Америки (де факто) та дослідницького підрозділу Конгресу США. Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу. Довідка. Загальний обсяг фондів Бібліотеки нараховує понад 138 мільйонів одиниць збереження. В тому числі: понад 30 мільйонів каталогізованих книжок та інших друкованих ма-теріалів 470 мовами; більше 61 мільйону рукописів; найбільша у Північній Аме-риці колекція рідкісних видань, у тому числі Біблія Гутенберга (одна з трьох най-кращих копій на пергаменті); більше 1 мільйону публікацій Федерального уряду США; 1 мільйон випусків газет за останні три століття; 33 000 томів газетних пі-дшивок; 500 000 котушок мікрофільмів; більше 6 000 назв коміксів; найбільша у світі колекція законодавчих матеріалів; фільми; 5,3 мільйони мап, в тому числі мапа 1507 р., на якій вперше використовується назва «Америка»; нотні видання; 2,9 мільйонів звукозаписів; колекція музичних інструментів, в тому числі скрипка Страдіварі «Беттс». Знаходиться у Вашингтоні, має три будівлі. Налічує 18 чи-тальних залів на 1 460 читацьких місць. До Вашого відома. Бібліотека була за-снована як довідковий відділ для законодавців.

• 205 років від дня народження Ентоні Троллопа, англійського пись-менника, автора 47 романів, найвідомішими з яких є 6 романів, що складають «Барсетширські хроніки». Помер 6 грудня 1882 року.

• 180 років від дня народження Миколи Івановича Петрова, українсь-кого історика української літератури й української науки, етнографа, церковного історика, літературознавця, мистецтвознавця, археолога, краєзнавця, громадсь-кого діяча. Помер 20 червня 1921 року.

• 115 років від дня народження Роберта Пенна Воррена, американсь-кого письменника, літературного критика, поета, лауреата Пулітцерівської премії, автора роману «Вся королівська рать», праць «Як розуміти поезію», «Як розуміти прозу», «Демократія і поезія» та інших. Помер 15 вересня 1989 року.

• 80 років від дня народження Сью Тейлор Графтон, американської письменниці та сценаристки, майстрині детективного жанру, авторки романів «Кессій Дейн», «Лоллі – мадонна війни», «Абеткової серії» детективів та інших. До Вашого відома. У «Абетковій серії» всі злочини розташовані за латинською абеткою і кожному злочину присвячений роман.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека