У цей день 23 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день книги та авторського права (World Book and Copyright Day). Відзначається ЮНЕСКО щорічно з 1996 р. у день смерті Шекспіра та Сервантеса з метою поширення освіти, розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найбільшим засобом поширен-ня знання, найнадійнішим способом його збереження. Традиція святкування Дня книги народилася в Каталонії, де 23 квітня (у День Св. Георга) за кожну куплену книгу дарували троянду. Ще одна традиція, яка виникла у 2001 р. – це присво-єння місту, у якому найбільш сприяли книговидавництву, звання Світової столи-ці книги. Книга – це вікно у світ культурного різноманіття, міст, що з’єднує різні цивілізації в часі та просторі. Завдяки книзі, перш за все, ми отримуємо доступ до знань, ідей, духовних і моральних цінностей, до розуміння краси і творчих до-сягнень людини. Книга – не просто носій інформації, вона фундамент і основа освіти та творчості, книга дає можливість кожній культурі розповісти про себе, знайомить зі звичаями і традиціями різних народів. Книга – це найбільша в світі скарбниця, що зберігає в собі багатства всіх народів. Книга – це машина часу, яка може повідати нам про минуле, розповісти про сьогодення, показати майбут-нє. Книга – це альбом художника, в якому замальовані гарні пейзажі та невідомі особи. Книга – це щоденник мандрівника, в якому описані великі країни і міста. Книга – це блокнот фантазера, в якому він створює фантастичні історії з вигада-ними героями. Книга – це нотатки вченого, який ставить різні експерименти, про-водить досліди і відкриває нові закони. Книга – це друг, порадник. Це джерело багатьох добрих думок, почуттів, знань. Книга – це спосіб вивчення світу. Книга – світове джерело знань усіх віків і народів. Книга – це наше життя. Легко перегор-тайте сторінки свого життя в радісному передчутті нової порції цікавої розповіді, й, навіть коли щось не подобається на цій сторінці, дочитавши, її можна перегор-нути, але вона потрібна для розповіді. Насолоджуйтеся приємним читанням і створюйте свій неповторний шедевр.

• День англійської мови (The International Day of English). Відзначаєть-ся щорічно з 2010 р. за ініціативою Департаменту зі зв’язків із громадськістю ООН із метою зміцнення традиції багатомовності. Дата святкування обрана в день народження і смерті видатного англійський письменника й одного із заснов-ників сучасної англійської мови Вільяма Шекспіра. Сьогодні англійською мовою говорять близько 1,5 млрд. жителів планети. Англійська мова (англ. English, the English language) – мова англійців (офіційна мова Великої Британії), жителів США (офіційна мова 31 штату), одна з двох офіційних мов Ірландії, Канади та Мальти, офіційна мова Австралії, Нової Зеландії. Використовується як офіційна в деяких державах Азії (Індії, Пакистані та інших) і Африки, сьогодні є світовою універсальною. Це мова 500 млн. людей у 12 країнах світу, а ще 600 млн. гово-рить англійською як другою мовою. І ще кілька сот мільйонів володіють певними знаннями з англійської мови. Також має офіційний або напівофіційний статус приблизно в 62 країнах. Тих, хто розмовляє англійською мовою в лінгвістиці на-зивають англофонами; особливо цей термін поширений у Канаді (у тому числі в політичному контексті). В англійській мові найбільша загальна кількість слів у по-рівнянні з будь-якою іншою мовою. Жодна інша мова не має стільки синонімів як англійська. Найдовше слово в англійській мові складається з 1909 літер і означає окрему частину ДНК. Немає жодного слова в англійській мові, яке римується зі словами: «orange», «purple», «month» або «silver». Найбільш використовувана лі-тера англійської мови – «E», а найменше – «Q». Англійська мова є найважливішою мовою міжнародного спілкування, торгівлі, співробітництва та бізнесу, що пояснюється колоніальною політикою Британської імперії у XIX ст. і світовим впливом Сполучених Штатів Америки в даний час. Англійська – мова століття інформації. Комп’ютери розмовляють один із одним англійською. Понад 80% всієї інформації в більш ніж 150 млн. комп’ютерах по всьому світові зберіга-ється англійською мовою. 85% усіх міжнародних телефонних розмов відбува-ються англійською мовою, також як і три чверті світової пошти, телексів і телег-рам. Інструкції до комп’ютерних програм і самі програми досить часто бувають лише англійською мовою. Колись мовою науки була німецька, сьогодні 85% усіх наукових робіт публікуються спочатку англійською мовою. Понад половини сві-тових технічних і наукових періодичних видань виходять англійською мовою, яка також є мовою медицини, електроніки та космічної технології. Інтернет так само немислимий без англійської мови!

• Всеукраїнський день психолога. Відзначається щорічно з 2004 р. за рішенням Колегії Міністерства освіти і науки України, що міститься в «Стратегії розвитку психологічної служби системи освіти України на період до 2008 р.» у день, коли було розглянуто питання про стан і перспективи розвитку психологіч-ної служби системи освіти. Психологія (від грецького «psychе» – «душа», «дух»; «logos» – «вчення», «наука») – наука, що вивчає психічні явища (мислення, по-чуття, волю) та поведінку людини, пояснення яких знаходимо в цих явищах. Психологія відповідає на питання: чому людина поводиться так чи інакше? За-вдання психології – навчитися розуміти сутність психічних явищ; навчитися ке-рувати ними; використовувати отримані знання для підвищення ефективності рі-зних галузей практики; бути теоретичною основою практики психологічної служ-би. Офіційне визнання психологія отримала у 1879 р., коли німецький психолог В. Вундт відкрив у Лейпцигу першу лабораторію експериментальної психології. Психолог (дав.-грец. «душа»; «логос» – «знання») – це фахівець, який оцінює, ді-агностує і вивчає поведінку і розумові процеси (див. психологія). Деякі психоло-ги, такі як клінічні, та психологи-консультанти, піклуються про психічне здоров’я, соціальні або організаційні психологи проводять дослідження та надають психо-логічну допомогу. Психологічна допомога – галузь практичного застосування пси-хології, орієнтована на підвищення соціально-психологічної компетентності лю-дей і надання психологічної допомоги як окремій людині, так і групі людей чи ор-ганізації. Це безпосередня робота з людьми, спрямована на вирішення різного роду психологічних проблем, пов’язаних із труднощами в міжособистісних сто-сунках, а також глибинних особистісних проблем. Один із видатних психологів минулого століття Жан Піаже (Jean Piaget) передбачав, що у 21 столітті психоло-гія стане однією з провідних наук. Судячи з усього, його прогноз починає збува-тися. Розвиток психологічних знань на українських теренах пов’язаний із євро-пейською (від античних до сучасних авторів) традицією.

• Свято троянди і книги в Каталонії (Іспанія). Відзначається у День Св. Георга з XVIII ст. За легендою, Святий Георгій вважається в Каталонії покровите-лем закоханих. Вона розповідає про те, що Святий Георгій врятував дівчину, в яку був закоханий, коли її за жеребом принесли в жертву драконові, що тримав у страху жителів Лідії. Всю ніч безперервно Святий Георгій читав драконові свої сонети про любов до принцеси, чим неймовірно зворушив чудовисько, яке пове-рнуло закоханому дівчину цілою і неушкодженою. Хоча, за іншою легендою, Свя-тий Георгій був солдатом і переміг дракона в бою. В цей день на святі в його честь у всій її пишності відтворюється сцена бою Святого Георгія з чудовиськом, а закохані юнаки дарують дівчатам червоні троянди, а у відповідь отримують книгу, як знак любові та вірності.

• 245 років від дня народження Вільяма Тернера (повне ім'я – Джозеф Меллорд Вільям Тернер), англійського художника, аквалериста, графіка, автора 300 картин маслом і 19 000 малюнків. Помер 19 грудня 1851 року. Довідка. З 1984 р. у Британі заснована Тернерівська художня премія. До Вашого відома. Тернер був багатою людиною. Значну частину свого статку Тернер заповів на благодійність, а всі непродані твори – Лондонській національній галереї. На за-лишену ним суму при Королівської академії засновано фонд для видачі допомо-ги нужденним художникам і заснована медаль його імені, що присуджується че-рез кожні два року в нагороду за кращий пейзаж, із представлених Академії.

• 125 років від дня народження Едіт Найо Марш, новозеландської пи-сьменниці, драматургині, театральної діячки, майстрині детективного жанру, ав-торки низки творів про детектива Родеріка Аллейна. Померла 18 лютого 1982 ро-ку.

•120 років від дня народження Григорія Михайловича Тютюнника, українського прозаїка, поета, автора збірки оповідань «Зоряні межі», повісті «Хмарка сонця не заступить», збірки поезій «Журавлині ключі», роману «Вир». Помер 29 серпня 1961 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 120 років тому (1900 р.) у с. Попівка Самойлівської волості Павло-градського повіту Катеринославської губернії народився Михайло Олексан-дрович Коростовцев, видатний історик Давнього Сходу, єгиптолог, академік АН СРСР.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека