У цей день 18 березня

 

  У свiтi:
• Марш парків (офіційна назва – Дні заповідників і національних парків; (англ. March for Parks). Проводиться за ініціативи Національної асоціації природо-охоронних територій в Україні з 1996 р. у квітні на підтримку Дня довкіл-ля. Головною метою акції є залучення уваги влади, засобів масової інформації, комерційних організацій та й просто всіх жителів планети до проблем охоронних природних територій (ОПТ), надання їм реальної практичної допомоги у збере-женні та розвитку заповідних місць, виховання у підростаючого покоління по-чуття гордості за наше природне надбання і почуття відповідальності за його стан, формування позитивного ставлення населення до живої природи, у збере-женні якої важливу роль відіграють ОПТ. Марш парків відбувається у багатьох країнах світу, щорічно в ньому беруть участь сотні тисяч людей у понад 200 державах.

• День довкілля. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом пре-зидента № 855/98 від 6.08.1998 р. у третю суботу квітня. У «День довкілля» гро-мадські природоохоронні організації та влада запрошують усіх небайдужих гро-мадян України взяти участь в екологічному суботнику, на якому проводять робо-ти з благоустрою територій та озеленення міст, висадку дерев, чагарників, влаш-тування клумб, прибирання сміття. «Довкілля» або «Навколишнє природне сере-довище» – всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині (наприклад, навколишнє середовище країни). Охорона навколишнього середовища, або прикладна екологія – це комплекс певних заходів, призначених для обмеження згубного впливу людини на природу. У розвинених країнах вико-ристовується поняття «енвіронментологія», що в перекладі означає «наука про охорону навколишнього середовища».

• Міжнародний день пам’яток і визначних місць (International Day for Monuments and Sites). Заснований у 1983 р. Асамблеєю Міжнародної ради з пи-тань охорони пам’яток і визначних місць, створеною при ЮНЕСКО. Відзначаєть-ся щорічно. Девіз свята: «Збережемо нашу історичну спадщину». Пам’ятник – витвір мистецтва, створений для увічнення пам’яті про людей і події. Найпоши-реніші види пам’ятників – скульптурна група, статуя, бюст, меморіальна дошка, тріумфальна арка, колона, обеліск тощо. Визначні місця – це «чітко обмежені зо-ни, творіння природи або спільні творіння людини та природи, що представляють собою цінність у зв’язку з красою чи інтересом з точки зору історії, археології, етнології чи антропології» (Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи від 14 квіт-ня 1976 № 76). А Гранадська конвенція Ради Європи 1985 р. під «визначним міс-цем» розуміє спільні витвори людини та природи, що є частково забудованими характерними однорідними і чітко локалізуються зонами, які становлять явний інтерес із точки зору історії, археології, мистецтва, науки і техніки, соціальної ку-льтури.

• Всесвітній день радіоаматора (World Amateur Radio Day). Відзнача-ється щорічно у день заснування в столиці Франції м. Парижі Міжнародного сою-зу радіоаматорів (1925 р.). Аматорський радіозв’язок – це вільний вихід в ефір на виділених частотних смугах, який здійснюється з метою взаємного спілкування, самовдосконалення, технічних досліджень винятково через особисте зацікавлен-ня та без отримання матеріального зиску, і здійснюється радіоаматорами, тобто особами, котрі мають відповідну технічну кваліфікацію, обладнання та дозвіл на-ціональної адміністрації зв’язку.

• 18 квітня — День пам’яток історії та культури. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом президента № 1062/99 від 23.08.1999 р. у Міжнародний день пам’яток і визначних місць як професійне свято українських архітекторів і ціните-лів архітектурних шедеврів країни. Серед майже тисячі об’єктів зі 157 країн, за-несених до Світової спадщини ЮНЕСКО, 5 належать Україні. Це: Собор святої Софії у Києві та Києво-Печерська Лавра, визнані шедеврами творчого людського генія; історичний архітектурний ансамбль центру Львова, пункти геодезичної ду-ги Струве, резиденція буковинських митрополитів і букові праліси Карпат. «Сім чудес України» – 7 історико-культурних пам’яток України, визначених всеукраїн-ським однойменним конкурсом.

• Кам’янець-Подільська фортеця, перші споруди якої належать до XI–XII століть, а головні укріплення, – до XVI–XVII століть.

• Києво-Печерська лавра – один із перших за часом заснування монастирів Кіївсь-кої Русі, заснований у 1051 р.

• Національний дендрологічний парк «Софіївка» – парк, науково-дослідний інститут Національної академії наук України, розташований у північній частині міста Умань Черкаської області на берегах річки Кам’янки.

• Собор Святої Софії – побудований у XI столітті в центрі Києва за наказом князя Ярослава Мудрого. Софійський собор став першим внесеним до списоку Всесві-тньої надбання ЮНЕСКО пам’ятником архітектури на території України.

• Херсонес Таврійський, або просто Херсонес: «півострів»; у візантійський час – Херсон, у Генуезький період – Сарсона, в руських літописах – Корсунь – поліс, заснований давніми греками на Гераклейському півострові на південно-західному узбережжі Криму.

• Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, розташований у районі м. Запоріжжя ни-жче Дніпрогесу, унікальний природний та історичний комплекс.

• Хотинська фортеця – фортеця Х–ХVIII століть, розташована в місті Хотин.

• 18 квітня — 160 років від дня народження Уляни Кравченко (справжнє ім’я, прі-звище, по-батькові – Юлія Юліївна Шнайдер), української поетки і прозаїка, ав-торки збірок поезій «Prima vera», «На новий шлях», «В дорогу», «Проліски», «Ле-бедина пісня», «Шелести нам, барвінку», автобіографічної повісті «Хризантеми» та інших. Померла 31 березня 1947 року.

• 60 років від дня смерті Альберта Ейнштейна, німецького вченого-фізика, одного із засновників сучасної теоретичної фізики, лауреата Нобелівсь-кої премії (1921 р.), громадського діяча-гуманіста, автора основоположних праць із квантової теорії (ввів поняття фотону, встановив закони фотоефекту, основний закон фотохімії (закон Ейнштейна); передбачив вимушене випромінювання, роз-винув статистичну теорію броунівського руху, заклавши основи теорії флуктуа-цій, створив квантову статистику Бозе-Ейнштейна; створив спеціальну теорію відносності (1905 р.) та загальну теорію відносності (1915 р.); автор більш ніж 300 наукових робіт із фізики, а також близько 150 книг і статей у галузі історії та філософії науки, публіцистики тощо. Народився 14 березня 1879 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 85 років тому (1935 р.) став до ладу Нікопольський південно-трубний завод. Нині – ЗАТ «Нікопольський завод сталевих труб «ЮТіСТ».


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека