У цей день 10 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день Руху Опору. Відзначається щорічно неофіційно і присвячений всім, хто протидіяв фашистам під час Другої світової війни на те-ренах, окупованих військами Третього рейху. Кожна країна використовувала свої методи, але мета була одна – протидіяти тиранії Третього рейху. Рух Опору був організований за участю жителів окупованих територій, які протистояли німець-ким військам, і відрізнявся різноманіттям форм боротьби проти окупантів. Найбі-льшого розмаху Рух Опору набув на території Радянського Союзу, в Італії, Польщі, Франції, Югославії, Болгарії та низці інших країн. Перший період Руху Опору (початок війни – червень 1941 р.) був періодом накопичення сил, організа-ційної та пропа-гандистської підготовки масової боротьби, створення і зміцнення нелегальних антифашистських організацій. Другий період Руху Опору (червень 1941 р. – листопад 1942 р.) характеризується його посиленням у країнах Європи та Азії у зв’язку з початком Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 рр. Третій період Руху Опору (листопад 1942 р. – кінець 1943 р.) був пов’язаний із корінним переломом у війні, викликаним перемогами Червоної Армії під Сталінградом і Курськом. Четвертий період Руху Опору (кінець 1943 р. – тра-вень-вересень 1945 р.). У цей період Червона армія вигнала фашистських окупа-нтів із території СРСР, звільнила народи Східної та Південно-Східної Європи, за-вершила спільно з озброєними силами союзників розгром гітлерівської Німеччи-ни і, виступивши 9 серпня 1945 р. проти Японії, зіграла важливу роль у перемозі над Японією. Рух Опору став одним із істотних факторів, які сприяли перемозі антигітлерівської коаліції.

• День братів і сестер (National Siblings Day). Відзначається з 1998 р. неофіційно за ініціативи Клаудії Еварт (США), яка втратила своїх рідних брата і сестру в ранньому віці та тяжко переживала цю втрату. На згадку про них Клау-дія і вирішила організувати проведення свята, а датою обрала день народження сестри. Головні герої свята – рідні брат і сестра. Широко розповсюджене в Індії як день рідних братів і сестер. За стародавнім звичаєм, сестра та брат перев'язу-ють руки один одному шнурком. Сестра при цьому бажає благополуччя, щастя і легкої долі братові. Він же обіцяє оберігати, бути поруч і підтримувати її у важкі хвилини. Суродженик, суродженець або сиб, сиблінг – рідні брат або сестра, найближче родичівство. У вужчому сенсі – діти, що мають спільних батьків. Су-родженик жіночої статі – це сестра, чоловічої – брат. У більшості суспільств у всьому світі, брати і сестри, як правило, росли разом, сприяли розвитку сильних емоційних зв'язків, таких як любов, ворожість або задумливість. Цей зв’язок час-то визначається такими чинниками як виховання, черговість народження, риси характеру та особистий досвід співродженця поза родиною. Термін доцільно вживати в генетиці як тварин, так і людей.

• Всесвітній фестиваль вівсянки [страви] (World Festival of Oatmeal). Проводится у другу п´ятницю квітня з 1985 р. в американському містечку Сент-Джордж (штат Південна Короліна), триває три дні за ініціативи Біллі Хантера, менеджера супермаркету «Piggly Wiggly», який зауважив, що жителі Сент-Джорджа купують вівсянку в значно більших кількостях, ніж в інших містах. Вів-сяна каша (вівсянка) – каша, що готується з вівсяних пластівців (або вівсяного борошна). Рідка вівсяна каша є однією з традиційних страв Великої Британії, зо-крема вважається національною шотландською стравою. Вівсяна каша тради-ційно присутня і в українській кухні. Разом із гречаною, ячною та пшоняною ка-шами вона завжди посідала почесне місце на українському столі. Коли був нев-рожай, нею рятувалися: дрібно перетирали висівки та варили з них вівсяний ки-сіль. Сьогодні це веселе свято, де можна не тільки використовувати вівсянку за призначенням, але й їсти її на швидкість і навіть валятися в каші.

• 310 років від дня, коли в Англії набув чинності «Статут королеви Ан-ни» — перший в історії закон про авторське право. Довідка. Згідно з цим доку-ментом пописувач отримував можливість продати право користування своїм ру-кописом на 14 років. Після закінчення цього терміну це право поверталося до ав-тора, і він міг продати його ще на такий же термін. Встановлена норма передачі примірника твору до фонду бібліотеки.

  На Днiпропетровшинi:
• 105 років тому (1915 р.) у м. Катеринославі почалося будівництво Дослідної станції з дослідження та добування вітчизняного йоду з морських водоростей під керівництвом професора Л. В. Писаржевського.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека