У цей день 21 квiтня

 

  У свiтi:
• 21–27 березня — Тиждень солідарності з народами, які борються проти расизму і расової дискримінації. Проводиться щорічно за рішенням ХХІ сесії Генеральної Асамблеї ООН (1966 р.) і за закликом Генеральної Асамблеї ООН (1979 р.) відзначати тиждень. Расизм – світогляд, а також політичні теорії та практичні дії, що ґрунтуються на расовій дискримінації, на поділі людей на біологічно різні групи на основі видимих особливостей зовнішнього вигляду, як-от: колір шкіри, структура та колір волосся, риси обличчя, будова тіла тощо, тобто на раси, та різному ставленні до людей та їхніх спільнот залежно від приналежності до цих груп (рас). Расова дискримінація означає будь-яке розрізнення, виняток, обмеження чи перевагу, засновані на ознаках раси, кольору шкіри, родового, національного чи етнічного походження, метою або наслідком яких є знищення або применшення визнання, використання чи здійснення на рівних засадах прав людини та головних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній чи будь-яких інших галузях суспільного життя.

• Міжнародний день лісів (International Day of Forests). Відзначається щорічно за ініціативи Європейської конфедерації сільського господарства, запропонованої на 23-ій Генеральній Асамблеї в 1971 р. (резолюція № A/RES/67/200) і підтриманої Всесвітньою Продовольчою та сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО). Ліси займають близько третини площі суші, площа лісу на Землі становить 38 млн км2. З них 264 млн га, або 7%, посаджені людиною. Половина лісової зони належить тропічним лісам. Площі, зайняті деревами із зімкнутістю крон менше ніж 0,2–0,3, вважаються рідколіссям. Однак, зайняті лісами площі нерівномірно розподілені між материками і навіть у межах кожного з них. Наприклад, лісовий покрив охоплює майже половину Південної Америки, близько третини Європи та США і значну частину Африки та Азії; в Австралії їх, навпаки, мало, а деякі великі країни, наприклад Єгипет, взагалі безлісні. Повністю відсутні ліси в Антарктиді та Гренландії, але на крайньому півдні ростуть невисокі дерева.

• Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації (International Day for the Elimination of Racial Discrimination). Відзначається щорічно за рішенням ХХІ сесії Генеральної Асамблеї ООН від 26 жовтня 1966 р., у день, коли в 1960 р. поліція під час мирної демонстрації в Шапервіллі (Південна Африка) вбила 69 чоловік. Різні школи антропологів виділяли від 4 до 7 головних рас і десятки малих антропологічних типів. Єдина класифікація рас досі відсутня. Практично у всіх схемах расових класифікацій обов’язково виділяють як мінімум 3 загальні групи (3 великі раси): монголоїди, негроїди і європеоїди, хоча назви цих груп можуть змінюватися.

• Всесвітній день поезії (World Poetry Day). Відзначається щорічно з 2000 р., за рішенням XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (1999 р.), фестивалями, конкурсами, презентаціями, літературними вечорами. Поезія (грец. «Ποίησις» – «творчість» від «ποιέω» – «роблю», «творю») – художньо-образна словесна творчість, в якій мова використовується з естетичною чи евокативною (знаково-символічною) метою окрім або замість самої денотації. Поезія є мовним мистецтвом, яке передбачає максимальне використання мовних засобів, а також творення нових поетичних образів. Поезія складається зі слів, однак механічне складання цих слів не дає поетичного змісту. Уся справа в порядку слів, зчепленнях і співзвуччях між ними. Вірші – це передача духовної енергії, яку переживає поет в момент творчості, його далекому співбесідникові навіть через віки. Поезія допомагає розуміти іншу людину, так само як і музика, що співпереживається, але вона ще й дає слова для цього розуміння.

• Міжнародний день лялькаря (International Day of Puppetry). Відзначається щорічно з 2003 р. за ініціативи відомого діяча лялькового театру Дживада Золфагарихо (Іран). Слід зазначити, що досить часто вживаний вираз «ляльковий театр» є неправильним. Подібний вираз асоціюється зі словом «несправжній», що в деякій мірі ображає лялькарів. Правильним словосполученням є «театр ляльок».

• Міжнародний день людини з синдромом Дауна (World Down Syndrome Day). Відзначається щорічно з 2006 р. за ініціативи правління Європейської та Всесвітньої асоціації Даун Синдром. Синдром Дауна – хромосомний синдром, який діагностується найбільш часто, реєструється з частотою 1 випадок на 500–800 новонароджених. Співвідношення статей серед дітей з синдромом Дауна становить 1:1. Вперше синдром Дауна описав англійський педіатр Л. Даун в 1866 р., проте хромосомна природа і суть патології (трисомія по хромосомі 21) була виявлена майже через сторіччя. Каріотипово ідентифікований у 1959 р.

• Міжнародний день Навруз (International Day of Nowruz). Відзначається щорічно з 2010 р. за ініціативи Азербайджану, Албанії, Афганістану, Македонії, Індії, Ірану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Туреччини, згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 18 лютого 2010 р. Навруз – це своєрідний Новий рік, який відзначається в європейських державах. Цей день є символом весни і тепла, оскільки він повідомляє всьому світові про чергове оновлення природи. Навруз – перший день іранського календаря, початок весни, відповідний дню Ормазд місяця Фарвардін (приблизно 21 березня); рівнодення – рівність дня і ночі; початок сезону зростання і процвітання. Саме слово «Навруз» з таджицько-перської мови перекладається як «новий день». У Навруз готують страви з 7, переважно рослинних, продуктів, найбільш відомою святковою стравою є сумаляк – з пророщених паростків пшениці. Згідно зороастрийским канонам, неодмінний атрибут свята – в’язка квітучих гілок дерева, найчастіше верби.

• 335 років від дня народження Йоганна Себастьяна Баха, видатного німецького композитора та органіста, представника стилю бароко, який вважається одним із найвизначніших композиторів світу. Творча спадщина Й.С. Баха охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських і духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, 48 прелюдій і фуг, 6 партит, 6 французьких сюїт, 6 англійських сюїт, численні хорали, мотети, інструментальні твори тощо. Помер 28 липня 1750 року.

• 180 років від дня народження Францішека Бенедикта Богушевича, білоруського поета, одного із засновників нової білоруської літератури, засновника критичного реалізму у білоруській літературі, автора поетичних збірок «Дудка беларуская» та «Смык беларускі». Помер 28 квітня 1900 року.

• 120 років від дня народження Олександра Ігнатовича Лотоцького, українського громадсько-політичного діяча, письменника, публіциста, науковця, співзасновника видавництва «Вік», ініціатора повного видання «Кобзаря» 1907 р. та рішення Російської Академії наук «Об отмене стеснения малорусского печатного слова» 1910 р., засновника і директора Українського Наукового Інституту у Варшаві (1930–1938). Помер 22 жовтня 1939 року.

• 125 років від дня народження Івана Ле (справжнє ім’я, прізвище, по-батькові – Іван Леонтійович (або Левкович) Мойся), українського письменника, лауреата премії ім. Т. Шевченка (1967 р.), автора творів «Роман Міжгір’я», «Історія радості», «Наливайко», «Хмельницький», «Інтеграл». Помер 9 жовтня 1978 року.

• 95 років від дня народження Пітера Брука, англійського режисера театру та кіно, лауреата Премії Кіото (1991 р.), Європейської театральної премії (2000 р.), почесного доктора Університета Адама Міцкевича у Варшаві, Командора Ордена Британської імперії. Фільмографія: «Повелитель мух», «Вишневий сад», «Махабхарата» та інші.

• 65 років від дня народження Лесі Ворониної (справжнє ім'я, по-батькові, прізвище – Олена Анастасіївна Вороніна), української письменниці, журналістки, перекладачки, авторки дитячих іронічних детективів, об'єднаних у серію «Суперагент 000», пригодницьких повістей «Пригоди голубого папуги», «Хлюсь та інші», «Таємниця Чорного озера» та інших. До Вашого відома. Під псевдонімом Гаврило Ґава авторка написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з'являлися на сторінках журналу «Соняшник».

  На Днiпропетровшинi:
• 70 років тому (1950 р.) народився Станіслав Олексійович Юшков, художник.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека