У цей день 20 березня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день Франкофонії (Journеe internationale de la Francophonie) – всіх тих, хто розмовляє французькою мовою. Цей день був заснований у 1998 р. із утворенням організації франкомовних країн – Міжурядового агентства франкофонії як спосіб для 70 держав організації Франкофонія відзначити їхній загальний зв’язок – французьку мову. Цей день присвячений 220 мільйонам франкомовних, із яких для 75 мільйонів французька мова є рідною. Сьогодні Франкофонія об’єднує 63 країни по всьому світові та становить 1/10 частину світового населення, яке щодня розмовляє французькою мовою. Серед них такі розвинені країни як Франція, Швейцарія, Люксембург, Канада, Бельгія. Зазвичай, у ці дні відбуваються наукові конференції та філологічні семінари, демонструються кінофільми, проводяться різні концерти, презентації, диспути. Іншими словами, представлені найрізноманітніші наукові та культурні проєкти.

• День французької мови (Journée de la langue française aux Nations unies). Відзначається щорічно, з 2010 р. за ініціативи Департаменту зі зв’язків із громадськістю ООН з метою зміцнення традиції багатомовності. Дату обрано тому, що у цей день відзначається Міжнародний день Франкофонії. Французька мова входить до числа шести робочих мов ООН, а також є офіційною для великої кількості міжнародних організацій. Крім Франції мова поширена в Бельгії, Швейцарії, Канаді (у яких є однією з офіційних). Також французькою користується населення багатьох держав Африки, Карибського басейну (Гаїті), Французької Гвіани, зокрема, і як офіційною мовою, та багатьох інших країнах. Загалом французька є офіційною у 29 країнах. На сьогоднішній день французька – один із найпопулярніших у світі об’єктів вивчення серед іноземних мов. Кількість людей, здатних висловлюватися нею, досягає 200 мільйонів. Французька мова аналітична, належить до індоєвропейської сім’ї мов (романська група). Це – третя романська мова за кількістю мовців після іспанської та португальської. Поширення її сфери впливу – одна з головних задач товариства Альянс Франсез, яке має понад тисячу представництв у всіх кутках світу.

• Всесвітній день астрології (International Astrology Day). Відзначається в день весняного рівнодення, тобто 20, 21-го, іноді 19 березня, коли починається новий астрономічний та астрологічний рік. Свято запропоноване західними астрологами наприкінці ХХ ст. «Астрологія» (від грец. «astron» – зірка і «logos» – слово, вчення) – вчення про вплив зірок на земний світ і людину. Астрологія виникла в давнину, була тісно пов’язана з астральними культами та міфологією. Отримала широке поширення в Римській імперії (перші гороскопи з’явилися на межі II–I століть до н.е). Відродження інтересу до астрології в новий час відбулося після Першої світової війни, феномени її пов’язуються з космічними та біокосмічними ритмами. З середини ХХ ст. астрологія знову набула популярності.

• День Весняного Рівнодення. Вважається початком астрономічної весни в Північній півкулі. «Рівнодення» – від латинського слова «equinox» – «рівні ночі». Весняне рівнодення (Vernal Equinox) – одне з найунікальніших явищ природи. Земля подолала чверть свого річного шляху по орбіті. У День Весняного Рівнодення сонце освітлює рівно половину обох півкуль земної кулі, і на всій планеті ніч і день тривають порівну – по 12 годин. Потім Сонце переходить із Південної півкулі в Північну, а Земля мчить далі по своєму одвічному шляху, щоб досягти нового рівнодення ще через півроку на протилежному боці орбіти. У давні часи, коли не було календарів, весну визначали за сонцем. Вважалося, що саме з цього дня починається оновлення в природі: перший весняний грім, набухання бруньок на деревах, буйне проростання зелені. У 2020 р. точка весняного рівнодення припадає на 03 години 50 хвилин. У християнстві весняне рівнодення слугує відліком обчислення дати Великодня.

• Всесвітній день Землі (Earth Day). Відзначається щорічно в день весняного рівнодення. Проголошено Генеральним секретарем ООН у березні 1971 р. Цей день є також другим днем весняного рівнодення. Тепер можна сказати, що весна народилася і прийшла за всіма можливими календарями. Земля – третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства. Земля належить до планет земної групи і є найбільшою з цих планет у Сонячній системі. Землю іноді називають «світом», латинською назвою «Терра» або грецькою – «Гея». Земля рухається по орбіті навколо Сонця і одночасно обертається навколо власної осі, нахиленої до екліптики під кутом 23 26’; перший із цих рухів у поєднанні з нахилом осі обертання спричинює зміну пори року, другий – дня та ночі; має супутник – Місяць.

• Міжнародний день без м’яса (International Day Without Meat). Відзначається щорічно неофіційно з 1985 року. Вперше день відмови від м’яса проведений у США 20 березня 1985 р. Якщо Ви вирішили відмовитися від м’яса лише на один день для підтримки свята, використовуйте такі поради: 1. Соєве м’ясо і сир стануть чудовими замінниками м’ясних страв, вважають лікарі-діетологи. Порівняйте: з м’ясних продуктів білки засвоюються на 90%, з сої – майже на 80%, а з овочів, круп – максимум на 60–75%. 2. За амінокислотним складом білки бобових близькі до білків тваринного походження. Квасоля, нут, сочевиця, горох, боби гарні як в супах, так і в салатах. 3. Ви любите бургери? Замініть котлету капелюшком великого гриба (портобелло, печериці, навіть лісові), додайте овочі та булочку з цільнозернового борошна. 4. Готуєте рагу? Замість м’яса покладіть квасолю. Щоб скоротити час приготування, візьміть стручкову або консервовану. 5. Печете піцу? Основу змастіть томатною пастою, на неї викладіть кільця підсмаженої цибулі, солодкий перець, помідори та скибочки сиру моцарелла. Ось такою, цілком поживною вечерею, проте вегетаріанською, Ви можете відзначити Міжнародний день без м’яса!

• Міжнародний день щастя (International Day of Happiness). Відзначається щорічно за рішенням ООН з 2012 р., резолюція A/RES/66/281 за ініціативи королівства Бутана (Bhutan) з метою підтримати ідею про те, що прагнення до щастя є загальним почуттям для всіх людей планети. Щастя – психоемоційний стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості. Те, що викликає відчуття найвищого задоволення життям, дає радість людині. Стан чи якість бути щасливим; насолоджувальний досвід чи емоція, що породжується від володіння добром чи задоволенням бажань; втіха, приємність; благословенність. Явище щастя вивчають такі науки як філософія, етика, психологія, а також богослів’я. Фізіологи вивчають щастя в тісному зв’язку з так званими «гормонами щастя» – ендорфінами, серотоніном і дофаміном. Протягом тисячоліть тема щастя надає широкий простір для творчості поетам, художникам, музикантам, артистам. І, звичайно, кожна людина, що йде по життю з усіма її радощами і турботами, обов’язково осягає в дорозі своє неповторне маленьке Велике Щастя. Щастя – коли радієш простим дрібницям, коли є сім’я та найкращі друзі на світі, коли ти відкритий світові, коли можеш із кимось поділитися. Щастя – це кохати і бути коханим, робити те, що подобається. Щастя завжди поруч із нами.

• Всесвітній день сну (World Sleep Day). Відзначається щорічно у третю п’ятницю березня, починаючи від 2008 р. Заснований за ініціативи Міжнародного комітету дня сну (World Sleep Day Committee) у Міжнародній асоціації медицини сну (World Association of Sleep Medicine (WASM). Сон (лат. «Somnus») – це природний фізіологічний процес перебування у стані з мінімальним рівнем мозкової діяльності та зниженою реакцією на навколишній світ, властивий ссавцям, птахам, рибам і деяким іншим тваринам, у тому числі комахам. Сон є необхідністю і найважливішою біологічною потребою поряд із потребою в кисні, воді, їжі. Ми проводимо вві сні третину життя, тобто близько 20–25 років.

• 250 років від дня народження Йоганна Християна Фрідріха Гельдерліна, німецького поета-романтика, перекладача, автора роману «Гіперіон». Помер 7 червня 1843 року. До Вашого відома. Поезія, проза, переклади і сама постать Гельдерліна стимулювала до роздумів філософів і теологів (В. Дільтей, К. Ясперс, Гайдеггер, В. Беньямин, М. Бланш А. Фіоретос, Г. Кюнг), філологів ( Р. Якобсон, П. Сонді), письменників (С. Цвейг, Г. Гейм, П. Хертлінг та інші).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека