У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день числа «Пі» (International π Day). Відзначається щорічно з 1988 р. за ініціативи науково-популярного музею Експлораторіум (Сан-Франциско). Число «Пі» – це математична константа, яка виражає відношення довжини кола до довжини його діаметру. У величини Пі кілька назв. Особливо відомі з них «число Лудольфа» (за іменем ученого, який визначив з високою точністю 32 знаки в числі  після коми), «кругова постійна» і «архімедова константа». Число Пі – це математичний феномен. І не тільки тому, що його використання універсальне: константа однаково застосовується в геометрії, фізиці, квантовій механіці. Виявляється, супер-число має пряме відношення до молекули ДНК, а ще в нього реально закодувати мегаобсяги інформації. В американському написанні число має вигляд як 3.14, тому й святкується 14 березня. Якщо бути точним, то вітати оточуючих із днем «Пі» потрібно в 1:59, відповідно до цифр числа «Пі» – 3,1415926... Але якщо ви пропустили цей момент, не засмучуйтесь, можна скористатися «європейським» написанням часу і перенести урочистий момент на 15:92.

• День землевпорядника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1556/99, від 11.12.1999 р. у другу суботу березня. Землевпорядник – це фахівець із топографічної зйомки, вимірів і межування земельних угідь. Землевпорядника називають також старовинним словом «землемір», і уява жваво малює людину з дерев’яною міркою, схожою на циркуль. З цією міркою землеміри вже сотні років крокують по полях, вираховуючи їхню довжину і ширину. Але це не єдина їхня функція. Землемір займається відведенням земель і під будівництво приватних будинків, і для суспільних потреб, і для промислових підприємств, і для фермерських господарств. При цьому він не лише визначає розміри і межу земельних наділів. Він стежить, аби земля використовувалася раціонально, ефективно і відповідно до закону.

• Міжнародний день річок (International Day for Rivers). Раніше свято мало назву Міжнародний день боротьби проти гребель, за річки, воду і життя (International Day of Action Against Dams and for Rivers, Water and Life). Також день відомий як «Міжнародний день дій проти гребель». Відзначається з 1998 р. за ініціативи екологічної організації США «Міжнародна мережа річок». Американці запропонували відзначати цей день під гаслом: «За річки, воду і життя!». Найдовші річки України: Дунай (2 960 км), Дніпро (2 201 км), Дністер (1 362 км), Десна (1 130 км), Сіверський Донець (1 053 км), Прут (967 км), Тиса (966 км), Південний Буг (806 км), Західний Буг (772 км), Прип’ять (761 км).

• День українського добровольця. Відзначається згідно Постанови Верховної Ради України № 1822-VIII від 17.01.2017 р. «Про встановлення Дня українського добровольця» щорічно з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань і на підтримку ініціативи громадськості. Свято встановлене на згадку подій 14 березня 2014 р., коли понад п’ять сотень бійців Самооборони Майдану прибули на полігон в Нові Петрівці Київської області. Згодом з їхніх лав було сформовано Перший добровольчий батальйон Національної гвардії. Загалом у воєнному конфлікті на Сході брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. День українського добровольця – це свято справжніх патріотів. Людей, які свідомо, за покликом серця у важкий для своєї країни час стали на захист суверенітету і територіальної цілісності.

• День Преподобної Мучениці Євдокії. За юліанським календарем, це був початок весни – 1 березня. Народні назви свята – «Явдоха-плющиха», «Явдоха-Веснівка». За народним повір’ям, саме ця свята жінка опікується у Бога весною. День, присвячений пам’яті святої преподобної Євдокії, отримав назву «Плющиха» за те, що, за прикметами, з цього часу починається рясне танення снігу, який під впливом тепла осідає, «сплющується». Звідси ж й інші назви – «Євдокія-каплюжниця», «Євдокія – замочи поділ». Звали Євдокію ще й «Веснівкою»: вважалося, що Господь доручив їй стежити за початком весни і поставив «весняним водам ключницею». Завбачали погоду на весну та літо. Якщо день холодний, то і весна видасться пізньою, а значить, скоро худобу в поле не виженеш і слід поберегти корми. А тепла погода на Плющиху обіцяла, що недовго залишилося лежати снігам. Говорили так: «Якщо на Явдоху вода, то на Єгорія (6 травня) – трава». Крім того дощ або мокрий сніг у цей день віщував вогке літо, ясне сонце – погоже літо і добрий урожай. А ще вірили, що на Плющиху вітер весну несе: звідки він дме, звідти і весни чекати. Сіяли розсаду у горщиках, вірячи, що посіяне на Явдоху не постраждає від морозу. Пекли обрядове печиво, яке називалось веснянками, і при цьому співали. Заносили до хати талу воду, вмивали нею діток – на здоров’я, на силу.

• 185 років від дня народження Всеволода Порфирійовича Коховського, педагога, письменника, генерал-лейтенанта, засновника і першого директора «Педагогічного музею» в Петербурзі, який збирав та зберігав малярську спадщину Тараса Шевченка. Нині художні реліквії з колекції В.П. Коховського зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка (Київ). Помер 14 червня 1891 року.

• 115 років від дня народження Реймона Арона, французького філософа, політолога, соціолога і публіциста, засновника критичної філософії історії, одного з авторів теорії індустріального і постіндустріального суспільства, автора праць «Опій інтелектуалів», «Демократія та тоталітаризм» та інших. Помер 17 жовтня 1983 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 90 років тому (1930 р.) вийшов перший номер газети «Ленінець», óргану Васильківського райкому КПУ. З квітня 1962 року – «Шляхом комунізму», нині – «Васильківський вісник», суспільно-громадська газета району.

• 60 років тому (1960 р.) народився Анатолій Васильович Бойко, вчений-історик, Заслужений працівник освіти України.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека