У цей день 2 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день сірника. Сірник – паличка з горючого матеріалу (найчастіше дерева), що має на кінці запальну голівку, яка служить для отримання відкритого вогню. Історія методів добування вогню починається зі стародавніх часів, але лише наприкінці XVIII століття почали з’являтися пристосування для його отримання, засновані не на первісних способах (тертя, удар), а на хімічних реакціях. Перші «Безпечні сірники» почали виробляти у 1851 р. у Швеції брати Лундстрем, тому довгий час такі сірники іменувалі «шведськими». У 1855 р. вони були представлені на Міжнародній виставці в Парижі та отримали золоту медаль. З цього моменту сірник почав тріумфальній хід по всьому світові та після деяких удосконалень дійшов до наших днів. Сучасний сірник не містить сполук сірки та хлору, замість них використовують парафін та безхлорні окислювачі. Крім головного призначення сірники іноді використовуються: замість рахункових паличок для навчання дітей, при цьому головки сірників зрізаються або змиваються водою, щоб не спровокувати пожежі; для виготовлення сірникових будиночків; для жеребкування; для різних логічних ігор, а також ігор на акуратність; сірник, на який намотана вата, замінює ватяну паличку; сірники часто використовуються як реквізит для фокусів.

• Початок Великого посту. Закінчується Великий піст 18 квітня. З глибини століть до нас прийшли традиції, обряди та дії, яких ми дотримуємося і в наш прагматичний вік. Великий піст триває за такими канонами:

За першим тижнем Великого посту передбачали погоду на літній період: яка погода в понеділок – такий урожай на яровину; у вівторок завбачали початок процесу посіву; за середою – копання; за четвергом – сінокос; за п’ятницею – жнива; за суботою – брання конопель.

Четвертий тиждень Великого посту – середопістя, а середа – середохресна, бо в середу на цьому тижні відзначають Свято Хреста; Неділя – хрестопоклонна.

П’ятий тиждень посту називається Похвальний, в суботу цього тижня – свято Похвали Пресвятої Богородиці.

Шоста субота – Вербна, або Лазарева.

Неділя за тиждень перед Великоднем називається «вербною», «шутковою», або «квітною». У Вербну неділю святять вербу.

Останній тиждень перед Великоднем називають білим, або чистим. На цьому тижні віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і у перший тиждень. Найважливішим днем тижня є четвер, який називається чистим, світлим, великим, страсним, або живним. Чистий четвер – це свято весняного очищення.

У Страсну п’ятницю віруючі люди нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви. В п’ятницю господині печуть паски. Куштувати їх до освячення суворо заборонено – гріх.

У Великодню суботу роблять крашанки, або писанки.

У Великдень до заутрені всі йдуть до церкви. Потім йдуть додому, вмиваються, моляться та й сідають за стіл. Наступає «розговіння».

• 120 років від дня народження Курта Вейля (варіант прізвища – Вайль), німецького композитора та дириґента, автора музики до вистави «Тригрошова опера», опери «Протагоніст». Помер 3 квітня 1950 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 18 лютого за ст. ст. – 135 років тому (1885 р.) у с. Полтавка Херсонського повіту Херсонської губернії (нині Широківського р-ну) народився Аркадій Вікторович Добровольський, видатний вчений-археолог, старший науковий співробітник Інституту археології АН УРСР. У 1932–1938 рр. працював у Дніпропетровському історико-археологічного музеї.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека