У цей день 22 березня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день підтримки жертв злочинів. Відзначається щорічно з 1990 р. У цей день уряд Англії надрукував «Хартію жертв злочинів», а 29 листопада Генеральна Асамблея ООН прийняла цю декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки та захисту жертв злочинів і зловживань владою. Злочин – злодіяння, злий вчинок з точки зору тієї чи іншої системи цінностей, людини, групи людей, чи людства в цілому. Людину, яка чинить злочин, називають «злочинець». Жертва насильства, агресії, нещасного випадку – той, хто позбавлений життя внаслідок цих явищ. Жертва у віктимології – це особа або певна спільнота людей, котрій прямо чи опосередковано завдано будь-якої шкоди від злочинного посягання. Таке широке трактування особи потерпілого дає можливість комплексно дослідити всі її ознаки. Латентна жертва – це особа, що реально постраждала від злочину, але з якихось причин цей факт залишився невідомим для офіційного обліку.

• День кішки в Японії. Японці вважають, що кішка нявкає не інакше як «нян-нян-нян». Слово «два» по-японськи звучить «ні». У деяких випадках, один із яких і став приводом для встановлення неформального Дня кішки, «два» може вимовлятися грайливо – «нян». Таким чином, «Нян-Нян-Нян» – це «два-два-два», а «два-два-два», відповідно, – це двадцять друге число другого місяця. Вважається, що кішки потрапили до Японії з Китаю приблизно в VI столітті нашої ери (в період Нара). Згодом протягом століть кішки розселялися по всій Японії і еволюціонували, в результаті чого з’явилася відома порода японської кішки – японський бобтейл – з круглою мордочкою і коротким хвостом.

• Вселенська батьківська (м’ясопусна) субота – субота за тиждень до Великого посту. Один із головних поминальних днів у році. В цей день згадують усіх померлих предків. З цього дня починали готуватися до Масляної. Інші назви – «Мала Масниця», «Маленька Масляна», «Масничні Діди», «Масляні Діди», «Зимові Діди», «Дідова субота», «Баби», «Першия дзяди», «Велика батьківська субота». Поминають усіх померлих предків. Як і на інші Батьківські дні (на Радуницю, перед Трійцею, перед Дмитрієвим днем), на Масничні за поминальною вечерею збирається вся родина. У будинку та в дворі старанно прибирають, на столи подають велику (як правило, непарну) кількість страв. Господарі намагаються належним чином зустріти душі предків, які злітаються в дні загального поминання. На стіл у посудину з зерном ставлять запалену свічку, для душ відкладають потроху від усіх страв, наливають в окрему склянку кисіль, пиво або горілку. Після молитви починається «дідівський вечір», протягом якого ведуть розмірені розмови, згадують близьких і далеких родичів, які покинули цей світ. Після закінчення вечора посуд зі столу не прибирають до ранку.

• 140 років від дня народження Осипа Васильовича Турянського, українського письменника-експресіоніста і літературного критика, автора повісті-поеми «Поза межами болю», повісті «Дума пралісу», збірки оповідань «Боротьба за великість», комедії «Раби» та інших. Помер 28 березня 1933 року.

• 120 років від дня народження Луїса Бюнюеля (повне і справжнє прізвище – Буньюель-і-Портолес), французького і мексиканського кінорежисера, сценариста та актора іспанського походження, лауреата премії «Оскар» (1970 р.), автора 21 кінофільму, серед яких «Андалузький пес», «Золоте століття», «Щоденник покоївки», «Денна красуня», «Скромна чарівність буржуазії», «Сходи в небо», «Цей невиразний об’єкт бажання» та інших. Помер 29 липня 1983 року.

• 85 років від дня народження Данила Кіша, сербського письменника, автора романів «Мансарда: сатирична поема», «Псалом 44», циклу новел «Гробниця для Бориса Давидовича» та інших. Помер 15 жовтня 1989 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека