У цей день 21 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день рідної мови. Проголошений Генеральною Асамблеєю ЮНЕСКО у листопаді 1999 року. На сьогодні, за даними ЮНЕСКО, в світі існує понад 6 тис. мов, 95% з яких використовує лише 4% населення планети. За Всеукраїнським переписом населення 2002 року, 67,5% українських громадян назвали українську мову рідною. Мова – система звукових і графічних знаків, що виникла на певному рівні розвитку людства, розвивається і має соціальне призначення; правила мови нормалізують використання знаків і їхнє функціонування як засобів людського спілкування. Мова – це найважливіший засіб спілкування та пізнання. Рідна, материна, материнська або матірня мова – мова, яку виробили рідні по крові покоління, саме цю мову людина в нормальних соціальних умовах вивчає найпершою. Незнання рідної мови не скасовує її існування і не означає автоматичного привласнення цього означення засвоєній чужій мові. Існують різні, часом суперечливі трактування терміну «рідна мова». Загалом, виділяють три концепції: етнічна мова, перша мова та мова, засвоєна в дитинстві. Добре володіння рідною мовою є важливим для подальшого навчання, оскільки мова вважається основою мислення. Українська мова – національна мова українців. Належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Українською мовою у світі послуговуються від 41 до 45 млн осіб, вона є другою чи третьою слов'янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) і входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. Щороку 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови.

• Всесвітній день екскурсовода (International Tourist Guide Day). Свято започатковане в 1990 р. Всесвітньою федерацією асоціацій екскурсоводів (гідів) – World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA). Вперше відзначалося в Лондоні – одному з найбільших туристичних центрів світу. Світове співтовариство визначає туризм як засіб індивідуального та колективного вдосконалення, а екскурсійні послуги як інтелектуальні, що мають духовні, освітні та просвітницькі функції. Повноцінне визначення спеціальності «екскурсовод» було дано в 1940 р. і включало в себе такі поняття, як «керівний організатор в рамках туру по країні або за межу», а також «співробітник музею, в чиї обов'язки входить розповідати відвідувачам про подані для ознайомлення експонати, відповідати на тематичні питання». 70-ті рр. наділили екскурсовода місією, наближеної до педагогічної діяльності. Щороку нашу державу відвідують понад 20 мільйонів туристів.

• 170 років від дня народження Вікентія (справжнє ім’я – Вікенс або Чеслав) В’ячеславовича Хвойки, українського та чеського археолога, який відкрив і дослідив пізньопалеолітичну Кирилівську стоянку, відкрив пам’ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, досліджував пам'ятки бронзового віку, городища й кургани скіфів, автора 36 наукових праць. Помер 2 листопада 1914 року.

• 115 років від дня народження Дмитра Васильовича Нитченка, українського (діаспора) прозаїка та поета, літературознавця, мемуариста, редактора, літературного дослідника, педагога, громадського діяча Австралії, лауреата премії ім. Г. Сковороди, Фонду Антоновичів, члена об’єднання українських письменників «Слово» та Національної спі́лки письменників України, автора 28 книжок. Помер 27 травня 1999 року. До Вашого відома. Лігою українських меценатів та родиною після його смерті заснована Міжнародна премія імені Дмитра Нитченка, що присуджується щорічно за пропаганду українського друкованого слова. У 2001 р. цією премією нагороджена директорка КЗК ДОУНБ Надія Тітова.

• 95 років від дня народження Ігоря Наумовича Шамо, українського композитора, народного артиста УРСР, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка, автора трьох симфоній, багатьох кантат, ораторій, 10 солоспівів на слова Т. Шевченка, фольк-опери «Ятранські ігри», музики до театральних вистав, 40 кінофільмів і радіовистав, автора більш ніж 300 пісень. Помер 17 серпня 1982 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 115 років тому (1905 р.) у с. Гупалівці Новомосковського району народився Георгій Аврамович Невечеря, художник.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека