У цей день 20 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день соціальної справедливості. Проголошено у 2007 р. Відзначається щорічно за рішенням Генеральної Асамблеї ООН, від 10 лютого 2009 р. Справедливість – мораль та чеснота, вразливість як на суспільне добро, так і на суспільне зло. Справедливість – соціально-етична та морально-правова категорія, один із головних принципів права. Соціальна справедливість є загальновизнаною цінністю демократичної держави. Соціальна справедливість – одна з фундаментальних цінностей суспільно-політичного життя, що виходить із принципу врівноваженості в соціальних відносинах прав і обов’язків людей, інтересів суспільства і особи, це певна відповідність між практичною роллю різних індивідів (верств) у житті суспільства та їхнім соціальним становищем, між працею і винагородою, заслугами та їх визнанням. Соціальна справедливість є запорукою мирного співіснування та добробуту людей, дозволяє викорінити бідність, запобігти дискримінації прав і свобод людини. ООН вважає прагнення до соціальної справедливості однією зі своїх головних місій. Організація підтримує принципи справедливості, усуваючи бар’єри, які виникають перед людьми в силу їхньої статі, віку, расової, етнічної або релігійної приналежності, культури або інвалідності.

• День соціальної справедливості. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом президента № 1021/2011 від 4.11.2011 р. «Про День соціальної справедливості». Головна мета Дня – звернути увагу суспільства, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, громадських організацій на вирішення питань соціальної справедливості та на необхідність побудови в Україні суспільства соціальної справедливості й активного впровадження в життя політики і стратегії, спрямованих на її забезпечення. Реалізація принципу соціальної справедливості в суспільстві означає, що при цьому здійснюється справедливий: 1) розподіл діяльності; 2) розподіл прибутків; 3) розподіл праці; 4) розподіл соціальних благ (прав, можливостей, влади); 5) розподіл винагород, визнань; 6) розподіл рівня та якості життя; 7) розподіл інформації та культурних цінностей. Найважливішим показником соціально-справедливої спрямованості суспільства є характер соціальних стосунків. Усі зазначені характеристики відбивають ті чи інші сторони соціальної справедливості та в залежності від специфіки дозволяють судити про соціальну прогресивність чи, навпаки, регресивність цього суспільства. Останнє є дуже важливим для оцінки демократичної соціальної держави в Україні.

• День Героїв Небесної Сотні. Засновано Указом президента України від 10.02.2015 р. «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні» на знак вшанування мужності, стійкості та сили духу громадян, які віддали своє життя в момент Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014), обороняючи демократичні ідеали, відстоюючи права і свободи людини, майбутнє Української держави в Європейському Союзі. «Небесна Сотня» – прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції Гідності) у грудні 2013 – лютому 2014 р. Уперше Небесною Сотнею полеглих учасників акцій протесту назвала поетеса Тетяна Домашенко у вірші «Небесна сотня воїнів Майдану», який вона написала 21 лютого 2014 року. Пам'яті герої Небесної Сотні присвячені: сайт http://nebesnasotnya.com.ua/en сайт-реквієм http://nebesna.pravda.com.ua/ відеоархів на YouTube https://www.youtube.com/channel/UCTJ0r-0Tk1G5vfjNw99JCiQ список затриманих і зниклих безвісти активістів Євромайдану https://uk.wikipedia.org/wiki/

• День яблука в США (англ. Apple Day of USA). Традиційним атрибутом свята стали всілякі «яблучні конкурси», наприклад, стрільба з лука по яблуках або очищення яблука, де виграє той, хто зумів зрізати найдовшу шкірку з яблука (нинішній рекорд 52 метри 51 сантиметр був встановлений англ. Kathy Walfer в Нью-Йорку в 1976 р. На очищення яблука вона витратила майже 12 годин). У святкуванні Дня яблука в США участь беруть виробники яблук, намагаючись зробити їх якомога популярнішими серед своїх споживачів і переконати щодня включати їх до свого раціону. У цей день відбуваються кулінарні шоу та майстер-класи, які розповідають про користь яблук і величезну кількість страв, які можна з них приготувати. У День яблука в американців прийнято дарувати різні «яблучні подарунки».

• Міжнародний день курця люльки. Відзначається з 2008 р. за ініціативою відвідувачі форуму Smoker's Forum не як свято, а як день об'єднання всіх курців і некурців в ім'я ідеалів миру, спокою і толерантності. Курильна люлька – пристосування для куріння спеціально підготовленого і нарізаного тютюну. Найранніші свідоцтва про тютюн налічують близько 3 тисяч років. В Європі тютюн і люльки стали відомі після відкриття Америки, тобто після 1492 р. Серед любителів люльки – І.С. Бах, В. Ван Гог, Н. Бор, У. Дісней, І. Кант, А. Конан Дойл, М. Твен, Ч. Чаплін, І. Во, Я. Гашек, Г. Грасс, Р. Рейган, П. Неруда, Ж.-П. Сартр, Ф. Сінатра, Дж. Толкієн, А. Ейнштейн та інші. В Україні люлька з'явилася на початку XVII ст. Люлька, як і шабля, і вишиванка – символ козацької епохи. В даний час існує офіційне об'єднання – Українська асоціація клубів курця люльки. (Ukrainian Pipe Clubs Association), яка входить до складу всесвітньої організації люлькокурців Comite International des Pipe Clubs. У зв'язку з тим, що ця дата збігається з днем розстрілу «небесної сотні» під час подій Революції гідності, Українська асоціація люлькових клубів вирішила відзначати день курця люльки у найближчий до 20 лютого четвер, а у випадку, коли четвер припадає на 20 лютого, не відзначати свято.

• 115 років від дня народження Уласа Олексійовича Самчука, українського письменника, журналіста і публіциста, редактора, лауреата Української Могилянсько-Мазепинської Академії Наук (УМ-МАН), члена уряду УНР у вигнанні, члена об’єднання українських письменників «Слово», автора трилогії «Волинь», романа-хроніки «Юність Василя Шеремети», романа-хроніки «Марія», романів «Чого не гоїть вогонь», спогадів «П’ять по дванадцятій», «На білому коні», повісті «Кулак» та інших. Помер 9 липня 1987 року в Торонто. До Вашого відома. Самчук офіційно мав два прізвища – Самчук і Данильчук. Паспорт громадянина Канади виданий на Данильчука.

• 80 років від дня, коли вперше на екранах з’явилася мультиплікаційна пара Том і Джері. Мультсеріал був створений мультиплікаторами Вільямом Ханною і Джозефом Барбера. Довідка. Мультфільми Ханни-Барбера періоду 1940–1958 рр. визнано найбільш видатними, вони є власниками семи нагород кінопремії Оскар. До Вашого відома. Том вперше з’являється під ім'ям Джаспер, а Джері був відомий як Миша, або Джінкс.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека