У цей день 19 березня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день китів. Заснований у 1986 р., коли Міжнародною китобойною комісією було накладено заборону на їх промисел. Цей день вважається також Днем захисту всіх ссавців, які живуть у морі. Історія китових починається в еоценову епоху 55 млн років тому. Китоподібні (Cetacea) – загін водних ссавців, до якого належать кити, дельфіни та морські свині. Кити дихають повітрям за допомогою легенів, є теплокровними і годують дитинчат молоком. Синій кит – найбільша істота на Землі, його вага може досягати 150–200 тонн.

• День затвердження малого Державного гербу незалежної України. Затверджено постановою Верховної Ради України «Про Державний герб України» № 2137-XII від 19.02.1992 р. Золотий Тризуб на синьому щиті – національний символ українців часів визвольних змагань XX ст. Малий державний герб відтворює знак Княжої Держави Володимира Великого (980–1015 рр.). Тризуб символізував поділ Всесвіту на небесне, земне й потойбічне, поєднання Божественного, Батьківського й Материнського – священних начал, трьох природних стихій – повітря, води й землі. У грудні 1917 р. Українська Центральна Рада затвердила зображення тризуба в гербі УНР. Фактично це було схвалено 18 січня 1918 р., а 1 березня проголошено закон про герб, на виконання якого 22 березня 1919 р. було викладено опис герба з тризубом як головним його елементом. 22 січня 1919 р. згідно з законом про Злуку тризуб увійшов до крайового герба Західної області УНР. Залишався він головним елементом герба гетьманської держави П. Скоропадського, а також Директорії. Уперше конституційно тризуб був оформлений як державний герб у травні 1920 р. Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге – спеціальною «Урядовою Комісією з виготовлення Конституції Української Держави» 1 жовтня того ж року. У 1939 р. тризуб став державним гербом Карпатської Русі, що проголосила самостійність після розпаду Чехо-Словацької Республіки. Проєкт сучасного герба був розроблений групою українських геральдистів – А. Гречилом, О. Коханом та І. Турецьким. 28.06.1996 р. була прийнята Конституція України, яка у Статті 20 проголошувала Тризуб головним елементом Великого Державного герба України. Великий Герб України перебуває ще у стадії розробки.

• 165 років від дня, коли Директор Паризької обсерваторії У. Левер'є представив Паризькій академії наук оперативну карту погоди в Європі на інтервал часу між 9 і 10 годинами ранку того ж дня. Перша в історії науки синоптична карта, складена за погодними даними, надісланими до Парижа телеграфом з ряду європейських міст, поклала початок всесвітньої служби погоди. Довідка. Урбен Левер'є (1811–1877) – астроном-теоретик, який в 1846 році потряс увесь світ відкриттям восьмої планети Сонячної системи – Нептуна. Синоптична карта («осяжна одночасно») — це географічна карта, на якій умовними знаками нанесені результати спостережень багатьох метеостанцій. Така карта дає наочне уявлення про стан погоди в даний момент. На першій карті були намальовані лінії рівного тиску – ізобари, і виявилося, що лінії мають замкнуту форму й окреслюють області високого і низького тиску, і саме вони формують погоду.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека