У цей день 18 квiтня

 

  У свiтi:
• 275 років від дня народження Алессандро Джузеппе Вольта, італійського фізика і фізіолога, який сконструював першу електричну батарею – Вольтів стовп. Помер 18 лютого 1745 року. Довідка. Роботи Вольта присвячені електриці, хімії та фізіології. Вольта винайшов ряд електричних приладів (електрофор, електрометрії, конденсатор, електроскоп). У 1776 р. Вольта виявив і дослідив горючий газ (метан).

• 240 років від дня народження Олексія Гавриловича Венеціанова, російського живописця і гравера, академіка Петербурзької академії мистецтв, засновника так званої венеціанівської школи, автора розпису для церкви Харківського університету, учасника викупу Т. Шевченка з кріпацтва. Помер 16 грудня 1847 року. Довідка. Венеціанов високо оцінив мистецький талант Тараса Шевченка, познайомив його з передовими діячами російської культури і особисто клопотався про звільнення поета з кріпацтва. Шевченко змалював образ Венеціанова у повісті «Художник».

• 165 років від дня народження Лева Платоновича Симиренка, українського вченого, помолога, селекціонера-плодовода, який вивів сорт яблуні «Ренет Симиренка», автора праць «Кримське промислове плодівництво», «Помологія» (3 томи); в націоналізованому маєтку Л. Симиренка засновано Мліївську дослідну станцію садівництва, яку згодом названо іменем Л.П. Симиренка. У симиренківському розсаднику зібрано понад 900 сортів яблунь, 889 – груш, 84 – слив, 350 – вишень і черешень, 927 сортів троянд. Помер (репресований) 6 січня 1920 року. Довідка. Мліїв – село Городищенського району Черкаської області. Мліївський інститут садівництва імені Л.П. Симиренка УААН має 200 га землі. Головна його робота – створення нових сортів плодово-ягідних культур. У Державному реєстрі сортів рослин України – сорти мліївської селекції, яких близько 30-ти.

• 130 років від дня народження Володимира Михайловича Корецького, українського юриста-міжнародника, спеціаліста у галузі міжнародного приватного права та загальної історії держави і права, академіка АН УРСР, керівника Сектору держави та права АН УРСР, Інституту держави та права АН УРСР. Входив до складу радянських делегацій на сесіях Генеральної Асамблеї ООН у 1946, 1947 та 1949 рр. від УРСР; брав участь у праці ряду міжнародних конференцій та комісій ООН. У період 1947–1949 рр. був членом і першим заступником голови Комісії з прав людини ООН, на яку в цей час було покладено завдання розробити проєкт Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 р. Помер 25 липня 1984 року.

• 120 років від дня народження Оксани Андріївни Петрусенко (справжнє прізвище – Бородавкіна), української співачки (лірико-драматичне сопрано), народної артистки України, однієї з кращих виконавиць українських народних пісень і романсів. Вона виконувала ролі у виставах «Наталка Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», «Циганка Аза», «Сватання на Гончарівці», «Катерина», «Мазепа», «Пікова дама», «Князь Ігор», «Тоска» та інших. Померла 15 липня 1940 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 130 років тому (1890 р.) у м. Катеринославі народився Володимир Михайлович Корецький, видатний український вчений-правознавець, засновник української школи міжнародного приватного та публічного права, Герой Соціалістичної праці.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека