У цей день 11 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день хворого. Заснований 30 травня 1992 р. Папою Римським Іоанном Павлом II. День покликаний привернути увагу людей до проблем, із якими стикаються хворі люди по всій планеті. Відзначається щорічно в день явища Лурдської Богоматері. Ця Свята Діва (Our Lady of Lourdes), стала символом порятунку хворих людей, бо під час свого явлення зцілила безліч хворих міста Лурда. Хворий – це людина, яка страждає якоюсь хворобою, патологічним станом чи іншим порушенням здоров’я і життєдіяльності, але який не обов’язково звертається з цього приводу до лікаря, або який отримує медичну допомогу, лікування чи медичне спостереження. Згідно з сучасними концепціями розвитку медсестринства, для медичного працівника будь-якого рівня етичною нормою є використання терміну «пацієнт» замість застарілого «хворий». Пацієнт (лат. patiens) – людина, яка отримує медичну допомогу, лікування чи медичне спостереження.

• Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Відзначається згідно резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 15.12.2015 р. Свято засноване «для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчат до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат». Наука – сфера людської діяльності, функції якої – вироблення і теоретична систематизація знань про дійсність. Наука і гендерна рівність – невід’ємні елементи процесу досягнення цілей сталого розвитку. За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% наукових працівників у світі – жінки. В Україні 46% жінок-науковиць. Українки гучно зарекомендували себе в молекулярній біофізиці, психології, наноматеріалознавстві та комп’ютерній інженерії. Видатні жінки науки: Луїз Буржуа (1563–1636), медик, авторка керівництва з ведення вагітності та пологів; Флоренс Найтінгейл (1820–1910), медсестра, засновниця сестринської справи; Мері Якобі (1842–1906), наукові методи в медицині; Хелен Тауссіг (1898–1986), провідний дитячий кардіолог XX-го ст.; Гертруда Еліон (1918–1999), розробниця препарату Elion для лікування дитячої лейкемії; Барбара МакКлінток (1902–1992), медик, розробниця теорії генів; Марія Куніц (1610–1664), математичний астроном; Лаура Бассі (1711–1778), авторка 30 статей із фізики та гідравліки; Марі Софі Жермен (1776–1831), математик, піонер теорії пружності; Софія Ковалевська (1850–1891), перша жінка в Європі, що отримала докторську ступінь у галузі математики; Марія Кюрі (1867–1934), перша жінка-лауреат Нобелівської премії і єдина жінка, яка отримала її двічі. Розробила техніку ізолювання радіоактивних ізотопів.

• День безпечного Інтернету (Safer Internet Day, Європейський день безпечного Інтернету). Відзначається з 2004 р. за рішенням організації Insafe (Європейська мережа безпечного Інтернету), у другий вівторок лютого більш ніж у 110 країнах світу. Мета проєкту – пропаганда більш безпечного та відповідального використання онлайн-технологій і мобільних телефонів у всьому світі, особливо серед дітей і молоді. Цього року, як і минулого, гасло Дня безпечного Інтернету: «Створимо позитивний Інтернет разом!». Таким чином підкреслюється переважна роль позитивних і розвиваючих Інтернет-сервісів у формуванні повноцінної та гармонійної особистості в цифровому суспільстві, стимулюється підвищення ролі Інтернет-ресурсів у становленні світогляду і норм поведінки молодої людини. Інтернет (Internet) – всесвітня система взаємосполучених комп’ютерних мереж, яка базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Він складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов’язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій. Інтернет становить фізичну основу для розміщення величезної кількості інформаційних ресурсів і послуг, таких як взаємопов’язані гіпертекстові документи Всесвітньої павутини (World Wide Web – WWW) та електронна пошта. В повсякденній мові слово Інтернет найчастіше вживається в значенні Всесвітньої павутини і доступної в ній інформації, а не у значенні самої фізичної мережі. Також вживаються терміни: «Всесвітня мережа», «Глобальна мережа» чи навіть одне слово «Мережа», «Інет», «Тенета», «Міжмережжя», «Інтернетрі» або «Нетрі». Україна має великий і постійно зростаючий Інтернет-сектор, національний домен верхнього рівня (ccTLD) – .ua було зареєстровано 1 грудня 1992 року. Понад третину українського Інтернет-ринку в Україні контролюють «Укртелеком», «Київстар» і «Воля». Найпопулярнішими ресурсами в Україні є: «Google.com.ua» (google.com.ua) – пошуковик і мультисервісний портал (українське представництво); «Google» (google.com) – пошуковик і мультисервісний портал; «VK» (vk.com) – російська соціальна мережа; «YouTube» (youtube.com) – відеохостинг; «Facebook» (facebook.com) – найбільша в світі соціальна мережа.

• 2360 років від дня заснування японської держави. До Вашого відома. Японська Держава розташована на Японському архіпелазі, у північно-західній частині Тихого океану. Складається з 47 адміністративних одиниць – префектур. Столиця – Токіо. Одна з найбільш технологічно розвинутих країн світу.

• 120 років від дня заснування Революційної української партії (РУП), першої активної політичної партії в центрально-східній Україні. Партія заснована діячами сту-дентських громад: Д. Антоновичем, М. Русовим, Л. Мацієвичем, Б. Камінським, П. Андрієвським, Ю. Коллардом, О. Коваленком, Д. Познанським та іншими як підпільна революційна партія.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека