У цей день 29 квiтня

 

  У свiтi:
• День пам’яті героїв Крут. Свято встановлено на вшанування пам’яті 250 студентів (Першої Військової школи ім. Б. Хмельницького та Помічного студентського куреня), що вступили в нерівний бій (тривав 5 годин) із 6-ти тисячною армією більшовиків, яка вела наступ на Українську Народну Республіку Бій відбувся під Києвом на залізничній станції Крути біля селища Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. В бою оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані та поруйновані мости і залізничні колії, й лише після цього продовжувати свій наступ на Київ. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір. Битві під Крутами присвячений Меморіал пам’яті героїв Крут. До його складу входить монумент битви під Крутами, символічна могила-курган, каплиця, озеро у формі хреста, музейна експозиція, розміщена в старовинних залізничних вагонах. Меморіал розташований біля села Пам’ятне Борзнянського району Чернігівської області.

• День Апостола Петра (Петра Вериги). Вериги – кайдани апостола Петра. День вважався останнім днем зими. У цей день відзначали ослаблення льодового покрову на річках: «На Петра Вериги розбиваються криги». Тому у цей день, за народними прикметами, забороняється прати. На Вериговий день рубають ліс, бо саме у цей період – з січня до середини березня дерево спить. Заготовлений у цей період лісоматеріал зберігає особливу цінність: його майже не точить шашіль, не вражають грибкові хвороби, дерево менше піддається псуванню й гниттю, краще тримає тепло, оскільки зрубане в стані спокою воно має найбільшу щільність. Також у цей день – так вже здавна повелося – люди розповідають байки про зиму. З цього ж дня люди жили надією на весну, адже закінчувався холодний зимовий місяць січень: «З Петра Вериги чекай відлиги»

• 215 років від дня відкриття Імператорського Харківського університету (нині – Харківський національний університет імені Василя Назаровича Каразіна), найстарішого після Львівського університету України. Довідка. В університеті навчалися нобелівські лауреати – фізик Лев Ландау та біолог Ілля Мечников.

• 160 років від дня народження Антона Павловича Чехова, російського письменника, драматурга-новатора (жанр трагікомедія), автора багатьох гумористичних і сатиричних оповідань, прозових збірок «Пустощі», «Казки Мельпомени», «У сутінках», реалістичних повістей «Палата №6», «Степ», «Нудна історія», п’єс «Іванов», «Три сестри», «Дядя Ваня», «Чайка», «Весілля», «Вишневий сад» та інших. Помер 15 липня 1904 року. Довідка. Чехов народився у Таганрозі, який на той час був частиною Катеринославської губернії. Нині входить до складу українського етнокультурного регіону Донщина.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека