У цей день 25 березня

 

  У свiтi:
• Новий рік за місячним календарем. 2020 – рік Металевого (Срібного) Щура. Він розпочнеться 25 січня 2020 року і продовжиться до 12 лютого 2021 року. Зазвичай цей Новий рік називають «китайським», тому що його святкування розповсюдилося в Азії, а в подальшому і по світу, саме з Піднебесної. Китайський новий рік має також назву «Чуньцзе» або «Свято Весни». Китайський календар заснований на місячних місяцях, початок Нового року потрапляє на різні дати (але завжди в проміжок між 20 січня і 20 лютого). Початок нового року, згідно з китайським календарем, визначається положенням Місяця і Сонця і припадає на день другого молодика, який відраховується після зимового сонцестояння. За китайським місячним календарем наступає 4718 рік. Китайці святкують Новий рік 15 днів, увечері накривають святковий розкішний стіл. У традиційне меню входять страви зі свинячого і курячого м'яса, риба. У південних регіонах ставлять на стіл омарів, китайську ковбасу, в'ялене м'ясо і качку. У більшості районів подають рибу. Офіційно Новий рік починається опівночі.

• День Святої Мучениці Татіани Римської. Вживана назва свята – Тетянин день. Свято отримало назву на честь святої Татіани (сучасна вимова – Тетяна), християнської мучениці, яка жила в Римі протягом правління імператора Олександра Северуса. 12 (25) січня 1755 р. імператриця Єлизавета Петрівна підписала «Указ про установу в Москві університету і двох гімназій». Оскільки це відбулося в День Святої Тетяни, то російські студенти святкують «Тетянин день» як День студента. Найбільшу популярність свято мало у 1860–1910 рр. Саме у цей день починалися студентські вакації. Традиційно цей день відзначався весело і галасливо, з різноманітними забавками. У народі в Тетянин день існує багато звичаїв, обрядів і прикмет. В давнину 25 січня дівчата за допомогою всіляких хитрощів намагалися принадити наречених, для чого розстеляли біля дверей будинку спеціальний килимок: хто про цей килимок у свято витре ноги, той буде в домі дівчини частим гостем. Для цього дня існували прикмети на погоду. Якщо визирне сонце – птахи повернуться рано, весна буде ранньою. Якщо ж на Тетяну йшов сніг, вважали, що літо буде дощове, а ось тепла заметіль віщувала посуху і неврожай. А коли небо було ясним, а на дворі стояв морозець – селяни чекали гарного врожаю.

• День народження Роберта Бернса. Відзначається щорічно неофіційно у день народження поета шанувальниками його творчості в усьому світі, а у Шотландії відзначається на державному рівні. День має низку традицій. Урочистий обід (Burns Night або Burns supper), який відбувається за традиційним порядком проходження оспіваних поетом страв (основне – ситний пудинг хаггіс), внесених під музику шотландської волинки передує читанням відповідних віршів Бернса – передобідньою молитвою «The Selkirk Grace» («Заздоровний тост») і«Ode to Haggis» («Ода шотландському пудингу «Хаггіс»). Широку популярність поезія Р. Бернса отримала завдяки перекладам С.Я. Маршака (більш ніж дев’яноста відсотків). Переклади Маршака далекі від дослівної передачі оригіналу, але їм властива простота і легкість мови, емоційна налаштованість, близька бернсовським рядкам. В Україні перекладати твори Бернса почали ще в ХІХ ст. Перший переклад вийшов друком у Львові 1874 р. завдяки О. Кониському, автором якого був поет Василь Кулик. Найвидатніші перекладачі – В. Мисик (1932), М. Лукаш (1959), Й. Шевченко, І. Франко, В. Щурат, П. Грабовський – створюють образ патріота, мислителя, палкого співця кохання і гострого на язик полеміста.

  На Днiпропетровшинi:
• 80 років тому (1940 р.) у м. Дніпродзержинську (нині – м. Кам’янське) народився Олександр Сергійович Завгородній, поет і перекладач, член ДОО НСПУ.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека