У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• Найменування Господнє. Ісус Христос був обрізаний на восьмий день від свого народження і названий Ісусом – ім’ям, яке було передвіщено Пресвятій Діві Марії Архангелом Гавриїлом: «І ось ти в утробі зачнеш і Сина породиш, і даси Йому ймення Ісус». Свято Обрізання Господнього триває один день і за обрядодіями поєднується із святкуванням пам’яті святого Василя Великого.

• Старий Новий рік. Новий рік за юліанським календарем («старим стилем»). Свято супроводжується обрядами щедрування та посівання. Щедрування – народний звичай церемоніальних обходів домівок, під час яких щедрувальники піснями бажають щастя, здоров’я і добробуту членам сімей, за що отримують винагороду. Щедрувати починають ввечері 13 січня, із настанням сутінок. День 14 січня починається з обряду посівання. Це – справа суто чоловіча (головним чином хлопців-підлітків). Починають обряд зрання, символічно сіючи хлібні зерна (як символ життя), і бажають господарям щастя, здоров’я, щедрого врожаю. Найчастіше посівають пшеницею, можна посівати житом, ячменем, вівсом. Сипати жито – бажати родині здоров’я і дітей, духовної гармонії та взаєморозуміння; пшениця – символ матеріального багатства, вона також сприяє розвитку розумових здібностей; овес сиплять тоді, коли у господарів є домашні тварини. Вівсяне посипання також приносить удачу в бізнесі. Не посівають горохом, оскільки вірять, що він виник зі сліз Матері Божої, і обрядове посівання ним може спричинити сльози в родині, та гречкою, бо «буде сперечка».

• День Святого Василія Великого (архієпископа Кесарія Каппадокійського) – визначного церковного діяча, одного з Отців Церкви, Великого Архіпастира Церкви, Великого Законодавця чернечого життя і Великого своєю святістю. За народними звичаями, Василь вважається покровителем землеробства і саме тому цього дня головною обрядовою дією було засівання осель збіжжям. Цей день присвячували ворожінню, оскільки вважалося, що ворожіння на День Василя завжди збуваються. «Загадає дівчина красна під Василя – все збудеться, а що збудеться – не минеться!» – так казали в народі. З повчання святителя Василя Ве¬ликого: «Не допитуйся про майбутнє, краще з користю розпорядися теперішнім. Для чого наперед знати Боже веління? Якщо майбутнє принесе тобі щось хороше, то воно прийде, хоч ти про це й не знав раніше. А якщо воно скорботне, для чого передчасно сумувати».

• 165 років від дня народження Опанаса Георгійовича Сластіона (варіант прізвища – Сластьон), українського етнографа, живописця, графіка, архітектора, мистецтвознавця, одного із засновників українського архітектурного стилю, організатора Першої селянської капели бандуристів ім. Т. Шевченка (1928 р.), автора статей з українського національного мистецтва та кустарних промислів, галереї портретів українських кобзарів і книжкових ілюстрацій. Помер 24 вересня 1933 року.

• 145 років від дня народження Альберта Швейцера, німецького філософа, громадського діяча, музиканта, лікаря, місіонера, лауреата Нобелівської премії миру (1952 р.). Помер 4 вересня 1965 року.

• 95 років від дня народження Юкіо Місіми (справжнє ім’я – Хіраока Кімітаке), японського письменника, драматурга, актора, політичного діяча, автора 40 романів, 18 п’єс, численних збірок оповідань, есеїв і кіносценаріїв, серед яких «Сповідь маски», «Золотий Храм», «Дім Кійоко», «Море достатку». Помер 25 листопада 1970 року. Довідка. У 1988 р. у пам’ять про письменника в Японії була заснована премія імені Юкіо Місіми.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека