У цей день 1 травня

 

  У свiтi:
* Перший місяць року. Латиною назва місяця – «януарій» («janarius») та російською – «январь» – походять від імені стародавнього римського божества Януса – бога дверей і воріт, котрий піклувався початком і кінцем усякої справи, завершував старе і розпочинав нове. Міфічний дволикий бог мав ключі, якими відкривав вхід у майбутнє і закривав вихід з минулого. В українській мові затвердилась назва «січень». Назва «січень» походить від слова «січа». У давнину в цей час починали розчищати лісові просіки, щоб займати їх на-весні під посадки (звідси й ще одне давньоруська назва – «просинець»). Діалектні україн-ські назви першого місяця року – «сніговик», «тріскун», «льодовик», «сніжень», «студень», а також білоруське – «студзень» говорять, що це і найхолодніший місяць року. За січень світловий день прибуває на 1,5 години – з 7 годин 22 грудня до 8,5 годин 30 січня. Настає пора холодів і відносного спокою в природі. За фенологічним календарем бурани й хур-товини припадають зазвичай на п’яту і шосту п’ятиденку січня. Про місяць у народі кажуть: «скільки днів – стільки й свят».

* Новий рік – свято, яке відзначається багатьма народами відповідно до прийнятого календаря і наступає в момент переходу останнього дня року в перший день наступного. Вважається святковим неробочим днем (ст. 73 Кодексу законів про працю України). До Вашого відома. На Русі Новий рік до 1492 р. розпочинався з 1 березня; з 1492 р. до 1700 р. – з 1 вересня, а з 1700 р. за наказом Петра І – з 1 січня. Новий рік у СРСР перей-шов з неофіційного статусу у статус державного свята у 1936 р., а з 1 січня 1948 р. (Указ Президії Верховної Ради СРСР від 23 грудня 1947 р.) перший день нового року став не-робочим. Новий рік – до весни поворот.

* Всесвітній день миру (Всесвітній день молитов за мир) (англ. World Day of Peace). Проголошений Папою Павлом VI у 1967 р. Відзначається з 1968 року. З 1969 року за про-голошенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається офіційно. «Пробач, і ти отримаєш мир» – такий лозунг свята, що відзначається в перший день року. Спочатку 8 грудня 1967 року голова католицької церкви Папа Римський Павло VI започаткував католицьке свято – День всесвітніх молитов за мир. Дата 1 січня обрана тому, що в цей день католицька цер-ква відзначає Торжество Пресвятої Богородиці – свято, присвячене Діві Марії, одне з най-важливіших свят у католиків. 17 грудня 1969 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила це свято офіційним і дала йому нову назву – «Всесвітній день миру» (англ. World Day of Peace).

* День суспільного надбання (Public Domain Day). Відзначається з 2004 р. за ініціати-ви канадського активіста Уоллеса Макліна та професора права, засновника некомерційної організації Creative Commons Лоуренса Лессига. Дата святкування пов’язана з 1 січня, бо у більшості країн творчі роботи, на які термін дії авторського або промислового права закінчився на цю дату, вважаються такими, що перейшли у суспільне надбання. З цього часу їх можна копіювати, редагувати, перекладати іншими мовами, комерційно використо-вувати, брати за основу для нових творів. У більшості країн світу авторські права закін-чуються через 70 років після смерті автора, тобто у цьому році у суспільне надбання пе-реходять твори, автори яких померли до 1 січня 1950 р. або твори, опубліковані анонімно до 1 січня 1950 р. Суспільне надбання (public domain) є сукупністю знань (зокрема в таких творчих галузях як література, мистецтво, музика та наука), стосовно яких жодна юриди-чна чи фізична особа не має і не може мати виняткових майнових прав. Українське зако-нодавство визначає суспільне надбання як твори і об'єкти суміжних прав, на які сплив пе-редбачений строк дії авторського або суміжного права.

* 130 років від дня народження Джона Едгара Гувера, американського державного діяча, який обіймав пост директора Федерального бюро розслідувань (ФБР) з 1924 по 1972 рр. Помер 2 травня 1972 року.

* 70 років від дня народження Валерія Андрійовича Смолія, українського історика та викладача, доктора історичних наук, академіка Національної академії наук України, дирек-тора Інституту історії України НАНУ (з 1993 р.), автора та співавтора близько 800 наукових праць, зокрема 15 монографій.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека