У цей день 11 сiчня

 

  У свiтi:
• Усікновення Голови Іоанна Предтечі. Народні назви свята – Усікновення, Головосіки, Іван Пісний. На Головосіки суворий піст як висловлення загальної скорботи за насильницькою смертю Пророка. Цього ж дня здійснюється поминання загиблих православних воїнів. У цей день не працювали, особливо не сікли ножем будь-які круглі овочі, що нагадували голову. Їли лише пісні страви, а дехто взагалі говів. День пісний, але одруженим жінкам і чоловікам до обіду взагалі не можна їсти. Це єдиний день у святцях, коли грішно їсти борщ, а хліб дозволяється ламати руками. Забороняється вживати червоне (помідори, кавуни тощо), бо воно нагадувало кров. Це період останніх гроз. За народним віруванням, грім у це свято віщував довгу та теплу осінь. Звідси й приповідка: «Загримів Головосік – тепла прибавить рік».

• День гранованої склянки. Відзначається в день, коли в 1943 р. на скляному заводі в Гусь-Хрустальному була випущена перша радянська гранована склянка. Дизайн гранованої склянки радянського зразка (з гладким обідком у верхній частині) приписують Вірі Мухіній, автору монументальної композиції «Робітник і колгоспниця». Втім, документального підтвердження цьому немає. Розміри класичної гранованої склянки – 65 мм в діаметрі і 90 мм у висоту. Склянка має 16 граней (також зустрічаються екземпляри з 17-ю гранями, але 12, 14, 16 і 18 – найбільш типова кількість, адже, з точки зору технології, випускати склянки з парною кількістю граней простіше) і вміщував 250 мл рідини (по вінці). На дні склянки була видавлена її ціна (як правило – 7 або 14 копійок; «20-гранники» коштували 14 копійок). Обсяг склянок: 50, 100, 150, 200, 250, 350 мілілітрів.

• 490 років від дня народження П’єра де Ронсара, французького поета, автора ліричної збірки „Продовження любовних віршів”, циклу „Сонети для Олени”, громадянсько-патріотичних та філософських збірок „Оди”, „Гімни”, політичної збірки „Застереження французькому народу” та інших. Помер 27 грудня 1585 року.

• 210 років від дня народження Олександра Івановича Полєжаєва, російського поета, автора поем „Сашка”, «Ертелі», «Чирт-Юрт», „Коріолан”, багатьох віршів та пісень. Помер 28 січня 1838 року.

• 150 років від дня народження Павла Арсенійовича Грабовського, українського поета, публіциста, перекладача, революційного демократа, автора збірок поезій „Пролісок”, „З півночі”, „Кобза”, збірки перекладів „З чужого поля” та збірок творів для дітей. Помер 12 грудня 1902 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека