У цей день 5 квiтня

 

  На Днiпропетровшинi:
• 135 років тому (1885 р.) народився Микола Степанович Погрібняк, художник. З 1908 по 1965 рік займався педагогічною і творчою діяльністю у Дніпропетровську. Помер 30 травня 1965 року.

  У свiтi:
• Міжнародний день добровольчих дій в інтересах економічного та соціального розвитку. Інша назва – Міжнародний день волонтерів. Відзначається щорічно за рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 17 грудня 1985 р. У різних культурах в поняття «доброволець» вкладається різний зміст залежно від конкретних умов, але незмінним залишається основоположний принцип: кожен може зробити свій внесок в життя суспільства. Притаманний волонтерству дух альтруїзму – це величезний ресурс, здатний відновлюватися. Добровольців в ім’я економічного та соціального розвитку в даний час прийнято називати волонтерами. Волонтер (фр. «volontaire» – «доброволець»; лат. «voluntarius», «voluntas» – «вільне волевиявлення»; «volō» – «бажання», «намір») – добровільний помічник. Волонтери витрачають свій вільний час, щоб робити щось корисне для суспільства. За належністю до певної організаційної структури серед волонтерів України можна умовно виокремити тих, хто працює при Центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (ЦСССДМ), а також волонтерів – членів різних громадських об'єднань. Роль волонтерства у соціальній сфері визнана на державному рівні, що знаходить своє підтвердження в окремих законодавчих документах, зокрема у законах України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про соціальні послуги», в яких добровільна праця волонтерів визнається як необхідна та сус-пільно корисна.

• День працівників статистики. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1120/2002 від 02.12.2002 р. Статистика – наука, яка вивчає методи кількісного охоплення та дослідження масових, зокрема суспільних, явищ і процесів. Статистика вивчає кількісний бік масових явищ і процесів у нерозривному зв’язку з їхньою якісною стороною. Статистика поділяється на математичну та прикладну. Прикладну статистику поділяють за галузями на демографічну, економічну, фінансову, соціальну, санітарну, судову, біологічну, технічну тощо.

• Всесвітній день ґрунтів. Відзначається за ініціативи учасників Міжнародного конгресу ґрунтознавців (серпень 2002 р., м. Бангкок, Таїланд). «Ґрунт – четверте царство природи» (В.В. Докучаєв). На території України сформувалися ґрунти різних типів. Дерново-підзолисті ґрунти та сірі лісові ґрунти розповсюджені здебільшого на Поліссі. Чорноземні ґрунти поширені у різних частинах країни, поширені також різні підтипи чорноземів: у лісо-степу – чорноземи опідзолені та типові, у північній смузі степу – звичайні, у середній –південні. В Українських Карпатах найбільші площі буроземів. День ґрунту має об'єднувати людей у всьому світі для загальної справи – захисту ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їхньої родючості. Екологічно раціональне використання ґрунтів мусить стати пріоритетним завданням для всіх.

• День ніндзя. Відзначається щорічно неофіційно з 2003 р. за ініціативи адміністрації пародійного сайту Ninja Burger як день, коли всі бажаючі можуть вдавати із себе ніндзя – майстрів стародавнього японського бойового мистецтва. Ніндзя (з япон. «той, хто прокрадається») – шпигуни, наймані вбивці, диверсанти в Японії XIII–XIX ст. Інша назва ніндзя – «сінобі» – розвідник-диверсант, шпигун і найманий убивця. Ніндзя володіли спеціальною технікою бою ніндзюцу та використовували спеціальне обладнання нінґу («обладнання для прокрадання»). Образ ніндзя з успіхом використовується у масовій культурі. «Ніндзя-манія» почалася у 1980-ті рр., було створено величезну кількість фільмів і комп'ютерних ігор.

• 200 років від дня народження Афанасія Афанасійовича Фета (справжнє прізвище – Шеншин), російського поета, прихильника теорії «чистого мистецтва», перекладача, мемуаріста, автора збірки «Вечірні вогні», поеми «Талісман», багатьох віршів. Помер 3 грудня 1892 року.

• 150 років від дня смерті Олександра Дюма (батька), французького прозаїка, драматурга, журналіста, автора п'єс «Генріх III та його двір», «Крістіна», романів «Ізабелла Баварська», «Три мушкетери», «Двадцять років потому», «Віконт де Бражелон, або Десять років потому», «Граф Монте-Крісто», книги «Галлія і Франція» та інші. Народився 24 липня 1802 року.

• 145 років від дня народження Олександра Федоровича Володського (літ. псевд. Валентин Балясний), українського драматурга й актора, який працював у трупах М. Кропивницького під керівництвом П. Саксаганського і М. Садовського за участю М. Заньковецької, І. Сагатовського, Т. Колесниченка, автора близько 20 п’єс, серед яких «Орися», «Панна Штукарка», «Холод життя». Помер у 20-і роки XX ст. (вірогідно, 1932 р.).

• 130 років від дня народження Фріца Ланга (повне ім’я – Фрідріх Крістіан Антон), австрійсько-німецько-американського кінорежисера, сценариста, продюсера й актора, представника німецької школи експресіонізму в кіно, майстра жанру «нуар». Фільмографія: «Метрополіс», «М», «Жінка на Місяці», «Життя дається тільки один раз», «Міністрество жаху», «Жінка у вікні», «Велика спека» та інші. Помер 2 серпня 1976 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека