У цей день 27 жовтня

 

  На Днiпропетровшинi:
• 105 років тому (1915 р.) – у с. Сухачівка на Катеринославщині народився Петро Савич Капшученко, видатний скульптор, графік, декоратор.

  У свiтi:
• Воздвиження Життєдайного Хреста Господнього – свято на честь Воздвиження, що значить Піднесення св. Хреста. Ставиться нарівні з Великою П’ятницею. Святкування Воздвиження Церквою триває дев’ять днів: з вечора 27 вересня до 5 жовтня. Від найдавніших часів стало звичаєм у цей день дотримуватися суворого посту. У день Воздвиження дозволяється вживати їжу з рослинною олією (молочні страви, яйця та рибу не їли). За народними звичаями, від Воздвиження земля «движеться ближче до зими»; відтоді й настають холоди. З цим святом пов’язують також масовий відліт птахів. Вважається, що цього дня відлітає зозуля, і також це останній день відльоту журавлів. Всі звірі та комахи залягають на зимування, у тому числі й ведмідь залягає в барліг. Свято також пов’язане з осіннім рівноденням. На Воздвиження, за давнім звичаєм, розповідають казки та легенди про зміїв, а кобзарі співають пісні й думи. Зі страв на Воздвиження зазвичай готують круті галушки з часником, випікають коржі у вигляді хрестів, пригощаються медовою ситою. Після Воздвиження знімають зимові сорти яблук і зрізають капусту. Свято Воздвиження називають і Медовим Спасом, оскільки воно збігається з другим збором меду, який традиційно освячується у храмах.

• Всесвітній день туризму. Засновано ІІІ сесією Генеральної Асамблеї Всесвітньої туристичної організації, яка відбулась у 1980 р. Мета свята – пропаганда туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв’язків між народами різних країн. Туризм проявляється як форма суспільного споживання специфічних благ, послуг і товарів, яка об’єктивно розвинулась внаслідок соціологізації відтворювальної функції, утворивши галузь діяльності зі створення цього специфічного продукту та організації його споживання, що за кінцевим призначенням і характером діяльності належить до споживчих галузей господарства. Перше у світі туристичне агенство відкрито в 1841 р. Томасом Куком. Його екскурсії та подорожі ґрунтувалися на дуже дієвому принципі: «Отримання максимальної вигоди для максимальної кількості людей за мінімальною ціною. Сьогодні компанія Thomas Cook and Son важається однією з найбільших у галузі туризму, хоча діяльність цієї знаменитої компанії не обмежується наданням туристичних послуг.

• День туризму. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1047/98, від 21.09.1998 р. Туризм є важливою галуззю економіки України. Щороку Україну відвідують понад 20 млн туристів. За даними Всесвітньої організації туризму (UNWTO), Україна входить до десятки лідерів міжнародного туризму за кількістю відвідувань. В Україні під охороною держави перебувають понад 140 тис. нерухомих пам‘яток історії та культури. Сфера індустрії гостинності України включає як активні види відпочинку і спортивного туризму, (наприклад гірськолижний спорт), так і подорожі пізнавального характеру на базі багатої археологічної та релігійної історії країни. У світі стають відомими численні лікувальні курорти, розташовані буквально в усіх регіонах України.

• День машинобудівника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 361/93, від 8.09.1993 р. у четверту неділю вересня як професійне свято працівників машинобудування і приладобудування. Головними складовими ринку машинобудівної промисловості України є продукція таких галузей як транспортне та енергетичне машинобудування, автомобілебудування, а також машинобудування для нафтохімічної та хімічної, металургійної та гірничодобувної промисловості, верстатобудування. В Україні функціонує розгалужена структура транспортного машинобудування, до якої належать підприємства з виробництва тепловозів, вагонів, легкових і вантажних машин, мікроавтобусів, тролейбусів, а також морських суден і літаків. У структурі машинобудівної галузі України нині понад 2 800 промислових підприємств і 230 організацій, які виконують наукові та науково-технічні роботи. Загальна кількість працюючих – понад 1 млн чоловік.

• 27 вересня — Міжнародний день глухонімих (International Deaf Day). Встановлено в пам’ять про створення Міжнародної федерації глухонімих (1951 р.). Відзначається в останню неділю вересня. За статистикою, порушеннями слуху страждає кожна дев’ята людина. Його втрачають у результаті травми, хвороби або вроджених пороків. На планеті 2 500 мов. Але є і ще одна форма спілкування, яка останнім часом усе більше й більше цікавить учених, – мова поглядів і жестів. Всесвітня Федерація глухих у 50-ті роки XX ст. для обслуговування міжнародних заходів глухих, тобто конгресів, симпозіумів, конференцій, у тому числі й спортивних, розробила Жестуно – систему Жестів. Абат де Л’Эпе заснував першу школу – Паризький інститут глухонімих (1760 р.) у Франції. Він був основоположником мімічного методу, великим прихильником мови жестів. Не вірте в той міф, що глухі замкнуті й нетовариські. Десятки чудових особистостей були глухими. П’єр де Ронсар – поет епохи Відродження, якого називали «принцем французьких поетів», – був прекрасним фехтувальником і танцівником. В історію увійшла його чудова фраза: «З поганим слухом у палаці робити нема чого». Бетховен – великий композитор, Антоніо Станьйолі – один із італійських художників, Ясен – французький скульптор, Жан Жак Руссо – письменник.

• Всеукраїнський день дошкілля. Започатковано Міністерством освіти і науки України у 2011 р. на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 629 від 13.04.2011 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року» та резолюції І Всеукраїнського з’їзду працівників дошкільної освіти. Відзначається в останню неділю вересня. Мета цього свята – підняття престижності професії педагога та інших працівників дошкільного навчального закладу, об’єднання потенціалу дошкільної освіти усіх регіонів України, привернення уваги до проблем дитячих садків і дошкільного дитинства. Дошкільна освіта – галузь освіти, яка спрямована на реалізацію навчальних і виховних завдань для дітей дошкільного віку (від народження до шести років). В Україні це обов'язкова первинна складова частина системи безперервної освіти. В дошкільній освіті виділяють три етапи фізичного, психічного та соціального становлення особистості дитини: вік немовляти (до року), ранній вік (1–3 роки), молодший дошкільний вік (3–4 роки); середній дошкільний вік (4–5 років) старший дошкільний вік (5–6 (7) років). Сьогодні майже 1,3 мільйона дітей нашої країни відвідуює 14 813 дошкільних навчальних закладів. У них понад 307 тисяч працівників опікується розвитком дітей, їхнім здоров’ям і створенням комфортних умов для їхнього перебування у дитячому садку.

• 90 років від дня народження Радомира Борисовича Василевського, українського кінооператора, кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв УРСР. Фільмографія: «Дібровка», «Крок з даху», «Що у Сеньки було», «4:0 на рахунок Тетянки», «Як коваль своє щастя шукав» та інші. Помер 10 лютого 1998 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека