У цей день 10 червня

 

  На Днiпропетровшинi:
• 125 років тому (1894 р.) у м. Катеринославі народився Віктор Платонович Петров, український археолог, етнограф, письменник, доктор філологічних наук. Виступав під псевдонімом В. Домонтович.

  У свiтi:
• Всесвітній день психічного здоров’я. Відзначається за рішенням Всесвітньої федерації психічного здоров’я при підтримці Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1992 р. Входить до переліку всесвітніх та міжнародних днів, що відзначаються ООН.

• Європейський день боротьби проти смертної кари. Засновано Комітетом міністрів Ради Європи у 2007 р. Відзначається щорічно. Довідка. Смертна кара не застосовується у 141 країні, 93 з них у законодавчому порядку відмовилися від її застосування навіть у виключних випадках. Проте 51 країна та 5 невизнаних територій поки що застосовують смертну кару. За останні роки такий вирок найчастіше було виконано у Китаї, Ірані, Саудівській Аравії, Північній Кореї і США.

• День працівників стандартизації та метрології. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента від 08.10.2002 р. № 910/2002.

• 330 років від дня народження Жана Антуана Ватто, французького художника, засновника стилю рококо, автора композицій на теми галантних свят і театральних сцен. Помер 18 липня 1721 року.

• 180 років від дня народження Алексіса Ківі (справжнє прізвище – Стенвалл), фінського письменника, засновника реалістичної літератури на фінській мові, один із засновників фінської літературної мови, автора п’єс «Куллерво», «Шевці Нуммі», «Заручини», роману «Семеро братів», збірки віршів «Канервала». Помер 31 грудня 1872 року.

• 125 років від дня народження Михайла Опанасовича Драй-Хмари, українського поета й літературознавця, перекладача, автора збірки поезій «Проростень», монографії «Леся Українка», перекладача українською мовою карело-фінського епосу «Калевала». Репресований, помер 19 січня 1939 року. Чи знаєте Ви що? Драй-Хмара знав 19 мов. Це майже всі слов'янські (адже його спеціалізацією як ученого було слов'янознавство): українська, російська, білоруська, польська, кашубська, чеська, сербська, хорватська, болгарська. Знав він низку давніх мов – старослов'янську, старогрецьку, латину, санскрит. Знав новітні європейські мови – румунську, французьку, німецьку, італійську, фінську, а також англійську.

• 120 років від дня народження Віктора Платоновича Петрова, українського письменника, літературного критика, археолога та етнографа, засновника (разом із з В. Підмогильним) жанру українського інтелектуального роману, а також жанру романізованої біографії, автора романів «Без грунту», «Дівчина з ведмедиком», праць «Походження українського народу», «Історична географія та проблеми слов'янського етногенезу на матеріалах гідронімії», «Етногенез слов'ян» та інших. Помер 8 червня 1969 року. Довідка. Художні твори Петров підписував як В. Домонтович. За власним визнанням автора він «знайшов це прізвище в українських документах литовського періоду». В литовській мові «damauntas» означає «той, що багато каламутить». Петров писав свої філософські твори під псевдонімом – Віктор Бер. Цей псевдонім було вибрано не випадково. Він розшифровується як біологічний еквівалент рентгена.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека