Протягом мiсяця 


Безкоштовний бібліотечний коворкінг у самому серці міста!

Робочий простір відвідували та створювали нові проєкти фрілансери нашого міста.


фото    фото

 Протягом мiсяця 


Бібліотека в об’єктиві

Фотосесія у бібліотеці: цікава локація та оригінальна фотозонинова послуга event-локація «Бібліотека в об’єктиві», включає в себе інтеграцію культурних і креативних індустрій, таких як збереження матеріальної культурної спадщини та реклама, оскільки бібліотека розміщена в приміщенні Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького - родзинкою міста Дніпра. Особливо популярними для сучасної молоді є селфі як спосіб самопрезентації у віртуальному просторі. Тому вирішили, що сучасна бібліотека має бути в об’єктивах її відвідувачів, адже у нас дійсно круто! В патентно-технічному відділі є вихід на оглядовий майданчик з видом на парк Шевченка. Зробити власну фотосесію або селфі в приміщенні патентно-технічного відділу можуть відвідувачі бібліотеки, професійні фотографи, жителі міської громади, туристи які записані до бібліотеки та отримали читацький квиток!  Умовою завантаження фото в соцмережі є обов’язкове використання хештегу #ДОУНБ_патенти_ Selfie Послуга event-локація «Бібліотека в об’єктиві» користується великим попитом у молоді.


фото  

 Протягом мiсяця 


Чорнобиль – незаживаюча рана України

Виставка- набат ознайомила відвідувачів з  документами і матеріалами щодо історії будівництва ЧАЕС, її експлуатації, аварії та події після Чорнобильської катастрофи. Для відвідувачів патентно-технічного відділу відбулась інформаційна година «Чорнобиль – незаживаюча рана України» присвячена чорнобильській трагедії. Студенткою Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Тарасовою Ренатою був підготовлений і проведений короткий огляд документів представлених на виставці. В своєму повідомленні студентка зупинилася на історії нашого народу, та що в ній є чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них - 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Ім’я їй - Чорнобиль. На виставці читачи переглядали навчальну, наукову літературу, аналітичні доповіді, періодичні видання, описи патентів, стандарти України. Особливо цікавими для відвідувачів були патенти України, в яких описуються ядерні реактори, та техніка безпеки роботи з ними, їх устрій, обладнання.



фото  фото

 Протягом мiсяця 


До 65-річчя від дня народження дніпровського художника Василя Тевяшова у відділі документів з питань мистецтва розгорнуто інформаційну локацію із серії «Діячі мистецтв – ювіляри року», на якій користувачам відділу представлено видання, присвячені художнику, який відомий і у рідному місті, і далеко за його межами.

Сьогодні Василь Тевяшов, як і багато інших творчих особистостей, з початку повномасштабного вторгнення російської армії до нашої країни, тримає оборону на своєму фронті, зображаючи реалії сучасного життя. Наприкінці квітня 2022 року художник написав портрет командуючого Об'єднаних сил Збройних сил УкраїниСергія Наєва, а після того розпочав роботу над серією творів «Нескорені». Головними героями для художника сьогодні є військові, які боронять рідну землю. Їхні суворі й мужні обличчя надихають митця. Василь Тевяшов пише портрети захисників України, на яких зображена готовність захищати свою землю, віра в Перемогу в очах.

 
Повнiше
 
        

 Протягом мiсяця 


Віртуальна весняна подорож Україною.

В інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» розгорнуто книжково-документальну виставку англомовних видань, де згадується Україна і українці. До уваги усіх відвідувачів енциклопедія «Люди і місця», монографії присвячені історії Голодомору і ГУЛАГу, художній альбом фотографій зроблених учасниками програми академічних обмінів «Відкритий світ», довідник до 25-річчя програми Фулбрайт, туристичні путівники містами  України, художні твори сучасних українських письменників про військовий спротив проти агресії Росії, фото-ілюстрації, DVD-фільм «І все освітилося» про пригоди американця в Україні, і роман за яким знято цей фільм.
Всі видання та документи будуть корисні тим, хто вивчає англійську мову та покращує навички читання.
Англомовний світ має почути нас, українців!

фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото

 Протягом мiсяця 


Нові виклики і нові можливості для української молоді.

В інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» розгорнуто книжково-ілюстративну виставку «Якщо Ви бажаєте навчатися в США», на якій представлені довідники про навчальні заклади різного рівня акредитації та рекламні матеріали, що були люб'язно надіслані американськими коледжами та університетами. 
Виставка буде цікавою і корисною для учнівської та студентської молоді, старшокласників, які обирають професію і учбовий заклад для її отримання, науковців, яки готові для стажування закордоном. Всі відвідувачі центру «Вікно в Америку», хто хоче здобути освіту в США,  викладачі, юристи, журналісти можуть дізнатися більше про кращі навчальні програми, процедури реєстрації, терміни вступних іспитів, системи оплати за навчання, про студентські містечка – кампуси, популярні студентські види спорту та т.ін. 
Сміливі українці-апліканти можуть спробувати подати заявку на отримання гранту для навчання в рамках різних програм, таких як академічний Фулбрайт, студентська стипендія Хампрі та FLEX для школярів.

фото  фото  фото  фото

 Протягом мiсяця 


«Нові надходження» ̶  виставка нових видань у відділі документів з питань мистецтва, на якій представлені видання, що надійшли до фонду відділу. Відвідувачі мають можливість ознайомитися з виданнями, присвяченими Георгію Нарбуту, Олександрі Екстер та іншим художникам, зокрема учасникам огрінського гурту митців.Серед нових надходжень також підручник Тетяни Гарькавої, в якому викладено історію петриківського декоративного розпису та його основи, а також монографія Громченка В.В., присвячена дослідженню духового соло в європейській академічній композиторській та виконавчій творчості ХХ  початку ХХІ ст.


        

 Протягом мiсяця 


В межах роботи Центру європейської інформації у  відділі документів іноземними мовами можна ознайомитися з інформаційною євротекою  «Перемога України – мир для всієї Європи». Всі інформаційні матеріали присвячені матеріальній та духовній підтримці України,  українських збройних сил, українського народу в часи рашистської навали. Матеріали оновлюються щотижня.



фото

 3 Квiтня 


 
До Дня народження Олеся Гончара українського письменника, літературного критика, громадського діяча, першого лауреата премії імені Тараса Шевченка у відділі абонемента відкрито ілюстративно-документальну виставку «Прапороносець величі людських душ». На ній представлені художні та літературознавчі твори, публіцистика письменника, фотографії. Твори Олеся Гончара дають читачам щиру радість і незрівнянне відчуття мудрості. 


фото  фото  фото

 3 Квiтня 


Міста-герої

Людям, які відстояли своє, захистили найдорожче, відвоювали рідне була присвячена патріотична година «Незламні духом. Нескорені міста». На заході розповідали історії про конкретних людей, які проявили свою сміливість, не залишили близьких та вірили в Україну, а тому змогли перемогти. Такі приклади дають нам сили рухатись далі, боротись сильніше, вірити дужче, цінити своє – беззаперечно. МістаГероїв.Тут народжується доблесть!

фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5

 4 Квiтня 


Американська співачка українського походження Квітка Цісик хоч і народилася у США та проживала там, але завжди пам’ятала про своє українське коріння і поширювала серед західного світу українську культуру. Голос її викликав у слухачів бурю емоцій та пронизував до глибини душі, бо виконувані нею українські пісні, передусім, свідчили про її любов до України, в якій їй довелося побувати лише один раз. Особистість Квітки Цісик для багатьох українців по обидва боки океану асоціюється з незламністю духу та гордістю за своє українське походження. Хоча земля її предків для неї була далекою, у своїй душі вона зберегла українське коріння. До 70-річчя від дня народження співачки у відділі документів з питань мистецтва відбулася інформаційна година "Квітка Цісик - легендарний голос України за океаном", під час якої відвідувачам в межах проєкту «Літературний диліжанс» презентували книгу, отриману від Українського інституту книги, Ігоря Коляди та ін. «Квітка Цісик», продемонстрували пісні у виконанні співачки та документальний фільм «Квітка. Голос в єдиному екземплярі», присвячений її життю та творчості.


            

 4 Квiтня 


У відділі документів іноземними мовами постійно діє інформаційна полиця з матеріалами про Північний альянс, довідники українською та англійською мовами
фото


 4 Квiтня 


 Міста героїв. Тут народжується сміливість!
У відділі абонемента з нагоди першої річниці визволення українських земель від російських окупантів для учнівської молоді була організована вахта пам’яті «Шрами війни: як живуть сьогодні звільненні міста України».
 
Повнiше
 
    

 4 Квiтня 


У відділі читальних залів відбулась чергова зустріч міжнародної організації Солідарності TGH з психологічної підтримки для мешканців міста. У своїх програмах TGH інтегрує допомогу комплексного підходу в надзвичайних ситуаціях, психосоціальній реабілітації  як для груп, так і окремим особам.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4


 4, 6, 11, 13, 18, 20, 25, 27 Квiтня 


«Англійська у колі друзів»

Покращення навичок спілкування англійською мовою в онлайн-клубі з волонтерами-іноземцями. Зустрічі відбувалися у форматі конференцій на платформі ZOOM.
Бібліотечні активісти спілкуються англійською, повторюють граматику, 
обмінюються неординарними думками, лінками-посиланнями, діляться позитивом і психологічно підтримують один одного у складний воєнний час в Україні.
Керівник інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку», технічний модератор зустрічей Світлана Усенко, ілюструвала розповіді учасників підходящими ілюстраціями, щоб запам’ятовування нової англійської лексики відбувалося ефективніше.
 
Повнiше
 
фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото

 5 Квiтня 


З нагоди 150-річчя від дня народження видатного українського та громадського діяча Миколи Міхновського у відділі абонемента відбулася патріотична година «Ідеолог українського самостійництва» (цикл «Час історичної особистості»).  
Повнiше
 


 5 Квiтня 


У відділі читальних залів  для учасників Університету третього віку відбулась чергова зустріч з психологом за темою «Психологія грошей. Табу та секрет», також для бажаючих була запропонована гра «Мафія».
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4


 5 Квiтня 


Фахівці ВНІіБ взяли участь у обласному професійному онлайн навчанні бібліотечних працівників міських, селищних та сільських бібліотек територіальних громад області «Віртуальна довідкова служба – сучасний Інтернет – сервіс ДОУНБ». Під час заходу піднімалися питання ефективності використання віртуальної бібліотечного сервісу «Відповідає бібліограф» для інформаційного та документального забезпечення користувачів області. Головний бібліограф ВНІіБ Віра Піскун виступила з консультацією «Віртуальна довідка як інструмент задоволення сучасних інформаційних потреб мешканців громад». Учасники отримали завдання з формування запитів щодо пошуку необхідної інформації. 

Фото 1  Фото 2  Фото 3    Фото 4

 5 Квiтня 


Від кохання до відповідального кохання.

Члени англомовного кіноклубу занурилися у стосунки закоханих Ребекки і Самуеля, головних героїв фільму «Дев'ять місяців» (англ. Nine Months, 1995).
Здавалося б у них ідеальні відносини, сповнені ніжності і розуміння. Але вагітність жінки призвела до непорозуміння. Чоловік, не дивлячись на вік і твердий ґрунт під ногами, був категорично не готовий стати батьком. Однак у Самуеля було дев'ять місяців, щоб зібратися з силами, поміняти ставлення до подій і захотіти з головою зануритися в роль батька.
Відвідувачі бібліотеки радо користуються можливістю покращити сприйняття іноземної мови на слух. Після перегляду глядачі фільму відповідали на питання «кіно-вікторини», яка підтвердила, що всі були уважні і запам’ятали (почули) факти з сюжету.

фото  фото  фото

 7 Квiтня 


В межах проекту «Читання в бібліотеці» проходили сесії для поціновувачів англійської мови та літератури та польської мови.

 


фото  фото  фото  фото

 7 Квiтня 


Шлемо вітання друзям бібліотеки.

Члени англомовного клубу «Добра розмова» вчать англійську і культурні традиції англомовних країн світу. Напередодні свята Пасхи вітаємо всіх друзів бібліотеки, бажаємо їм здоров'я і радості, миру і добробуту! А в українців ще є трохи часу підготуватися до святкувань - спекти і прикрасити паски - символи свята Пасха.

фото  фото  фото

 10 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва відбувся концерт фортепіанної музики у виконанні здобувачів освіти Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки Владислава Пікуша, Тетяни Парової, Олександра Штирбу (клас доктора мистецтва, доцента Гліба Адлуцького). В програмі концерту звучали твори відомих композиторів: Й.С. Баха, А. Караманова, В. Сильвестрова, М. Скорика та Ф. Шопена. Сюрпризом для відвідувачів концерту стало виконання власних творів Владислава Пікуша і Олександра Штирбу. Співробітники відділу підготували для відвідувачів концерту тематичну добірку видань про життя і творчість композиторів та їх твори.


                      

 11 Квiтня 


На черговому засіданні творчої майстерні «Амігурумі» пропонували нові чудові вироби з в’язання гачком.
фото 1  фото 2  фото 3


 11 Квiтня 


У відділі читальних залів продовжується групові та індивідуальні психологічні  консультації  фахівцями з міжнародної організації Cолідарності THG.
фото 1  фото 2  фото 3


 11 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва відбувся кіноперегляд із циклу «Екранізовані опери та твори українських авторів». Відвідувачам представили фільм «Мартин Боруля», знятий за однойменною п’єсою І. Карпенка-Карого на Київській кіностудії художніх фільмів у 1953 році. Співробітники відділу підготували для відвідувачів кіноперегляду п’єсу І. Карпенка-Карого «Мартин Боруля» та видання, в якому представлено короткі біографічні відомості про акторів, що знімалися у фільмі.


              

 11 Квiтня 


 Українські Великодні традиції на сторінках діаспорних та інших видань. У Канадсько-українському центрі розгорнуто традиційну святкову книжково-журнальну виставку, яка містить цікаві тематичні видання з фондів різних відділів ДОУНБ. Запланований бібліографічний огляд цієї літератури на найближчому засіданні розмовного клубу «Паляниця».
              


 12 Квiтня 


     В українському розмовному клубі «Паляниця» при Канадсько-українському центрі ДОУНБ у передвеликодній тиждень, який ще називають Страсний або Білий тиждень, говорили, звісно, про Великдень.  А саме - про українські традиції Великодня, які дбайливо зберігала наша діаспора за кордоном і про код нації, зашифрований нашими пращурами у різних знаках та символах. Це не тільки орнаменти вишивок та писанок, й українська абетка. Тож «паляничани» також порушили й наступне питання: латинка чи кирилиця? що краще для української мови?

      Завідуюча КУБЦ Наталія Біловицька підготувала до заходу газетно-журнальну виставку з унікальними діаспорними виданнями, що зберігаються у фонді центру, та літературою з інших відділів бібліотеки. Вона ознайомила учасників зустрічі із представленими виданнями і окремо висвітлила тему писанкарства на теренах нашого краю. Крім того, присутні подивилися коротке відео про історичні корені українського правопису - «Еволюція алфавіту. Від єгипетських ієрогліфів до української абетки».   


        

 12 Квiтня 


Англомовний кіноклуб: Читати чи дивитися?

Відбувся тематичний перегляд фільму до Міжнародного дня космонавтики. Члени англомовного кіноклубу обрали для перегляду екранізацію відомого роману Станіслава Лема «Соляріс», який було написано ще в далекому 1961 році. Перша екранізація (1968 р.) не подобалася автору роману. Пан Станіслав у мемуарах згадував суперечки з режисером Андрієм Тарковським. У 2002 році відомий американський режисер Стівен Содерберг зробив нову спробу переказати тим, хто не любить читати, а любить дивитися кіно, історію про космічні пригоди психолога/психотерапевта Кріса Кельвіна. Планета Соляріс має чудову здатність безпосередньо втілювати мрії, страхи, найглибші травми, бажання, найпотаємніше, тих, хто прилетів з Землі досліджувати планету.
Головному герою Крису, можна сказати, пощастило – він зберіг життя, фізичне і психологічне, і отримав подарунок від планети Соляріс.


 
Повнiше
 
фото  фото  фото  фото

 12 Квiтня 


В межах інформаційно-просвітницького проєкту «Бібліотека в суспільстві знань: підвищення інформаційної культури» відбулася зустріч з першокурсниками Міжрегіонального вищого професійного училища з поліграфії та інформаційних технологій, яка була присвячена темі «ДОУНБ – потужний інформаційний центр регіону». Під час зустрічі студенти дізналися про можливості бібліотеки у онлайн та офлайн освітньому процесі, ознайомилися із поняттям академічної доброчесності, переглянули сайт бібліотеки, порозмірковували щодо сучасних тенденцій читання, помандрували залами бібліотеки.


Фото 1  Фото 2

 12 Квiтня 


Писанкові візерунки

У відділі читальних залів напередодні світлого свята Великодня відбулася зустріч «Писанкові візерунки на дитячому малюнку» з дітками Центру внутрішньо переміщених осіб. Малечі було представлене ілюстроване слайд-шоу, яке ознайомило  маленьких господинь з символами писанкарства. Також  переглянули літературу з фондів рідкісних і цінних документів та дізналися чимало цікавого щодо традицій і звичаїв прикрашати писанки до Великодня розписом. А свої перші спроби у цьому мистецтві дівчатка проявили розфарбовуючи розмальовки. Крім цього, з нагоди Пасхи, відбувся веселий і цікавий квест для дітей, в якому вони проявили кмітливість. Дітлахам були роздані списки завдань і карти, що допомогли їм знайти потрібні місця та зібрати пасхальні яйця. Кожен з дітей мав свій план, згідно якого вони ділилися завданнями та складали загадки, які необхідно було розв'язати, щоб знайти наступний клаптик картинки, який призводив доїдання яєчка. Після виконання всіх завдань та зібрання всіх яєць, діти отримали солодку нагороди.


фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5  фото 6  фото 7

 12 Квiтня 


  У відділі абонемента відкрилася фотовиставка «Добровольці», де зібрані світлини завзятих воїнів регіону, які полишили роботу, родину та за власним бажанням стали на захист України. Кожна світлина – справжня історія життя зі своїми емоціями та переживаннями. Ця виставка ще одне нагадування, що добровольці є справжнім непереможним щитом, який захищає незалежну Україну.


фото  фото  фото  фото

 12 Квiтня 


До сектору рідкісних і цінних документів завітала студентська молодь Міжрегіонального вищого професійного училища з поліграфії та інформаційних технологій. Першокурсники дізнались про особливість різноманітних колекцій з рідкісних фондів нашої книгозбірні, познайомились з унікальними ресурсами сектору, побачили різницю між факсимільними та репринтними виданнями, потримали в руках фоліанти та книги-малютки.
фото  фото  фото  фото  фото


 13 Квiтня 


У відділі читальних залів відбулась онлайн-зустріч для студентської молоді  ДФКМК за літературною локацією «Письменники, короновані словом». Учасники заходу  дізнались про Міжнародний літературний конкурс «Короновані словом», який  був заснований Тетяною та Юрієм Логушами   і проводиться в Україні. Завдяки цьому конкурсу  ми дізнаємось про авторів сучасної української літератури, які  стають фіналістами та переможцями цього конкурсу, також самі найкращі отримають відзнаку «Золоті письменники України».  Слухачам розповіли про творчість відомих сучасних українських письменників Андрія Кокотюху та Василя Шкляра.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5


 13 Квiтня 


Інтелектуальні розваги в ігровому клубі.

Продовжуємо щочетверга спілкуватися англійською та грати в настільні ігри в центрі «Вікно в Америку».
Для розігріву обрали ігрову карту з набору «Активуй» – відповідали на питання «Мій улюблений…. ». Далі продовжили грати в «Картки Кетті». Дізналися багато цікавого про вподобання гравців.
Із нетрадиційних засобів вивчення англійської мови стала звичним і необхідним. Гра допомагає покращити фантазію, увагу, уяву та пам'ять гравців. А ще покращує настрій і психологічний стан.

фото  фото  фото  фото  фото

 13 Квiтня 


Великдень – свято особливе, яке дає надію на краще, єднає нас і зближує у цей нелегкий час. Великодня інсталяція до свята «Заспівали дзвони Великодня" розпочала діяти у відділі періодики. Матеріали з періодичних видань дають змогу користувачам доторкнутись до культурної спадщини нашого народу, ознайомитись з народними обрядами, традиціями та звичаями святкування Великодня в Україні, а головне зрозуміти, що протягом століть незмінним залишається наголовніше - любов Христова.

Фото  фото  фото    фото  фото  фото

 14 Квiтня 


Світ тісний, а мозок людини неосяжний. Саме мозок створює світ таким, яким ми сприймаємо його. Отримання інформації, формування почуттів, визначення і прийняття рішень, сприйняття та імітація, феномен ілюзій, емпатії й несвідомих дій, галюцинації та фантоми…
На черговому засіданні клубу «Пізнай себе»  учасники ознайомились з інформацією про цей особливий орган. Представлена література дала можливість більш ретельно пізнати функції та можливості мозку.



фото 1  фото 2  фото 3

 14 Квiтня 


Великдень дарує надію.

Активісти англомовного клубу «Добра розмова» ДОУНБ раді спілкуватися англійською з іноземцями, а через їх тимчасову відсутність спілкуються між собою.
Разом дивилися навчальне відео, вивчили складну лексику по темі «Великдень», перевірили значення слів за електронним словником, навчилися фарбувати яйця шістьма способами. Найбільш цікавий – знайти стару шовкову краватку, розрізати на квадрати, обернути яйця у тканину, потім зварити у воді з оцтом. Результат приголомшуючий!


фото  фото  фото  фото

 14 Квiтня 


Сімейні читання

Як добре, коли є можливість в затишній обстановці почитати корисну та пізнавану літературу в бібліотеці. Для малечі  це веселі, повчальні і пізнавальні історії,  де кожна історія знайомить юних читачів з видатними постатями, імена яких згадуються у ній, а для дорослих  це Історія, яка  «надихає і у вас ніколи на опустяться руки, коли ви дізнаєтесь, що пережили ваші предки» - таку думку висловив український історик Олександр Палій.



фото 1  фото 2  фото 3  фото 4

 14 Квiтня 


В межах проекту «Читання в бібліотеці» проходили сесії для поціновувачів англійської мови та англомовної літератури. Роман Томаса Харді «Далеко від навіженого натовпу» (Thomas Hardy “Far from the Madding Crowd”) продовжує гуртувати прихильників англомовної літератури у відділі документів іноземними мовами.


фото  фото

 14 Квiтня 


У відділі читальних залів відбулась літературна година для студентської молоді за проектом BookPlay. Учасникам було запропоновано взяти участь в обговоренні  художніх творів за жанром «горор», першорядне завдання якого максимально налякати аудиторію, створивши атмосферу страху. Твори у жанрі горор, зазвичай, мають обмежену кількість сюжетів, які викликають у читача почуття страху.  Всі присутні прийшли до висновку, що хорор - це дуже специфічний жанр, який може викликати як страх, так і захоплення. Згадали такі класичні твори жанру, як "Дракула" Брема Стокера, "Франкенштейн" Мері Шеллі, "Зелений інферно" Стівена Кінга та багато інших відомих імен. Автори хорору вміють створювати таку атмосферу, коли читач забуває про все навколо і потрапляє в історію, яка шокує своїми поворотами. Складні персонажі, загадкові події та розбиті долі - все це надає творам хорору особливої глибини.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4


 17 Квiтня 


Чергова зустріч Регіонального онлайн-проєкту «Краєзнавчий календар: визначні особистості й події» з Миколою Чабаном відбулась у краєзнавчому відділі бібліотеки. Темою зустрічі було вшанування пам’яті одного із провідних поетів Придніпров’я – Віктора Федоровича Коржа.
Ціле покоління дніпропетровських поетів 70–90 років називає Віктора Коржа своїм учителем і завдячує йому за безціні уроки поетичної майстерності. Поет-шістдесятник В. Корж увійшов в історію української літератури своїми сміливими публічними виступами у 1960-х: на V з’їзді письменників у Києві виступив на захист української мови в Україні та роману О. Гончара «Собор».
Кілька десятиліть В.Ф. Корж, поет від Бога, справжній майстер красного слова, формував літературний смак письменницької молоді. Він керував молодіжною літературною студією «Плавка» при заводі ім. Г. Петровського, був засновником і керівником літературної студії «Поетична школа В. Коржа» ДНУ імені Олеся Гончара.
Долучилися до виступу і поділилися своїми спогадами про Віктора Коржа відомі дніпровські поети Костянтин Дуб та Анатолій Шкляр. Поетеса Оксана Ігнатенко прочитала декілька віршів із поезії Віктора Федоровича.

  

 18 Квiтня 


Продовжує роботу проєкт "Освіта онлайн", започаткований Дніпропетровською обласною універсальною науковою бібліотекою та Академією неперервної освіти. Формат Zoom дозволив у реальному часі спілкуватися з організаторами освіти шкіл області. Освітяни дізналися про можливості доступу до фондів та каталогів у віддаленому режимі, через посередництво сайту ДОУНБ https://www.libr.dp.ua/, який надає можливість користуватися оцифрованими виданнями, формувати списки літератури, отримувати відповідь через віртуальну довідку https://www.libr.dp.ua/?do=virtb, переглядати відео доробок бібліотеки https://www.youtube.com/user/dounbkm, долучатися до сторінок бібліотеки у соціальних мережах https://www.libr.dp.ua/Socmerezhi.html, скористатися матеріалами з історії і сучасного розвитку Придніпровського краю на порталі «ДніпроКультура https://www.dnipro.libr.dp.ua/ та долучитися до створення контенту порталу. 

Фото 1  Фото 2  Фото 3  Фото 4

 18 Квiтня 


У секторі рідкісних і цінних документів відбулась інформаційна година "Велич справ Ярослава Мудрого".  З студентською молоддю говорили про непересічну особистість талановитого полководця і діяча культури, успішного реформатора і просвітителя князя Київської Русі Ярослава Мудрого.

фото  фото  фото  фото  фото

 18 Квiтня 


18 квітня у Міжнародний день пам’яток та історичних місць в Україні щорічно відзначається День пам’яток історії та культури. До цієї дати у краєзнавчому відділі відбулася краєзнавча подорож «Дніпрові пороги: дивовижне явище природи».
Під час заходу присутні дізналися про унікальний природний і культурний феномен України - Дніпрові Пороги. Кодацький, Сурський, Лоханський, Дзвонецький, Ненаситецький, Вовнигівський, Будильський, Лишній і Вільний - 80-кілометрова зона в руслі Дніпра між містами Дніпром і Запоріжжям. Історики кажуть, що ці кам’янисті скелі та загати на Дніпрі упродовж тисячоліть відігравали важливу роль в історії людства – відомий шлях «з варяг у греки», козацькі походи на «чайках», торгівля, війни на цих теренах не обходились без кам’яних велетнів, природних перепон, які потрібно було долати.
Але в 1932 році, після побудови греблі «Дніпрогесу», пороги були затоплені. Нині на цій території існують геологічний заказник Дніпровські пороги та Національний заповідник «Хортиця».

  

 18 Квiтня 


До Дня пам’ятників та історичних місць у відділі документів з питань мистецтва відбулася інформаційна година «Майстри Петриківського народного розпису», під час якої відвідувачам представили видання з фонду бібліотеки, присвячені петриківському розпису, його майстрам та їх роботам, а також розповіли про символіку петриківського розпису та майстрів, які відіграли надзвичайно важливу роль у становленні петриківського декоративного розпису - Тетяну Пату та Надію Білокінь, та сучасних майстрів: Андрія Пікуша, Ганну Самарську та Тетяну Гарькаву.


              

 18 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва відбувся черговий кіноперегляд із циклу «Екранізовані опери та твори українських авторів». Цього разу відвідувачам продемонстрували фільм «Сватання на Гончарівці», знятий за однойменною п’єсою Г. Квітки-Основ'яненка на київській кіностудії художніх фільмів ім. О.П. Довженка у 1958 році. Співробітники відділу підготували для відвідувачів кіноперегляду п’єсу Г. Квітки-Основ'яненка «Сватання на Гончарівці» та видання, в якому представлено короткі біографічні відомості про акторів, що знімалися у фільмі.


            

 19 Квiтня 


Інформаційнв година

Україні і українцям є чим пишатись! У рамках інформаційної години за темою: «Цікаві факти лозоплетіння» ознайомили читачів з довідковим виданням «Лозоплетіння: практичні поради по виготовленню із лози та інших видів рослинної сировини виробів побутового, сувенірно-подарункового і художнього призначення». Видання виховує патріотичні почуття гордості за український промисел. У книзі наведено практичні поради по виготовленню із лози рогозу, листків качанів кукурудзи, соломи хлібних злаків та інших видів рослинної сировини різних плетених виробів побутового призначення, а також сувенірно-подарункових і художніх. У книзі розповідається про те, що лозоплетіння – ручний процес і він мало змінився з глибини століть, тому кожен виріб пам'ятає тепло рук майстра, його позитивну енергетику, а також є дійсно ексклюзивним.

фото  фото  фото

 19 Квiтня 


У Канадсько-українському центрі ДОУНБ у рамках проекту КУБЦ «Українська жінка у вирі історії» згадували Катарину Езау – нашу землячку, всесвітньовідому вчену-ботаніка, доньку колишнього міського голови  Катеринослава (нині – м. Дніпро) Йоганна (Івана) Езау.  Про легендарну жінку-науковицю у зв’язку з її 125-річчям розповідав письменник-краєзнавець, співробітник ДОУНБ Микола Чабан, який кілька років тому і відкрив для нас забуте ім’я Катарини (Катерини, Кетрін) Езау.
 Народилася вона 3 (15) квітня 1898 в Катеринославі в родині німців-менонітів. Після більшовицького Жовтневого перевороту 1918 року Йоганн  Езау вивіз сім’ю до Німеччини, у Берлін. Катарині, яка тоді студіювала сільськогосподарські науки, було 20 років, а її брату Полу (Павлу) 24. Сестра і брат продовжили навчання за біологічними напрямками в німецьких навчальних закладах. А 1922 року Езау перебралися до Америки і оселилися в штаті Каліфорнія, спочатку у менонітському містечку Рідлі. В різних вишах та сільгосппідприємствах США Катарина Езау вела грунтовні дослідження з вивчення рослин, викладала, написала багато наукових робіт і кілька підручників. Зокрема, вона зробила наукове класичне дослідження «Анатомія рослин», яке вважається у світовій науці Біблією анатомії рослин. У 1957 році докторка Езау стала шостою жінкою, обраною до Національної академії наук, а 1989 року Президент США Джордж Буш вручив Катарині Езау Національну наукову медаль. Професорка ботаніки викладала студентам до 94 років, померла у 99-літньому віці 4 квітня 1997 в м. Санта-Барбара, Каліфорнія, США.
 На жаль, ім’я Катарини Езау і до сьогодні залишається маловідомим на її батьківщині. Микола Чабан і слухачі його лекції зазначили, що варто було б встановити меморіальну дошку на честь нашої видатної землячки на будинку, де жила сім’я міського голови Катеринослава Йоганна Езау. 


        

 19 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва відбувся концерт фортепіанної музики у виконанні лауреата музичних конкурсів, доктора мистецтва, доцента Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки Гліба Адлуцького та Тетяни Адлуцької. У концерті звучали твори Ф. Ліста, Ф. Шуберта та М. Равеля. Перед виконанням творів Гліб Адлуцький представив їх відвідувачам концерту. Співробітники відділу підготували для відвідувачів документи, в яких йдеться про життя та творчість композиторів, та їх твори.


          

 19 Квiтня 


Англомовний кіноклуб: Хто приходить першим на перегляд – обирає фільм!

Заради покращення знання англійської мови наших відвідувачів відбувся перегляд і обговорення розважально-повчального фільму «Кіт у чоботях» (англ. «Puss in Boots») в центрі «Вікно в Америку». Члени клубу високо оцінили майстерність американських аніматорів – фільм яскравий, визиває позитивні емоції і посмішки. Більшість діалогів глядачам була зрозуміла. А незнайомі слова і сленгові вирази шукали у словниках, записували у блокноти.

 
Повнiше
 
фото  фото


 20 Квiтня 


Лексичні ігри: вгадуй і перемагай!

Продовжуємо спілкуватися англійською та грати в настільні ігри в центрі «Вікно в Америку».
Цього разу обрали лексичну гру «Табу» / Taboo. Це гра, у якій треба швидко думати, швидко говорити. Головним правилом гри є пояснення групі загаданого слова (з набору карток різного рівня складності), але діє заборона на використання п’яти слів-табу, також перелічених на картці. Наприклад, треба пояснити слово «геній», не використовуючи слів «людина», «здібності», «інтелект», «талант» та «творити»? Або як пояснити слово «банан», не згадуючи, що це фрукт, і що він жовтий? Саме це і робили гравці.
Гра із нетрадиційних засобів вивчення англійської мови стала звичним і необхідним. Гра допомагає покращити фантазію, увагу, уяву та пам'ять гравців.

фото

 20 Квiтня 


Бібліотеки працюють, а бібліотекарі активно беруть участь в VI Міжнародному форумі молодих бібліотекарів «Бібліотека: наш простір змін». Під час Форуму говорили про бібліотечний простір як територію змін, українських бібліотекарів, які через вторгнення окупантів були змушені виїхати закордон та працюють в бібліотеках інших країн, корективи, які внесла російсько-українська війна у роботу бібліотек. У секції "НАШ ПРОСТІР ЗМІН: УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД" бібліотекар відділу читальних залів Богдан Ланін поділився з колегами досвідом роботи нашої бібліотеки з книготерапії "Сердечний рух життя: коли читання надихає... заспокоює... тішить…".

фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5

 20 Квiтня 


«І досі квітнуть сади Лазаря Глоби» - тема чергового засідання краєзнавчого клубу «Ріднокрай». Ім’я козака Лазаря Глоби відоме всім мешканцям і гостям Дніпра, але хто він і як жив, знає далеко не кожен. З Глобою тісно пов’язана історія міста, адже його сади вже давно стали прекрасними парками.
Максим Едуардович Кавун розповів присутнім про постать Лазаря Глоби, заснування його першого і другого маєтку, таємниці смерті та загадковий пам’ятник козакові.


 21 Квiтня 


Віртуальне спілкування - користь і задоволення.

Активісти англомовного клубу «Добра розмова» ДОУНБ раді спілкуватися англійською з іноземцями, а через їх тимчасову відсутність спілкуються між собою.

фото

 21 Квiтня 


Протягом тижня в межах проекту «Читання в бібліотеці» проходили сесії для поціновувачів англійської мови та англомовної літератури. На сесії дитячого клубу підлітки тренувалися декламувати англійською вірш Ховарда Джонсона (Howard Johnson) «Мати» («M-o-t-h-e-r»). Цей вірш є гарним зразком акровірша, його перші літери строк складають слова «mother». 


фото  фото  фото

 21 Квiтня 


Напередодні Всесвітнього дня книги і авторського права в читальній залі бібліотеки зібралися шанувальники книги на культурно-просвітницький захід «Книга в контексті цивілізації». З вітальним словом звернулася до учасників заходу директор бібліотеки Надія Миколаївна Тітова. Привітати зі святом завітала начальник управління з питань гуманітарної, соціально-культурної сфери та освіти виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради Гиренко Лілія Анатоліївна. Гості і учасники заходу здійснили книжкову подорож, присвячену історії книги та розвитку авторського права у світі, поспілкувалися з директором видавництва «ЛІРА», ознайомилися з оновленим законодавством України щодо авторського права, розглянули нововведення, а також ступінь відповідальності за порушення норм авторського права.
 
Повнiше
 
фото 1  фото 2  фото 3

 21 Квiтня 


У відділі читальних залів відбувся позаплановий BookPlay , присвячений настільним іграм. Учні та студенти змогли відчути атмосферу захоплюючої гри, зустрітися та змагатися зі своїми однокласниками, одногрупниками та друзями. Для учасників підготували різноманітні ігри для всіх вікових категорій: від простих ігор на логіку та швидкість реакції до більш складних ігор стратегічного типу. Зокрема, пропонували грати у шахи, шашки, го, класичні настільні ігри (монополія, лото, тетріс), а також у модерні настільні ігри, що зарекомендували себе у світовій гральній індустрії.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4


 23 Квiтня 


До Всесвітнього дня книги і авторського права та Міжнародного дня англійської мови.

Представники КЗК «ДОУНБ» вчений секретар Юлія Зюлева та керівник інформаційного центру «Вікно в Америку» стали учасницями програми «Фреш» (канал «Відкритий») та поспілкувалися з журналісткою Юлією Сиротою. На зустрічі з телеглядачами були презентовані перлини книжкової колекції бібліотеки. А ще книги друковані і електронні, нові і старовинні рідкісні, багато разів читані і такі, що ще в очікуванні читачів.


фото  фото  фото  фото  фото  фото  фото

 24 Квiтня 


Для відновлення душевної рівноваги за допомогою читання у відділі читальних залів представлена виставка «Книготерапія». Крім зміцнення психічної стійкості, читання допомагає розвинути фантазію, критичне мислення, креативність, навички спілкування, відновлює відчуття задоволення, радості, заспокоєння, впевненості в собі і своїх можливостях.


фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5

 25 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва у межах кіноперегляду із циклу «Екранізовані опери та твори українських авторів» відвідувачам продемонстрували кінокомедію «Ні пуху, ні пера!», зняту на кіностудії імені Олександра Довженка у 1973 році за мотивами мисливських оповідань Остапа Вишні. Співробітники відділу презентували відвідувачам кіноперегляду видання з драматургією, рецензіями, статтями й усмішками Остапа Вишні.


        

 25 Квiтня 


У відділі читальних залів щовівторка продовжується психологічна підтримка від фахівців міжнародної  Організації Солідарності TGH для всіх бажаючих як групові, так і індивідуальні.
фото 1  фото 2


 26 Квiтня 


 До річниці від дня аварії на Чорнобильській АЕС у відділі абонемента відбулася година пам'яті «Чорнобиль – біль і скорбота України». Відвідувачі прослухали розповідь бібліотекаря про Чорнобильську трагедію, ознайомилися з книжковою викладкою та переглянули відеофільм «Чорнобильська катастрофа». Після перегляду відбулося обговорення побаченого. 



фото  фото  фото  фото

 26 Квiтня 


У відділі читальних залів  учасники Університету третього віку  прийняли активну участь у  грі «Мафія», якою керує психолог, яка роз’яснує  правила гри та допомагає  у прийнятті рішень.
фото 1  фото 2


 26 Квiтня 


 Інформаційна година

Для відвідувачів відділу відбулась інформаційна година «Чорнобиль – незаживаюча рана України» присвячена чорнобильській трагедії. В читальній залі було оформлено виставку-набат з цієї тематики. Студенткою Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Тарасовою Ренатою був підготовлений і проведений короткий огляд документів представлених на виставці. 

фото

 26 Квiтня 


Англомовний кіноклуб: дар здатний зцілювати душевні рани.

Поціновувачі англомовного кіно переглянули і обговорили фільм відомого і визнаного кінокритиками кінорежисера Роберта Редфорда  «Заклинач коней».
Це відмінний американський драматичний фільм у дусі вестерну. Режисер одночасно виконує і головну роль заклинача коней.
Відвідування бібліотеки і перегляд фільму реально зменшують тривожність і покращують настрій дніпрян.
 
Повнiше
 
фото  фото

 26 Квiтня 


У відділі читальних залів пройшла інформаційна онлайн-година пам’яті «Чорнобиль: згадка сучасників» для груп студентської молоді різних учбових закладів. Присутні  дізнались про те, що сталося в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС,  про загиблих та про тих, хто боровся з наслідками цієї катастрофи. Також  побачили фотографії з Чорнобиля і його навколишніми селами, розповіли про те, як змінилася територія, як змінилися люди.  Для студентів була відкрита дискусія: «Чому сталася катастрофа чи можливо було уникнити цієї події, які були її наслідки?»  Всі бажаючі висловлювали свої думки про те, як ми можемо запобігти подібним катастрофам у майбутньому, що можна зробити для збереження природи і зниження ризику підобного випадку.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5  фото 6  фото 7  фото 8  фото 9


 26 Квiтня 


26 квітня – день пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу людства – вибух на 4-му реакторі Чорнобильської АЕС.
У краєзнавчому відділі відбулась краєзнавча година «Чорнобиль – довгий слід трагедії» під час якої присутні на заході подивились історичні кадри трагічної події та ознайомились з виданнями відділу з цієї тематики.

  

 26 Квiтня 


  26 квітня 2023 року аварія на Чорнобильській АЕС перетне 37-річний рубіж.
Чорнобильська трагедія - це найбільша екологічна катастрофа 20 століття.
 
Повнiше
 
        

 27 Квiтня 


Учений секретар Юлія Зюлева взяла участь у спільному заході «ChatGPT: що потрібно знати науковцям, освітянам, бібліотекарям» в рамках All Digital Weeks. Під час семінару спікери ознайомили учасників зі своїми виступами: "Знайомтеся. ChatGPT" – Ольга Ольшевська, к.т.н., доц., директор науково-технічної бібліотеки Одеського національного технологічного університету; "Штучний інтелект та кінець епохи цитування?" – Юлія Главчева, PhD з комп'ютерних наук, директор науково-технічної бібліотеки НТУ «Харківського політехнічного інститут»; "Штучний інтелект та бібліотеки: місія нездійсненна?" – Тетяна Ярошенко, к.і.н., доц., керівник Центру наукометрії та цифрової підтримки досліджень Національного університету «Києво-Могилянської академії; "ChatGPT очікування та реалії згідно аналізу літератури у Web of Science" – Ірина Тихонкова, к.б.н., ст. досл. Customer Success Consultant Clarivate.


 27 Квiтня 


Лексичні ігри англійською.

В центрі «Вікно в Америку» продовжують спілкуватися англійською та грати в настільні ігри заради нових знань і покращення навичок світського спілкування.
Розігрілися питаннями з набору «Активуй / Activate» (карта «Про мене») і для головного змагання обрали лексичну гру «Табу» / Taboo. Це гра, у якій треба швидко думати, швидко говорити. Головним правилом гри є пояснення групі загаданого слова (з набору карток різного рівня складності), але діє заборона на використання п’яти слів-табу, також перелічених на картці. Наприклад, треба пояснити слово «геній», не використовуючи слів «людина», «здібності», «інтелект», «талант» та «творити»? Або як пояснити слово «банан», не згадуючи, що це фрукт, і що він жовтий? Саме це і робили гравці.
Гра із нетрадиційних засобів вивчення англійської мови стала звичним і необхідним. Гра допомагає покращити фантазію, увагу, уяву та пам'ять гравців.

фото  фото  фото  фото

 27 Квiтня 


Під час чергового засідання Дніпровського генеалогічного товариства художниця-графік Світлана Узких виступила з доповіддю «Є в генеалогії початок... чи є в генеалогії кінець? Або що робити з результатами дослідження?».
З її презентації члени товариства дізналися про візуалізацію генеалогії та створення генеалогічного древа.

  

 28 Квiтня 


Плануємо нові заходи, обговорюємо нові теми.

Члени англомовного клубу «Добра розмова» отримали запрошення на англомовну лекцію від с.н.с. Дніпропетровського національного історичного музею Валентини Коваленко. Вона буде присвячена зв’язкам українського історика Дмитра Яворницького з англійськими вченими. Зберіглося листування, воно надруковане у збірці епістолярної спадщини вченого-дослідника Запорозького козацтва.
Пані Анна Мартиненко та пан В’ячеслав Провоторов зацікавилися і обіцяли долучитися до спільного заходу музею і бібліотеки. А пані Світлана Усенко бере відповідальність за технічну підтримку заходу.
Продовжуємо вчити англійську мову, мову міжнародного спілкування, всіма доступними способами, щоб бути затребуваними в народному господарстві України після Перемоги.


фото


 28 Квiтня 


Протягом тижня в межах проекту «Читання в бібліотеці» проходили сесії для поціновувачів англійської мови та англомовної літератури.

Описание: 👦 На сесію клубу англійської мови для підлітків завітала молодь з батьками. Цього разу займалися цитатами з творів неповторного Вільяма Шекспіра. Багато виразів, до яких ми вже давно звикли, і які ми використовуємо у повсякденному житті, на заняттях під час дискутування, у творах, насправді належать В. Шекспіру. Сесія клубу й стало гарним приводом познайомитися з ними.

Описание: 👉Зустрічі в клубі любителів англомовної літератури відбуваються  щовівторка о 14.00

Описание: 👩‍🦰Описание: 👨‍🦰 На сесії англомовного клубу зовсім юні читачі опановували техніку читання англійською мовою. Не така ж проста ця навичка. Для цього необхідно і уважним бути, і декілька разів теж саме за модераторкою повторити. От і вирішили взяти казку, що читали раніше, знову повторити й вдосконалити навички. З нашими зусиллями й вашим бажанням – все вийде.

Описание: 👉Зустрічі в клубі любителів англійської мови відбуваються щосереди    о 15.00.

Описание: 👨‍🦰На сесії англомовного клубу поціновувачі англомовної літератури разом з модераторкою Олександрою Миргородською, співробітницею ВДІМ ДОУНБ, читали оповідання Ернеста Хемінгуея «Вбивці» (Ernest Miller Hemingway, The Killers). До маленького закладу (Henry’s lunchroom) завітали двоє чоловіків, одягнені недешево, але якісь вони обидва з однаковим виразом обличчя, а розмовляють надто грубо, з брудною лайкою. Жодний їх запит не може бути вдоволеним. Та ще й до годинника пристали з зауваженнями, він бо на двадцять хвилин поспішає (“It’s twenty minutes fast”). Чим все це закінчиться для робітників закладу?

Описание: 👉 Зустрічі в клубі любителів англійської мови відбуваються щосереди    о 14.00.

Описание: ☑️Наразі, адреса наших зустрічей  - пр. Дмитра Яворницького, 18, кім.18, ІІ  поверх. Модератори проєкту - співробітники відділу документів іноземними мовами.

#іноземнийДОУНБ

#читання_в_бібліотеці

#English_Reading_in_the_library

#англійська_мова

 


фото  фото  фото  фото

 28 Квiтня 


До Міжнародного дня танцю у відділі документів з питань мистецтва для відвідувачів підготували інформаційну годину «Українське намисто народних танців» та книжковий перегляд «Танець – поема, де кожен рух – слово». Відвідувачам представили видання з фонду відділу, в яких йдеться про український народний танець та виконавців українських танців, розповіли про види українських народних танців та продемонстрували відео українських танців у виконанні українських танцювальних ансамблів. До заходу долучився танцювальний колектив, який зробив приємний сюрприз відвідувачам заходу, виконавши для них декілька танців.


                            

 28 Квiтня 


У відділі документів з питань мистецтва до Міжнародного дня джазу для відвідувачів організували документально-музичну композицію «Джаз та джазові виконавці». Відвідувачі мали можливість ознайомитися з виданнями, присвяченими етапам розвитку джазу, його першим стилістичним різновидам, історії джазу в Україні, а також нотні видання з джазовими творами для виконання на різних інструментах, прослухати сучасних українських джазових виконавців.


      

 28 Квiтня 


У відділі читальних залів відбулась онлайн-зустріч за темою «Поезія –це дотик для душі»-літературний релакс для студентської молоді, яка проходить  соціальну реабілітацію. Слухачам була представлена презентація про класичну українську поезію, військову, рубаї, сучасну вільну поезію. Зіставлення поезій різних авторів для порівняння стилів та тематик, стало цікавою темою спілкування, де кожен зміг висловити свою думку. Серед молоді були і ті, хто теж пише вірші на різні теми.
фото 1  фото 2  фото 3  фото 4  фото 5  фото 6  фото 7

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека