місто Вільногірськ

Міста і села краю

Місто Вільногірськ розташоване у верхів'ї ріки Самоткань, на правому березі Дніпра, на відстані 100 км на захід від обласного центру. Мінеральні ресурси міста складає унікальне родовище рідкоземельних руд (кварцові піски, рідкоземельні метали - рутил, ільменіт, циркон, дістен, ставроліт та інші), поблизу відкриті поклади бурого вугілля.
Вулиці міста Територія міста - 1,0 тис. га, населення складає 24,8 тис. осіб.
Вільногірськ засновано 12 серпня 1956 року. Своїм виникненням місто завдячує багатству надр нашого краю, які визначаються різноманітністю, унікальністю родовищ корисних копалин, та пов'язане з розробками рідкоземельних металів, будівництвом і розвитком гірничо-металургійної промисловості.
У 1958 році населеному пункту при будівництві гірничо-збагачувального комбінату була присвоєна назва Вільногірськ і надано статус міста. У 1965 році Вільногірськ отримав статус міста районного підпорядкування, а у 1990 році його віднесено до категорії міст обласного підпорядкування Дніпропетровської області.
Початок розвитку золоторудного родовища припадає на 60-ті роки і триває до нашого часу. За прогнозними розрахунками запаси золота складають від 300 до 600 тонн. Родовище знаходиться на глибині більше 120 м.
Провідне місце у промисловій інфраструктурі відіграє гірничо-металургійний комплекс. Продукція галузі становить 98,2% валового продукту по місту.
Вільногірський ГЗКОсновне підприємство міста, що видобуває мінеральні ресурси, - ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат" (Державна акціонерна компанія "Українські поліметали"), що є провідним підприємством металургійної галузі України з виробництва рідкоземельних концентратів. Він є сировинною базою низки важливих для економіки країни галузей, таких як хімічна, електротехнічна та машинобудівна. Основним структурним підрозділом є рудник, який здійснює виробку родовища відкритим способом із наступною рекультивацією земель. Також є збагачувальне виробництво - дезінтеграція та обезшламлювання розсипу, гравітаційне, електричне та магнітне збагачування, металургійне виробництво - хіміко-металургійні процеси переробки концентратів із виділенням сполучень цирконію, сульфату цирконію, чотирихлористого кремнію.
Вільногірський  телецентр Сьогодні комбінат випускає понад 50 видів продукції, яка користується попитом як у країнах близького, так і далекого зарубіжжя. У 1995 році комбінат став членом Міжнародного клубу торговельних лідерів, у 1996 році його удостоєно міжнародного призу "Золотий глобус". На місцевій сировині працюють такі підприємства як: ЗАТ "Вільногірське скло", ВАТ "Цветмет", ВАТ "Вільногірський завод залізобетонних виробів".
Підприємства міста випускають залізобетонні конструкції, розчин, бетон, скляну тару, цеглу, гофротару.
У місті виробляється 1,04 % усією промислової продукції Дніпропетровської області. Загальний обсяг промислового виробництва за 2000 рік збільшився на 26 % (по Дніпропетровській області на 16,3 %). Збільшення обсягів виробництва відбулося в кольоровій металургії (на 38 %), машинобудівний промисловості (на 10,1 %), промисловості будівельних матеріалів (на 29 %).
Для забезпечення життєдіяльності міста є 6 дитячих закладів, 5 загальноосвітніх шкіл, технікум Національної металургійної академії України, професійно-технічне училище, музична школа, школа мистецтв, 2 бібліотеки, культурно-діловий центр, центр дозвілля, виставочний зал.
У Палаці культури "Металург" працюють 14 колективів художньої самодіяльності, із них 5 мають звання "народний". Колективи ПК "Металург" є переможцями багатьох обласних конкурсів народної творчості і хореографічного мистецтва, а також гастролювали по Угорщині та Молдові.
До послуг населення - міська лікарня, дитячо-юнацька спортивна школа, відомчий спортивний комплекс, до складу якого входять: басейн, стадіон, спеціалізовані зали та літні ігрові майданчики. Також працює клуб пішого та спортивного туризму "Янус".

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека