ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОН

Міста і села краю

Широківський район розташований у південно-західній частині Дніпропетровської області. Він межує із Криворізьким і Апостолівським районами, Херсонською і Миколаївською областями.
Територія, на якій розташований Широківський район, колись була дном моря. Це одноманітна, злегка хвиляста степова рівнина з неглибокими долинами степових річок і слабким розвитком ярів і балок. Територія району лежить на твердій кристалічній платформі, геологічна будівля якої досить складна. Серед відкладень виділяються основні групи: піщаники і кварцити, сланці, залізні роговики, залізні руди. До с. Шестірня підходить Високопольське родовище бокситів, залізо-алюмінієва руда, що містить 38% алюмінію, 33% заліза. Також знайдений і електрокорунд. На берегах ріки Інгулець, що біжить по землях Широківщини, багато джерел, воду яких використовують для питва.
Площа району складає 123,9 тис. га. Тут проживають 32,8 тис. жителів.
Свято першого снопаЯк адміністративно-територіальна одиниця район формувався протягом тривалого часу. У 1775 році землі Широківщини були приєднані до Новоросійської губернії. До 1965 року підпорядкування району неодноразово змінювалося. Територія, на якій розташований район, була заселена в далекій давнині. Про це свідчать археологічні знахідки, виявлені під час розкопок стародавніх могил, яких на території Широківщини понад 90. Нині вони охороняються законом. У курганах знайдені поховання, предмети побуту бронзової епохи і скіфського періоду. Широківщина - козацький край. Саме козацькі зимівники, що будувалися по річці Інгулець, перетворилися потім у великі поселення.
Широківський район - район сільськогосподарського виробництва. Тут створено 39 агро-формувань, що мають в обробці 81,1 тис. га ріллі. Значна вага в сільськогосподарському виробництві району має рослинництво і тваринництво. Кращі результати досягнуті СВК "Мрія" і ТОВ "Шестірня". У СВК "Мрія" найбільше в районі поголів'я великої рогатої худоби. Налагоджено виробництво борошна, макаронних виробів, олії, оліфи, фарби.
ТОВ "Шестірня", що спеціалізується на виробництві зерна, активно впроваджує передовий досвід науки і техніки. Щороку на таких же, як у сусідніх господарствах, землях, врожаї в 1,5-2 рази вище. Тут діють цеху по виготовленню борошна, олії, круп, макаронних виробів. Велика увага в районі приділяють розвиткові переробної галузі. На сьогодні тут працюють 28 цехів по переробці сільськогосподарської продукції (хліб, ковбаси, молочні й овочеві консерви). Територія району знаходиться під значним впливом техногенної діяльності Кривбасу. Тут знаходяться 4 діючі кар'єри м. Кривого Рогу. Крім того, у районі діють ВАТ "Широківський сирзавод", ВАТ "Агропромтехніка" (виробництво культиваторів і борін), СП споживчої кооперації "Широківський хлібокомбінат". Не припиняється будівництво житла, об'єктів соціально-культурного і виробничого призначення. Введені в дію Будинок культури, побудований сільський клуб, дві школи, дитсадок, школа-дитсадок, лікарня-амбулаторія.
Святкування ювілею с. ШестірняСьогодні в районі працюють 21 школа, 21 дошкільне і 2 позашкільні установи, професійно-технічне училище, районна і дільнична лікарні, 5 амбулаторій, 27 фельдшерсько-акушерських пунктів.
У сфері культури працюють 22 клуба і будинку культури. Будинок дитячої творчості, школа мистецтв, 27 бібліотек, кінотеатр.
Для спортивних занять широковчани мають стадіон, спортивні зали і площадки, футбольні поля, тенісний корт і стрілецький тир, дитячо-юнацьку спортивну школу.
За роки незалежності були відроджені деякі архітектурні пам'ятники. У 90-х роках почалося відродження Успенської церкви в с. Андріївка, що була побудована в 1792 році. У 1993 році відреставрована церква одержала статус Свято-Успенської Української церкви (Київський патріархат).
Один зі стародавніх будинків у селищі Широке - колишній Народний Будинок (нині тут розташований Держбанк), побудований у 1914 році Кредитним Суспільством . У селищі Миколаївка зберігся залізничний вокзал, побудований у 1903 році на станції Миколо-Козельськ. Це кам'яний будинок, споруджений у готичному стилі. Сьогодні в ньому розміщені Миколаївська селищна Рада і бібліотека. Одне з найстарших козацьких поселень на Криворіжжі - село Шестірня, у якому знайдена велика кількість пам'ятників історії і культури. Велику цінність являють собою залишки козацької церкви Різдва Пресвятої Богородиці, що була одним з перших кам'яних споруджень на півдні Дніпропетровщини. Починаючи з 1999 року ведуться роботи зі створення регіонального ландшафтного й історико-культурного парку.
Широковская земля багата талантами. Тут народилися письменники Олексій Гуреєв, Павло Темченко, Митрофан Демиденко, теоретик українського кіно Іван Корнієнко, учений-історик Василь Бєднов, професор медицини Петро Ткач, професор технічних наук Євгеній Вопілакін, народна артистка СРСР Лідія Доценко, заслужений артист України Григорій Гаркуша, заслужений працівник культури Дем'ян Книга.

 

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека