місто Кривий Ріг

Міста і села краю

Офіційний Веб-сайт Криворізького міськвиконкому - http://www.kryvyirih.dp.ua

Місто Кривий Ріг розташоване у степовій зоні України, на злитті річок Інгулець і Саксагань, які входять до басейну р. Дніпро, та займає територію площею 407,3 км2, протяжністю в довжину - 126 км, в ширину - до 20 км.
Криворіжжя - один із найбагатших на корисні копалини районів України. Найбільш важливими серед них є рудні родовища, поклади бурого вугілля, мармуру, доломітів (40% балансових запасів України), покрівельних і талькових сланців, сурику, охри, будівельних пісків, суглинків, скандію, ванадію та ще близько 40 елементів таблиці Менделєєва. Загальні розвідані запаси залізних руд у Кривбасі складають понад 32 млрд. тонн.
Криворіжжя багате мінеральними водами, як питними лікувально-столовими, так і лікувальними (радоновими, сірководневими, залізистими та водами, багатими на йод і бром) для зовнішнього призначення, які за хімічними властивостями близькі до вод П'ятигорська та Цхалтубо.
Чисельність населення на 2001 рік - 743,2 тис.
Перша офіційна письмова згадка про Кривий Ріг знайдена у "Розписі заснованих поштових станцій по річці Інгулець від Кременчука до Херсона" і датована 1775 роком.
У XVIII ст. Кривий Ріг став великим запорозьким поселенням у складі Інгулецької паланки Запорозької Січі, із першої третини XIX ст. місто перетворено на військове поселення. У 1860 році Кривий Ріг набув статусу містечка у складі Херсонської губернії, а з 1919 року - повітове місто у складі Катеринославської губернії.
Свою назву місто отримало від форми кривого мису (рогу) на злитті річок Інгулець і Саксагань, де було засновано перше поселення. За іншою версією назва виникла від запорозького козака Рога, прозваного Кривим, що оселився у цьому мальовничому місці.
Сучасний Кривий Ріг - це велике індустріальне місто, центр Криворізького залізорудного басейну - найважливішої сировинної бази металургії України.
Криворізький індустріальний регіон відіграє провідну роль в економіці України та є основною сировинною базою для розвитку чорної металургії, має стратегічне значення для економічної незалежності та безпеки держави.
У загальному внутрішньому валовому продукті України частка продукції Кривого Рогу складає близько 6,4%, в експортному потенціалі країни - 7%.
Економічний потенціал міста представляють близько 6 тисяч підприємств. Промисловість міста налічує 87 великих підприємств різних галузей: чорної металургії, машинобудівної, будматеріалів, хімічної, поліграфічної, деревообробної, легкої, харчової тощо. У Криворізькому басейні розташовано 8 з 11 підприємств України з видобутку та переробки залізорудної сировини, а також підприємства з обслуговування основного виробництва. Тому головною містоутворюючою галуззю, яка стійко визначає профіль міста у територіальному розподілі праці, є чорна металургія. Це потужний виробничий комплекс, що включає в себе гірничо-металургійний комбінат, чотири гірничо-збагачувальних і один залізорудний комбінат, два рудоуправління, три рудоремонтних заводи та інші. Переважна номенклатура: залізна руда, концентрат, агломерат, обкотиші, чавун, сталь, готовий прокат (арматура, кутик, катанка). Питома вага гірничо-металургійного комплексу складає 86% загальних обсягів промислового виробництва в місті.
Єдиний у країні Криворізький суриковий завод виробляє залізний сурик, який користується великим попитом в Україні та за її межами.
Виробництво непродовольчих товарів народного споживання в місті здійснюють більше 40 підприємств різних форм власності, які виготовляють товари легкої промисловості культурно-побутового й господарського призначення, а також будівельної групи.
Продукти харчування у місті виробляють 16 сільськогосподарських підприємств харчової й переробної промисловості та близько 80 інших суб'єктів підприємництва (ковбасні вироби, майонез, хліб та хлібобулочні вироби, пиво, безалкогольні напої, олія, кондитерські вироби тощо).
Будівельний комплекс представлений організаціями різної спеціалізації: цементно-гірничим комбінатом, заводами з виробництва залізобетону, місцевих будматеріалів та іншими.
Гірничо-металургійний комбінат "Криворожсталь"Міський пасажирський транспорт - невід'ємна частина складного комплексу життєзабезпечення населення міста, який з урахуванням специфіки забудови, протяжності, розміщення промислових зон набуває важливого соціального значення. Пасажирські перевезення забезпечують спеціалізовані пасажирські автопідприємства. Щоденно функціонують 116 пасажирських автобусних маршрутів. Електротранспорт міста - це 26 тролейбусних маршрутів, протяжність яких становить 258,1 км, та 20 трамвайних - довжиною 119,9 км. З 1986 року населення міста користується послугами швидкісного трамвая, довжина ліній якого складає 18 км.
У місті діє сучасний міжнародний аеропорт. Зручне географічне й метеорологічне розташування аеропорту "Кривий Ріг" дозволяє йому функціонувати у складних погодних умовах і бути запасним для столичного аеропорту "Бориспіль" та обласного - "Дніпропетровськ".
Криворізький відділок Придніпровської залізниці за обсягами вантажних перевезень є одним з найбільших серед залізниць України. Річний обсяг вантажних перевезень перевищує 53 млн. тонн. Це майже стільки, скільки перевозять Південна, Південно-Західна й Одеська залізниці разом.
Місто Кривий Ріг забезпечене всіма видами зв'язку: 43 АТС міської телефонної мережі та 42 відомчих АТС.
Багатство міста - не тільки його потужний виробничий комплекс, а й значна мережа закладів освіти, культури, спорту, охорони здоров'я.
На сьогодні у Кривому Розі налічується 174 дошкільних виховних заклади, 147 загальноосвітніх закладів усіх типів, серед яких 18 закладів нового типу: ліцеї, гімназії, спеціалізовані школи, колегіуми. Діють 15 професійно-технічних та 29 вищих навчальних закладів.
Науковцями міста розроблено ряд передових технологій щодо видобутку й збагачення залізних руд та приладів з визначення якості руд, автоматизованого управління виробничими процесами.
Місто стало центром міжнародних фестивалів "Горизонти джазу", "Кубок Кривбасу" та фестивалів "Джаз і юність", "Чарівна флейта", "Україно моя", "Маски", "Молодий цирк України", "Срібне джерельце", "Співограй", бардівської пісні "Струна тернова", хорової духовної музики.
У 26 Палацах культури та клубах міста діють 120 гуртків різного профілю, 44 колективи художньої самодіяльності мають звання "народний", 18 - "зразковий". За останні роки більше 20 колективів художньої самодіяльності стали лауреатами міжнародних та всеукраїнських конкурсів народної творчості.
Жителям міста створені всі умови для занять фізкультурою й спортом. До їх послуг 17 стадіонів, 14 плавальних басейнів, велика кількість спортивних залів, стрілецьких тирів, спортивних майданчиків, гімнастичних містечок із тренажерним обладнанням, 59 фізкультурно-оздоровчих центрів, 19 спортивних шкіл. Криворізькі спортсмени займають призові місця на найпрестижніших змаганнях: олімпійських, параолімпійських іграх, чемпіонатах, першостях Світу і Європи з кульової стрільби, важкої атлетики, легкої атлетики, спортивної акробатики та інших.
Медична допомога населенню надається 52 міськими закладами охорони здоров'я, науково-дослідним інститутом промислової медицини, факультетом післядипломної підготовки лікарів Дніпропетровської медичної академії. Криворізькими медиками створено республіканський медико-генетичний центр, на базі окремих лікувальних закладів існують підрозділи з медичним обладнанням, аналогів якому немає не тільки в області, а й у державі.
Місто дуже зелене: 57 садів і парків розкинулися на 557 га, 149 скверів та 46 зелених масивів і зон відпочинку займають територію в 589,8 га

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека