місто Жовті Води

Міста і села краю

Жовті Води - невелике місто на Дніпропетровщині, розташоване на річці Жовтій у 130 км на захід від обласного центру.
Територія міста - 33,25 км2, на якій проживає 56,5 тис. мешканців.
Місто має славне історичне минуле. Усім відома битва під Жовтими Водами в
1648 році, коли війська Богдана Хмельницького розгромили польських шляхтичів.
Долину річки Жовтої з її притоками із заростями очерету, верб за старих часів називали урочищем Жовті Води. Свою назву річка й долина отримали від запорізьких козаків за жовтий колір річкової води, яка місцями обмивала виходи залізної руди.
У 1895 році починається розробка залізорудного кар'єру і водночас будівництво селища Жовта Ріка.
У 1951 році знайдено уран. З того часу місто Жовті Води є єдиним центром в Україні з видобутку та переробки уранової сировини.
Постановою уряду в 1951 році створено в місті Східний гірничо-збагачувальний комбінат, який є найбільшим у Європі виробником природного урану. На його базі місто і виросло. Основою виробничої діяльності комбінату є потужна сировинна база, запаси якої спроможні забезпечити повну потребу усіх АЕС України на 80 років.
Гідрометалургійний завод Східного ГЗКуПромислову основу міста також складають ВАТ "Південний радіозавод", що входить до складу ДАХК "Дніпропетровський машинобудівний завод", яка є єдиним виробником цифрових електронних автоматичних телефонних станцій системи С-32, ВАТ "Завод електронної апаратури "Електрон-Газ" (виробляє спеціальну продукцію, газову апаратуру та інші товари народного споживання), ВАТ "Фабрика штучного хутра" (є лідером виробництва штучного хутра в Україні, річний обсяг випуску якого складає до 4 млн. м2).
Український науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут промислової технології, що знаходиться у місті, виконує функції генерального проектувальника та проектного супроводження об'єктів ядерно-паливного циклу, науково-дослідної та конструкторської організації у галузі проблем поводження з радіоактивними відходами атомної енергетики.
У місті працюють понад 300 малих підприємств. Малий бізнес зорієнтований переважно на діяльність у сфері торгівлі та громадського харчування.
Пасажирські перевезення в місті здійснює автопідприємство. Зв'язок забезпечується цехом зв'язку № 6 "Укртелекому".
Освіта міста представлена вищим навчальним закладом - інститутом підприємництва "Стратегія", Пам'ятник Б. Хмельницькому та його соратникамЖовтоводським промисловим технікумом Дніпропетровського національного університету, педагогічним училищем-філіалом педагогічного Криворізького університету, вищим професійно-технічним училищем, гімназією ім. Лесі Українки, ліцеєм, 12 середніми школами та 13 дошкільними закладами.
Культурний та спортивний осередок міста складається з Палацу культури, дитячої музичної школи, клубу "Родина", 32 бібліотек, міського музею ім. Ю.Пригожина, кінотеатрів, будинку дітей та юнацтва, стадіону,
2 басейнів, 12 спортивних майданчиків та дитячої спортивної школи.
Медичне обслуговування населення здійснюють спеціалізована медико-санітарна частина, лікарня,
3 поліклініки, профілакторій.
Для відпочинку населення є два парки та приміська зелена зона.
Головний пам'ятник міста - скульптурна композиція з трьох вершників, що увіковічують пам'ять Богдана Хмельницького та його соратників
.

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека