Ганна Швидько

Краєзнавці

Клуб „Ріднокрай” і його голова
Ганна Кирилівна Швидько

Ніщо не передбачало виникнення потреби в оприлюдненні автобіографії, котра в не такі далекі часи була обов’язковим атрибутом пакету документів для переміщення службовою драбиною та офіційно-громадського визнання і зберігалася у відділі кадрів установи, де людина працювала. Проживши вже немало літ і десятки разів написавши такі автобіографії, відразу відповідаю на обов’язкові тоді в ній питання: під судом і слідством ні я, ні мої родичі не перебували і родичів за кордоном не маю. А стосовно «соціального походження» – воно до недавнього часу вважалося ідеальним і відкривало шлях до світлого майбутнього: із селян-колгоспників.
Ніщо не сприяло виживанню і навчанню. Усвідомлюю себе з голодного 1947 року, коли основною їжею був печений кружальцями цукровий буряк, іноді спійманий у степу ховрашок, а також «підніжний харч» – паслін, лопуцьки, козельки, калачики тощо. Влітку 1954-го від голоду врятували привезений від дядька з Донбасу мішок сухарів і корівка, яку через кілька років забрали до колгоспу. Трохи допомагали деякі заможніші сусіди. На ці тяжкі роки припало раннє дитинство та початкова освіта, отримана у рідному селі, яке тоді ще іменувалося як хутір Бажани. Життя пізнавалося спостереженням, трудовою практикою на городі та в господарстві, а ще – читанням літератури, яка потрапляла до рук.


Лікнеп, що його якийсь час відвідувала мати, не ліквідував її неграмотності, хоча й могла розписатися у відомості і з трудом прочитати окремі слова, написані великими друкованими літерами. Проте, рано залишившись сиротою і не отримавши ніякої освіти, була від природи мудрою, знала багато приказок і вважалася майстром дотепного гумору. Отже, моє навчання, як і моїх старших братів, було особистою справою. Брати навчалися добре, а я вже від них самотужки навчилася читати і писати ще до школи, що в ті часи було рідкісним явищем. Так що читачем шкільної бібліотеки вважаю себе з 1 вересня 1951 р., коли взяла в ній почитати першу книгу, звісно, дитячу. А сьогодні маю пристойну власну бібліотеку. Трудову діяльність як самостійна особа, яка отримувала від бригадира наряд (завдання) на роботу, розпочала після 4-го класу, коли влітку носила воду косарям і тим, що працювали в степу на прополці. Так зароблялися перші трудодні – «палички», на які восени нараховувалися пшениця, соняшник, кукурудза, городина тощо. Вдовині злидні диктували один життєвий шлях: після семирічки працювати в колгоспі, хоч і не в забитому (все ж таки недалеко від міста і на автотрасі республіканського значення), але ж хуторі Бажани. Врятували люди, які доводили матері, що дочка може стати вчителькою чи інженером (вищий ідеал, на відміну від інших, яким доведеться в селі «волам хвости крутити»). Так, майже чужою волею, закінчила десятирічку.


Ніщо не свідчило про затятість у прагненні до навчання. Аби продовжити освіту знадобилося довгих шість років. Спочатку затрималася на два роки через свою довірливість і комсомольську ідейність, сприйнявши за чисту монету опублікований у газеті заклик комсорга – «Всім класом – у колгосп!» Потім – з інших причин (будівництво хати, хвороба матері). Проте потяг до навчання не зникав. Кар’єрне зростання досягло посади обліковця – з десятирічною освітою в селі була єдиною. Це давало можливість знаходити час для самоосвіти, громадських справ, домашнього господарства, догляду за хворою матір’ю. Парторг колгоспу довго переконував, що пора вже вступати до партії, яка потребує молодих кадрів, що моє місце «в авангарді». Старшим людям завжди довіряла, та й літератури багато читала про «передовий загін будівників комунізму». При прийомі на всіх рівнях чесно говорила, що хочу отримати вищу освіту. Коли мрія от-от мала стати реальністю, керівництво колгоспу запропонувало вступити до сільськогосподарського інституту, але напрямок мрії визрів остаточно – стати істориком. Заради справедливості зазначу, що знайшла підтримку тих, від кого залежав дозвіл на навчання, відповідна характеристика та рекомендація.


Ніщо не гарантувало успішного завершення навчання. Вступ на історичне відділення Дніпропетровського державного університету у 1967 р. виявився найлегшою справою. Великим каменем спотикання стала велика перерва у навчанні. Багато чого забуто, а ще більше – незнаного, про існування чого раніше і не підозрювала. Треба було надолужувати прогаяне, для чого потрібно весь час відводити навчанню. Соромно ж у такому віці отримувати погані оцінки, та й стипендія була конче необхідна, на щось же треба себе утримувати. Матеріально допомагати нікому – мама на той час померла, на підробітки часу немає. Думка про можливість виключення за неуспішність і ганебне повернення до села, де люди тебе вважають розумною і трудолюбивою, змушувала вперто «гризти граніт науки». Хоч і з маленькою похибкою, але навчальний рік завершила успішно. Вже на першому курсі навесні була обрана головою студради, а незабаром додалися й інші серйозні громадські доручення. Це зобов’язувало ще більше уваги приділяти навчанню. Стала отримувати підвищену стипендію за результатами складання іспитів – вистачало вже й на поїздки до архівів і бібліотек великих міст, оскільки захопилася науковою роботою. Матеріально рятувала також участь у літньому студентському будівельному загоні та перебування до глибокої осені в археологічних експедиціях. І на цьому етапі життя знайшлося багато добрих людей, які морально підтримували, вселяли віру в себе, позитивно оцінювали успіхи у навчанні тощо. Завершила навчання, отримавши диплом із відзнакою. Отже, досягла таки омріяної всім селом професії вчительки.


Ніщо вже від мене не залежало. Треба було тільки працювати. Отримання диплому супроводжувалося рекомендацією до аспірантури. Майже одночасно було запропоновано посаду заступника секретаря парткому університету, що на той час багато значило. Аспірантура могла бути тільки заочною. Науковим керівником став один із провідних вчених України в галузі джерелознавства М.П. Ковальський. В ореолі його наукового авторитету познайомилася з багатьма відомим вченими України та Росії, у котрих також навчалася і намагалася не осоромити свого вчителя невіглаством. На початку 1979 р. на Вченій спеціалізованій раді Інституту історії АН УРСР захистила кандидатську дисертацію з проблем феодальних міст України, а наприкінці 1987 р.– докторську дисертацію на тій же Раді. Пишаюся, що провідною установою по докторській дисертації була очолювана академіком І.Д. Ковальченком кафедра історіографії та джерелознавства Московського державного університету. На історичному факультеті ДДУ читала курс історії України, а навесні 1989 р. стала організатором і першою завідувачкою нововідкритої кафедри історії України. За посади ніколи не боролася, вони самі випадали. Багато писала наукових і навчально-методичних праць, виступала з доповідями на конференціях і конгресах, в тому числі за кордоном. Керую науковою роботою аспірантів, близько з двох десятків із них сьогодні вже кандидати історичних наук, успішні молоді науковці.

Фото 3. Г.К. Швидько (посередині) серед членів клубу «Ріднокрай».


Ніщо вже не може змінити хід речей. Не судилося стати сільською вчителькою, а своє село і свою школу ніколи не забуваю. Вже шістнадцятий рік працюю професором Національного гірничого університету, маючи всі можливості для педагогічної та наукової роботи. В ці роки вийшло кілька видань підручника з історії України для 8-го класу середньої школи, рекомендованого Міністерством освіти і науки України. Опубліковано ряд монографій і навчальних посібників. Доки є сили треба працювати. А ще – по можливості і потребі допомагати іншим.
Такий короткий перебіг насиченого подіями, успіхами, труднощами і прорахунками життя.

Фото 4.  Професори Г.К. Швидько та І.Ф. Ковальова.

Дніпропетровськ. Грудень 2010 року.

Краєзнавча бібліографія Ганни Швидько

Краєзнавство України

Історичне краєзнавство на сторінках «Черниговских губернських ведомостей» [Текст] / Г. Швидько // Тези доповідей 3-ї Республіканської конференції з історичного краєзнавства.– К., 1984.– С. 238–240.

Методические указания к изучению курса исторического краеведения [Текст] / Швидько А.К., Ковалева И.Ф., Каниболоцкий Г.П.– Днепропетровск: ДГУ, 1985.– 58 с.

Место фамильных фондов государственных Архивов в историческом краеведении (на материалах Левобережной Украины) [Текст] / Г. Швидько // Тезисы докладов и сообщений Первой Всесоюзной научной конференции по историческому краеведению, (Полтава, октябрь 1987 г.).– К., 1987.– С. 149–150.

Роль археологічних з’їздів в історії місцевого краю [Текст] / Г. Швидько // Тези доповідей і повідомлень 4-ї республіканської наукової конференції з історичного краєзнавства.– К., 1989.– С. 19–21.

Академік Д.І. Яворницький і розвиток краєзнавства на Катеринославщині [Текст] / Г.К. Швидько, А.Г. Болебрух // Збірник рефератів доповідей обласної науково-практичної конференції з історичного краєзнавства.– Дніпропетровськ: ДДУ, 1990.– С. 3–11.

Краєзнавство і сучасна історична освіта [Текст] / Г. Швидько // Проблема вивчення краєзнавства у вищій школі: Матеріали республік. «круглого столу».– Кіровоград, 1990.– С. 11–13.

Нарис історії вивчення краю [Текст] / Г. Швидько // Січеславщина: Краєзнав. альманах / За ред. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ, 1997.– Вип. 1.– С. 4–18.

Краєзнавство на Днiпропетровщинi на сучасному етапi [Текст] / Г. Швидько // Iсторiя України: Маловiдомi iмена, подiї, факти: (Зб. статей).– К.– 1999.– Вип. 8.– C. 225–230.

Краєзнавство: наука і аматорство [Текст] / Г. Швидько // Січеславщина: Краєзнав. альманах. Вип. 3. Володимир Кунцер. З любові до отчого краю / За ред. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2000.– 101 с.

Краєзнавці України (сучасні дослідники рідного краю): Довідник [Текст].– К.–Кам’янець-Подільський, 2003.– Т. 1.– 270 с.
Абросимова Світлана Вікторівна.– С. 6.; Богуш Павло Михайлович – С. 22–23.; Голуб Ірина Станіславівна – С. 47–48.; Єлінов Іван Михайлович – С. 69–70.; Жуковський Мирослав Петрович – С, 72.; Ковальова Ірина Федорівна – С. 96–97.; Кунцер Володимир Миколайович – С. 116.; Мицик Юрій Андрійович – С. 142–143.; Мороз Володимир Степанович – С. 148.; Омельченко Григорій Микитович – С. 160.; Півняк Геннадій Григорович – С. 170.; Савчук Варфоломій Степанович – С. 193.; Стародубов Анатолій Федорович – С. 213.; Фоменко Анатолій Кузьмович – С. 238–239.; Чабан Микола Петрович – С. 247–248.; Шаповал Іван Максимович – С. 252.

Звіт про діяльність Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців [Текст] / Г. Швидько // Всеукраїнська спілка краєзнавці. 1997–2003 роки.– К., 2003.– С. 43–45.

* * *
Первая краеведческая [Текст] / Г. Швидько // Днепров. правда.– 1988.– 21 февр.

Краєзнавцi i краєзнавство Приднiпров'я [Текст] / Г. Швидько // Краєзнавство.– 2000.– № 1–2.– C. 69–78.

Краєзнавство Придніпров’я і його постаті [Текст] / Г.К. Швидько, В.Ю. Пушкін // Гуман. журнал.– 2002.– № 2.– С. 3–6.

Краєзнавці відкривають нові імена... і виправляють помилки [Текст] / Інтерв’ю взяла В. Шабетя / Г. Швидько // Бористен.– 2003.– № 4.– С. 4–5.


Історіографія та історія Січеславщини

Чаплинське повстання 1919 [Текст] / Г. Швидько // Великий Жовтень і громадянська війна на Україні: Енциклоп. довідник.– К., 1987.– С. 589.

Штаб радянських повстанських військ Лозово-Синельниківського району [Текст] / Г. Швидько // Великий Жовтень і громадянська війна на Україні: Енциклоп. довідник.– К., 1987.– С. 608.

Источники для изучения биографий рабочих-революционеров Брянського металлургического завода в фондах Днепропетровского облпартархива [Текст] / Г. Швидько // Актуальне проблемы исследования биографий пролетарских революционеров: Тезисы докладов и сообщений республик. научно-практ. конф., 12–14 окт. 1988 г.– Николаев, 1988.– С. 52–55.

Из истории Екатеринославской казенной суконной мануфактуры накануне ее упразднения [Текст] / Г. Швидько // Рабочий класс Придніпров’я: Формирование, традиции, социальный облик.– Днепропетровск: ДГУ, 1989.– С. 109–118.

До питання про достовірність джерел офіційного походження з історії революційного руху (на матеріалах Катеринославщини) [Текст] / Г. Швидько // Первая российская революція 1905–1907 гг. в свете нового исторического мышления: Тезисы докладов и сообщений республ. научн. конф. 18–20 дек. 190 г.– Горловка, 1990.– Т. 1.– С. 39–40.

З історії кооперативного руху на Катеринославщині [Текст] / Г. Швидько // Питання історії Придніпров’я: Масові та суспільно-політичні рухи.– Дніпропетровськ: ДДУ, 1990.– С. 57–64.

З історії міського господарства Катеринослава початку XIX ст. [Текст] / Г. Швидько // Вестник краеведа: Тезисы научн. докладов и сообщений, апр. 1991 г.– Запорожье, 1991.– № 2.– С. 58–60.

З історії суспільного руху на Катеринославщині в середині ХІХ ст. [Текст] / Г. Швидько // Дослідження з історії Придніпров’я: соціальні відносини та суспільна думка. Зб. наук. праць.– Дніпропетровськ: Вид-во ДДУ, 1991.– С. 32–35.

Публицистическое сочинение В.Г. Полетики [Текст] / Г. Швидько // Проблеми історії національно-визвольного руху на Україні в період феодалізму та капіталізму.– К.–Запоріжжя, 1991.– С. 148–149.

До історії господарства та землеволодіння Катеринослава кінця XVIII – початку XIX ст. [Текст] / Г. Швидько // Питання аграрної історії України та Росії: матеріали наук. читань, присвяч. Пам’яті Д.П. Пойди.– Дніпропетровськ: Промінь, 1995.– С. 39–44.

История библиотеки князя Г.А. Потемкина и ее состав [Текст] / Г. Швидько // Библиотечное дело и краеведение: Сб. научн. трудов.– К.–Симферополь, 1999.– Вып. 1.– С. 90–95.

Самарський Пустинно-Миколаївський військовий монастир [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 17–118.

Троїцький собор у Новомосковську [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 352–353.

Археологiчнi з'їзди i археографiчнi вiдкриття: [Перiод 1869–1911 рр.] [Текст] / Г. Швидько // Проблеми археологiї Поднiпров'я: Спец. вип. мiжвузiв. збiрника наук.праць.– Днiпропетровськ: Вид-во ДДУ.– 2000.– C. 157–162.

Мить довжиною в два тисячоліття [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар знаменних подій області на 2001 рік: Бібліограф. покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2000.– С. 5–52; ... на 2002 рік...– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2001.– С. 6–20; ...на 2004 рік...– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2003.– С. 5–12.

Коментарі до видання [Текст] / Г. Швидько // Феодосий (Макаревский А.) Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии. Церкви и приходы прошедшего XVIII cт. Вып. 1 и 2.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2000.– С. 1055–1070. (Старослов. та укр. мовами).

Дослідження 20-х років з історії Південної України [Текст] / Г. Швидько // Записки науково-дослідної лабораторії історії Південної України Запорізького державного університету: Південна Україна XVIII-ХІХ століття.– Запоріжжя: РА «Тандем-У», 2001.– С. 274–275.

Пошуки істини (До початкової історії м. Дніпропетровська) [Текст] / Г. Швидько // Наддніпрянська Україна: Історичні процеси, події, постаті.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.– С. 107–121.

Самарський Пустинно-Миколаївський військовий монастир [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 712.

Троїцький собор у Новомосковську [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 876.

Катеринославський Піквікський клуб (1858–1860). До 170-річчя Дніпропетровської обласної наукової бібліотеки [Текст] / Г. Швидько / Упоряд. І.С. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2003.– 147 с.

Троїцький собор як символ духовності народу і «сива скеля віків» у творі О.Гончара «Собор» [Текст] / Г. Швидько // Всеукраїнські гончарівські читання: Доповіді та повідомлення.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– С. 22–33.

Джерела до історії міст і сіл Катеринославщини в фондах Інституту Рукопису БАН України ім. В.І. Вернадського НАН України [Текст] / Г. Швидько // Історія і культура Придніпров’я: Невідомі та маловідомі сторінки. Науковий щорічник.– Дніпропетровськ: НГУ, 2006.– Вип. 3.– С. 126–133.

Піквіки і бібліотечна справа в Катеринославі [Текст] / Г. Швидько // Обласна універсальна наукова бібліотека – інфор-маційно-ресурсний центр регіону: Історичні аспекти і сучасність. Матеріали обласної міжвідомчої науково-практичної конференції 9 грудня 2004 р.– Дніпропетровськ, 2006.– С. 22–27.

Фортеці як один із факторів виникнення сільських і міських поселень на запорозьких теренах [Текст] / Г. Швидько // Збірник наукових праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2008.– Вип. 6.– С. 22–31.

Невмирущий подих історії [Текст] / Г. Швидько // Усна історія Степової України.– Запоріжжя: АА Тандем, 2009.– С. 10–15.

* * *
В Дніпропетровській історичній підсекції [Текст] / Г. Швидько // Укр. іст. журнал.– 1982.– № 11.– С. 159.

Історична конференція в Дніпропетровську [Текст] / Г. Швидько // Укр. іст. журнал.– 1985.– № 1.– С. 158–159.

Цей квапливий ювілей [Текст] / Г. Швидько, Ю. Мицик // Зоря.– 1989.– 18 берез.

Скільки Томаківці років [Текст] / Г. Швидько, Ю. Мицик // Зоря.– 1989.– 6 трав.

Михайлова Н. Хоч і не всі знають, де ми живемо [Текст] / Бесіду вела Н. Михайлова / Г. Швидько.– Наше місто.– 1993.– 27 лип.

У сиву давнину [Текст]: [Перші люди на територiї сучас. Днiпропетров. областi. Льодовик. Палеолiт] / Г. Швидько // Джерело.– 1999.– 24 груд.– C. 5.

У сиву давнину [Текст]: [Край у добу мезолiту i неолiту] / Г. Швидько // Джерело.– 2000.– 27 сiч.– C. 4.

Яку дату святкуватимемо наступного травня? [Текст]: [Про обгрунтованiсть дати 225-рiччя Днiпропетровська] / Інтерв’ю взяла Г. Романенко / Г. Швидько // Наше мiсто.– 2000.– 8 листоп.

У сиву давнину [Текст]: [Прадавня iсторiя Приднiпров'я] / Г. Швидько // Джерело.–2001.– № 1–2.– сiч.– C. 10.

Истоки (к истории г. Днепропетровска) [Текст] / Г. Швидько // Днепр вечерний.– 2005.– 10 сент.– С. 3.


Історіографія та історія козаччини

Дослідження з історії Запорізької Січі в Дніпропетровському університеті [Текст] / Г. Швидько // 500-річчя Запорозької Січі.– Дніпропетровськ: Знання, 1990.– С. 7–11.

Студії з історії Запорожжя в Дніпропетровському ІНО [Текст] / Г. Швидько // Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній історичній науці та музейній практиці: Матеріали III наук.–практ. конф.– Дніпропетровськ, 1990.– С. 90–93.

Джерельна база досліджень з історії козаччини [Текст] / Г. Швидько // Проблеми дослідження історії України: Зб. матеріалів першого круглого столу істориків, Славсько, верес. 1990 р.– Львів, 1993.– С. 78–79, 84–86.

Запорозькі землі в останній чверті XVIII ст. [Текст] / Г. Швидько // Вчений-подвижник: Матеріали наук.–практ. конф., присвяч. 135-річчю з дня народження Д.І. Яворницького, 26–27 жовт., 1990 р.– Дніпропетровськ: Промінь, 1991.– С. 34–41.

Історія України. Ч. 2. Від Запорізької Січі до кінця XIX століття: Конспект лекцій [Текст] / Г.К. Швидько, Т.Д. Липовська, С.І. Світленко; За заг. ред. А.М. Черненка.– К.: НМК ВО, 1993.– 112 с.

А.О. Скальковський та його «Історія Нової Січі» [Текст] // Скальковський А.О. Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького / Передмова та коментарі Г.К. Швидько; Пер. з рос. Т.С. Завгородньої; Худож.–іл. О.М. Бузилов.– Дніпропетровськ: Січ, 1994.– С. 3–16.

Козацтво і Визвольна війна українського народу в оцінці чужинців [Текст] / Г. Швидько // До 400-річчя з дня народження Богдана Хмельницького: Зб. статей.– Дніпропетровськ, 1994.– С. 35–39.
Богдан Хмельницький і українське місто [Текст] / Г. Швидько // Визвольна боротьба українського народу під керівництвом Б. Хмельницького і українська державність: Матеріали наук. конф., Харків, 25–27 жовт. 1995 р.– Харків: Харків. Держуніверситет, 1995.– С. 21.

L’otaman Kost’ Hordijenko, chef de la Sic des Zaporoques [Текст] / Г. Швидько // Les cosaques de L’Ukraine. Aktes du 5’ colloqueinternational franko-ukrainien. Texstes reunis et presentes par Michel Cadot et Emile Kruba (Universite Paris 3 Sorbonne. Institut des Lanques et civilisations orientales).– Presses de la Sorbonne Nouvelle, 1995.– S. 61–66.

Боротьба Запорозького козацтва за збереження своїх володінь в 50–60 роки XVIII ст. [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII-XIX ст..: Записки наук.–дослід. лабораторії історії Південної України ЗДУ.– Запоріжжя, 1996.– Вип. 1.– С. 26–34.

Неопубліковані праці до історії Запорожжя XVII–XVIII ст. [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст..: Записки наук.–дослід. лабораторії історії Південної України ЗДУ.– Запоріжжя, 1996.– Вип. 1.– С. 166–171.

Останні спроби запорожців відстояти свої вольності [Текст]: [1760–1770 рр. Документи] / Г. Швидько // Пiвденна Україна XVIII–XIX столiття: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 1996.– Вип. 2.– C. 12–18.

Документи канцелярії Новоросійської губернії до історії Запорозької Січі напередодні її скасування [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст.: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 1998.– Вип. 3.– C. 30–35.

Картографiчнi матерiали РДВIД як джерело до iсторiї Пiвденної України [Текст]: [Богородицька та Новобогородицька фортецi] / Г. Швидько // Надднiпрянський iсторико-краєзнавчий збiрник. Вип.1: Матерiали Першої мiжрегiон. iст.–краєзнав.конф. (8–9 жовт. 1998 р. м. Днiпропетровськ).– Днiпропетровськ, 1998.– C. 92–97.

Богдан Хмельницький і складання української державності [Текст] / Г. Швидько // Соціал.–гуманітар. вісник НГАУ.– 1998.– Вип.– 1.– С. 3–13.

Документи РДВІА про торгівельні відносини між Запорозькою Січчю та Гетьманщиною у другій половині XVIII ст. [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст.: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 1999.– Вип. 4.– C. 9–15.

Рада генеральної старшини [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 4.

Рада січової старшини [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 10.

Січ Запорозька [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 173–175;

Січова рада [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 177.

Табір козацький [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 302

Томаківська Січ [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 341.

Чортомлицька Січ [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 589–590.

Актові джерела до історії Запорозької Січі [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст.: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 2000.– Вип. 5.– C. 9–18.

Міське управління і суд козацької держави другої половини XVII–XVIII ст. (аналіз юридичних актів) [Текст] / Г. Швидько // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць УАДУ при Президентові України. Дніпропетровський філіал.– Дніпропетровськ, 2000.– Вип. 1.– С. 176–183.

Актові джерела до історії Запорожжя останніх років його існування [Текст] / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст.: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 2001.– Вип. 6.– C. 9–14.

Діловодчі акти козацьких органів як джерело до історії Гетьманщини другої половини XVII–XVIII століття [Текст] / Г. Швидько // Дніпропетровський історико-археографічний збірник.– Дніпропетровськ: Генеза.– 2001.– Вип. 2.– С. 317–329.

Рада генеральної старшини [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 632.

Рада січової старшини [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 632.

Січ Запорозька [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 757–759.

Січова рада [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 760-761.

Табір козацький [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 838.

Томаківська Січ [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 869.

Чортомлицька Січ [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 1061.

Козацьке коло [Текст] / Г. Швидько // Українське козацтво: Мала енциклопедія.– К.–Запоріжжя: Генеза-Прем’єра, 2002.– С. 241.

Компут і ревізія Миргородського полку 1723 року [Текст] / Г. Швидько.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– 335 с.

«Атакування Січі» у місцевому фольклорі (Теодор Гавриленко та його праця «Історична традиція на колишнім Запорожжі») [Текст] / Г. Швидько // Козацька спадщина: Альманах.– Дніпропетровськ: Пороги, 2006.– Вип. 3.– С. 140–146.

Нездійснений проект перенесення Запорозької Січі [Текст] / Г. Швидько // Придніпров’я. Історико-краєзнавчі дослідження. Зб. наук. праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2007.– Вип. 4.– С. 212–217.

Фортеця Кодак та її роль в історії Подніпров’я [Текст] / Г. Швидько // Микитинська Запорозька Січ і початок Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ століття: Матеріали Всеукраїнської конференції (Нікопольський краєзнавчий музей).– Нікополь: РПЦ «Січ», 2008.– С. 9–15.

* * *
Запорожцы за Дунаем [Текст] / Г. Швидько // Днепров. правда.– 1990.– 2 авг.

Козаки-декабристы [Текст] / Г. Швидько // Прапор юності.– 1991.– 21 берез.

Кошовий Олешківської Січі: Історичні сюжети [Текст] / Г. Швидько // Прапор юності.– 1991.– 9 лют.

«Головатий хлопців підмовляє...» [Текст] / Г. Швидько // Днепров. панорама.– 1992.– 2 июня.

У лиху годину [Текст] / Г. Швидько // Козацтво.– 1996.– № 1.– С. 10–15.

«От де, люде, наша слава...» [Текст]: [Жовтовод. битва] / Г. Швидько // Бористен.– 1998.– № 8.– C. 5–7.

Прикраса козацького краю [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 1998.– № 9.– C. 3-4.

Б. Хмельницький і складання української державності [Текст] / Г. Швидько // Гуманіт. журнал.– 1999.– № 1.– С. 3–8.

Канальний мартиролог [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2000.– № 4.– C. 13–14; №5.– С. 16–17.

Українське козацтво на тлi епохи [Текст]: [Iст. екскурс про укр. козацтво, як важливий фактор полiт. становища у Захiднiй, Центральнiй i Схiднiй Європi] / Г. Швидько // Бористен.– 2000.– № 2.– C. 22–24.


Історія науки та освіти на Січеславщині

Народное образование на Екатеринославщине в дооктябрьский период [Текст] / Г. Швидько // Развитие общеобразовательной и профессиональной системы на Днепропетровщине.– Днепропетровск: ДГУ, 1989.– С. 3–15.

Проект створення педагогічного інституту в Катеринославі [Текст] / Г. Швидько // Збірник рефератів доповідей обласної науково-практичної конференції з історичного краєзнавства.– Дніпропетровськ: ДДУ, 1990.– С. 59–60.

Народна освіта на Катеринославщині в кінці XVIII – на початку XX ст. [Текст] / Г. Швидько // Культура Придніпровського регіону в контексті загальноукраїнської культури: Регіон. наук. конф., 26–27 черв. 1991 р.– Дніпропетровськ, 1991.– С. 18–19.

З історії зв’язків Національної гірничої академії України та Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького [Текст] / Г. Швидько // Музей на межі тисячоліття: минуле, сьогодення, перспективи: Зб. тез доповідей та повідомлень міжнар. наук. конф., присвяч. 150-річчю музею ім. Д.І. Яворницького, Дніпропетровськ, верес. 1999 р.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 10–12.

Національна гірнича академія України: Історичний нарис [Текст] / Г.К. Швидько, В.Ю. Пушкін // Національна гірнича академія України: Щорічник.– Дніпропетровськ: НГА, 1999.– С. 6–18.

Бебер І.В. та його проект створення педагогічного інституту в Катеринославі [Текст] / Г. Швидько // Iсторiя України: Маловiдомi iмена, подiї, факти: (Зб. статей).– К., 2000.– Вип. 11.– C. 70–77.

Академік М. М. Федоров та його листування з академіком Д.І. Яворницьким [Текст] / Г. Швидько // Академік Д. І. Яворницький і перша вища гірнича школа України: Документи і матеріали.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004, – С. 36–50.

Від визначних учителів до талановитих учнів (Нотатки про історичну тяглість поколінь істориків однієї наукової школи, сформованої в ДДУ) [Текст] / Г. Швидько // Історія і особистість історика: Зб. наук. праць, присвяч. 60-річному ювілею проф. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– С. 8–18.

Учительство Катеринославщини в суспільно-політичному русі початку ХХ ст. [Текст] / Г. Швидько // Історія і культура Придніпров’я: Невідомі та маловідомі сторінки. Науковий щорічник.– Дніпропетровськ: НГУ, 2005.– Вип. 2 – С. 159–167.

Перший вищий навчальний заклад Придніпров’я [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2009 рік / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– С. 185–193.

Вступ. Розділ I. Витоки утворення та початковий етап діяльності першої вищої гірничої школи України / Г.К. Швидько// Історія і сучасність Національного гірничого університету (1899–2009) [Текст]: Монографія / За ред проф. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ: НГУ, Ліра, 2009.– С. 9–120.

Основні етапи та особливості розвитку Національного гірничого університету [Текст] / Г. Швидько // Історія та культура Придніпров’я: Невідомі та маловідомі сторінки. Науковий щорічник.– Дніпропетровськ: НГУ, 2009.– № 6.– С. 5–12.

* * *
З iсторiї суспiльно-полiтичного i культурного життя Національної гірничої академії України [Текст] / Г. Швидько, В. Пушкін // Наук. вiсник НГАУ.– 1999.– № 1.– C. 93–97.

Образование и начальный этап деятельности Екатеринославского высшего горного училища [Текст] / Г. Швидько, В. Пушкін // Горн. журнал.– 1999.– № 6.– C. 12–16.

Історичні студії у Національному гірничому університеті [Текст] / Г. Швидько // Вища школа: Наук.–практ. видання.– 2009.– № 2.– С. 86–91.

Прошлое, настоящее и будущее Национального горного университета [Текст] / Г. Швидько, Г. Півняк, В. Пушкін // Известия вузов. Горный журнал.– 2009.– № 4.– С. 122–130.

Видатні діячі Січеславщини

Наукова та культурно-освітня діяльність В.І. Пічети в Катеринославі (1903–1905) [Текст] / Г. Швидько // Історичні дослідження. Вітчизняна історія.– К., 1988.– С. 71–72.

Видатний дослідник історії Запорозької Січі А.О. Скальковський [Текст] / Г. Швидько // Регіональне і загальне в історії: Тези міжнар. наук. конф., присвяч. 140-річчю від дня народження Д.І. Яворницького та 90-літтю XIII Археологічного з’єзду (листоп. 1995 р.).– Дніпропетровськ, 1995.– С. 33–36.

Д.І. Яворницький і дослідження історії України в Катеринославському ІНО [Текст] / Г. Швидько // З минувшини Подніпров’я (збірник матеріалів наук. конф., присвяч. Між нар. дню музеїв. 17 травня 1994 р.).– Дніпропетровськ, 1995.– С. 33–36.

Дослідник ранньої історії Півдня України [Текст] / Г. Швидько // Під знаком Кліо: Зб. статей на пошану Олени Апанович.– Дніпропетровськ: Січ, 1995.– С. 96–101.

Академік А.Н. Терпигорев (общественно-политическая деятельность по материалам Департамента полиции) [Текст] / Г. Швидько // Інтелігенція: суть, історичні долі, перспективи: Тези доповідей між нар. наук. конф., (черв. 1996 р.).– Дніпропетровськ, 1996.– С. 103–105.

Єпископ Феодосiй Макаревський – дослiдник iсторiї Катеринославщини [Текст] / Г. Швидько // Iсторiя України: Маловiдомi iмена, подiї, факти: (Зб. статей).– К., 1999.– Вип. 8.– C. 276–282.

Останній лоцман – лауреат літературної премії / Г. Швидько // Південна Україна XVIII–XIX ст.: Записки науково-дослiдної лабораторiї iсторiї Пiвденної України ЗДУ.– Запорiжжя: РА «Тандем-У», 1999.– Вип. 4.– C. 296–297.

«Місце перебування звинувачених не встановлено» [Текст]: [Про Г.Є. Жмура, репрес. голову колгоспу «Гігант»] / Г. Швидько // Відроджена пам’ять: Книга нарисів.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 56–60.

«Прошу мені допомогти розібратись...» [Текст]: [В.С. Кашницького, репрес. композитора] / Г. Швидько // Відроджена пам’ять: Книга нарисів.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 61–70.

За «гріхи молодості» [Текст]: [Про А.С. Джидаряна, репрес. вченого] / Г. Швидько // Відроджена пам’ять: Книга нарисів.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 207–214.

«Речових доказів ... немає» [Текст]: [Про Д.Д. Загребу, репрес. викладача Дніпродзерж. металург. ін-ту] / Г. Швидько // Відроджена пам’ять: Книга нарисів.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 229–236.

«Соловей тут ніколи не заспіває...– їх тут немає» [Текст]: [Про В.О. Ястржембського, репресов. дир. Новомосков. пед. технікуму] / Г. Швидько // Відроджена пам’ять: Книга нарисів.– Дніпропетровськ, 1999.– С. 544–550.

Яворницький (Еварницький) Дмитро Іванович [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України.– К.: Генеза, 1999.– Т. 3 (Р–Я).– С. 661–663.

Катеринославщина та її найвидатніші діячі духовного звання (XVIII–XIX ст.) [Текст] / Г. Швидько // Феодосий (Макаревский А.) Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии. Церкви и приходы прошедшего XVIII cт. Вып. 1 и 2.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2000.– С. 3–28. (Старослов. та укр. мовами).

Орільський талант [Текст]: [Про академіка К.Г Воблого] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2002 рік: Бібліограф. покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2001.– С. 122–126.

Яворницький (Еварницький) Дмитро Іванович [Текст] / Г. Швидько // Довідник з історії України. 2-ге вид., доп. і випр.– К.: Генеза, 2001.– С. 1115–1117.

Зуєв ВасильФедорович [Текст] / Г. Швидько // Українське козацтво: Мала енциклопедія.– К.–Запоріжжя: Генеза-Прем’єра, 2002.– С. 177.

Яворницький Дмитро Іванович [Текст] / Г. Швидько // Українське козацтво: Мала енциклопедія.– К.–Запоріжжя: Генеза-Прем’єра, 2002.– С. 562–563.

Н.М. Дорошенко і «Просвіти» на Катеринославщині [Текст] / Г. Швидько // Вісник ДНУ. Історія та археологія.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.– С. 190–196.

Михайло Комаров [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2004 рік: Бібліограф. покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2003.– С. 59–62.

Михайло Комаров і Катеринославська «Просвіта» (1905–1913 рр.) [Текст] / Г. Швидько // Сарбеївські читання: Перше засідання Всеукраїнського круглого столу, 30 січ. 2003 р.– К., 2003.– С. 51–52.

Академік М.М. Федоров та його листування з академіком Д.І. Яворницьким [Текст] / Г. Швидько // Академік Д.І. Яворницький і перша вища гірнича школа України: Документи і матеріали.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– С. 36–50.

Василь Гегело та його листування з Михайлом Комаровим [Текст] / Г. Швидько // Історія і культура Придніпров’я. Невідомі та маловідомі сторінки: Наук. щорічник.– Дніпропетровськ, 2004.– Вип. 1.– С. 62–86.

Академік Д. І. Яворницький і розвиток сучасного козакознавства [Текст] / Г. Швидько // Січеславський альманах: Зб. наук. праць з історії українського козацтва.– Дніпропетровськ: НГУ, 2005.– Вип. 1.– С. 4–7.

Талант і доля (Варфоломій Степанович Савчук) [Текст] / Г. Швидько // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Історія і філософія науки і техніки. Вип. 12.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.– № 1.– С. 42–49.

Криворожский Галилей (к 125-летию профессора И.И. Танатара) [Текст]: Монографія / Г. Швидько.– Дніпропетровськ, НГУ, 2006.– 120 с.

Один із плеяди видатних вчених Катеринослава першої половини ХХ ст. [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2007 рік.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006.– С. 51–55.

Катеринославські кореспонденти Михайла Комарова [Текст] / Г. Швидько // Придніпров’я. Історико-краєзнавчі дослідження. Зб. наук. праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. Вип. 3.– С. 69–83.

Василь Гегело – меценат [Текст] / Г. Швидько // Історія і культура Придніпров’я: Невідомі та маловідомі сторінки. Науковий щорічник.– Дніпропетровськ: НГУ, 2007.– Вип. 4.– С. 53–60.

Буденна велич вченого і педагога [Текст] / Г. Швидько // Микола Павлович Ковальський (1929–2006). Зб. статей.– Дніпропетровськ: ПП Ліра ЛТД.– 2007.– С. 20–33.

Вчений і педагог Дмитро Павлович Пойда [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2008 рік. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2007.– С. 159–162.

Піонер наукового вивчення історії Запорозької Січі Аполлон Скальковський [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2008 рік. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2007.– С. 14–18.
Вчений у часі і просторі (Ісаак Огієвецький) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2009 рік. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– С. 68–70.

Основоположник науки про збагачення корисних копалин (професор Володимир Олександрович Гуськов) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2009 рік. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– С. 137–139.

Професор Д.П. Пойда і Дніпропетровський гірничий інститут [Текст] / Г. Швидько // Питання аграрної історії України та Росії: Матеріали 7-х наукових читань, присвячених пам’яті Д.П. Пойди.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2008.– С. 9–15.

Спогади про професора Д.П. Пойду [Текст] / Г. Швидько // Дмитро Павлович Пойда: Біобібліограф. покажчик.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2008.– С. 50–54.

Творець і лідер наукової історичної школи (до 80-річчя з дня народження М.П. Ковальського) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2009 рік. Бібліогаф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– С. 51–55.

Шукач духовних скарбів народу (до 50-річчя Миколи Петровича Чабана) [Текст] / Г. Швидько // Шукач духовних скарбів народу Микола Чабан: Наук.–допоміж. біобібліограф. покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– С. 3–16.

Вчений з репутацією дивака (В.М. Маковський) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 146–148.

Вчений і організатор вищої школи на (П.Г. Нестеренко) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 123–125.

Дослідник криворізьких залізорудних родовищ Й.І. Танатар [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 177–180.

Листування професора Й. І. Танатара з академіком В.І. Вернадським (1908–1915) [Текст] / Г. Швидько // Дніпропетровський археографічний збірник.– Дніпропетровськ: Ліра, 2009.– Вип. 3.– С. 653–670.

Міг бути літератором, а став видатним вченим (С.А. Волотковський) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 10–13.

Місце роботи – кафедра, курган, камералка (І.Ф. Ковальова) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 202–207.

Постать державного рівня (Г.Г. Півняк) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 195–197.

Репресована плеяда визначних вчених-однолітків [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 271–278.

Справа його життя (А.І. Зільберман) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2010 р. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009.– С. 239–241.

Аматор і антрепренер Григорій Деркач [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік. Бібліограф. видання / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 91.

Д.Т. Мизко та його роль у розвитку освіти і культури Катеринославщини [Текст] / Г. Швидько // Історія і культура Придніпров’я: Невідомі і маловідомі сторінки. Науковий щорічник.– Дніпропетровськ: НГУ, 2010.– Вип. 7.– С. 15–21.

Дві іпостасі професора Л. М. Фортунато [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік.– II півріччя [Текст]: Бібліограф. видання. У 2-х ч. Ч. II / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 128–130.

Запорозьке козацтво у творчій спадщині М.Ф. Комарова [Текст] / Г. Швидько // Січеславський альманах: Зб. наук. праць з історії українського козацтва.– Дніпропетровськ: НГУ, 2010.– Вип. 5.– С. 21–40.

Кібернетика народжувалася у нашому краї (Я.І. Грдина) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік.– I півріччя [Текст]: Бібліограф. видання. У 2-х ч. Ч. I / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 31–34.

Нелегкий шлях до вершин науки (К.Г. Воблий) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік.– I півріччя [Текст]: Бібліограф. видання. У 2-х ч. Ч. I / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 140–144.

Світла постать в тіні відомих (А.С. Синявський) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік.– II півріччя [Текст]: Бібліограф. видання. У 2-х ч. Ч. II / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 19–22.

Творець наукової теорії пружності (О.М. Динник) [Текст] / Г. Швидько // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2011 рік.– I півріччя [Текст]: Бібліограф. видання. У 2-х ч. Ч. I / Упоряд. І. Голуб.– – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2010.– С. 17–20.


* * *
Вшанування професора Д.П. Пойди з нагоди його 70-річчя [Текст] / Г. Швидько // Укр. іст. журнал.– 1979.– № 1.– С. 126–127.

Забвению не подлежит [Текст]: [О краеведе Г.А. Залюбовском] / Г. Швидько // Днепров. правда.– 1988.– 10 апр.

Співець комуни і мадонни [Текст]: [Про поета В. Булаєнка] / Г. Швидько // Прапор юності.– 1989.– 26 січ.

Горение: По долгу и совести (к 60-летию Н.П. Ковальского) [Текст] / Г. Швидько // Днепров. правда.– 1989.– 19 марта.

Невiдомий додаток до вiдомої біографії [Текст]: [Про акад. М.М. Федорова] / Г. Швидько // Бористен.– 1999.– № 7.– С. 1–3; № 8.– C. 2–3.

М.П. Баллін – літописець суспільного і культурного життя Катеринослава середини XIX ст. [Текст] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2002.– № 2.– С. 18–22.

О.М. Поль і Піквікський клуб у Катеринославі [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2002.– № 5.– С. 4–7.

Михайло Комаров і Катеринославщина [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2003.– № 3.– С. 8–11.

Про увічнення пам’яті видатного земляка М.Ф. Комарова [Текст] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2003.– № 1.– С. 22–25.

Професор І.Ф. Ковальова і розвиток археологічних досліджень Степового Подніпров’я [Текст] / Г. Швидько // Краєзнавство.– 2003.– № 1.– С. 124–126.

Михайло Грушевський і Михайло Комаров [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2004.– № 2.– С. 9–12.

Вчений європейської відомості (до 125-річчя Й.І. Танатара) [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2006.– № 2.– С. 14–15.

Дослідник природи Придніпров’я Леонід Лікаріонович Іванов [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2006.– № 8.– С. 22–24.

Технологія збагачення (до ювілею професора В.О. Гуськова) [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2008.– № 5.– С. 4–6.

Засновник наукової династії Степан Савчук [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2009.– № 6.– С. 6–9.

Покликання – література чи наука? (С.А. Волотковський) [Текст] / Г. Швидько // Бористен.– 2010.– № 2.– С. 2–3.


Рецензії, відгуки та передмови до краєзнавчих видань

Без прошлого нет будущего [Текст] / Г. Швидько // Риженко С.А., Гужва З.Г. Клятва богині Гігієї. Літопис про становлення санепідслужби Дніпропетровської області до 100-річчя (Історичні нариси).– Дніпропетровськ: УКО ІМА-прес, 2001.– С. 5. (Рос. та укр. мовами).

Книга з історії і для історії [Текст] / Г. Швидько // Лазебник В.И. Озерка наша: Исторический почерк.– Днепропетровск: Арт-Прес, 2001.– С. 11–12.

Життєпис вченого на тлі епохи (з приводу монографії О.А. Удода «Кость Гуслистий – історик України».– К.: Генеза, 1998.– 176 с.) [Текст] / Г. Швидько // Дніпропетровський історико-археографічний збірник.– Дніпропетровськ: Генеза.– 2001.– Вип. 2.– С. 696–699.

Скарбниця історії українського козацтва [Текст]: [Рец. на кн.: Архів Коша Запорозького.– К., 1998–2000.– Т. 1–2.] / Г.К. Швидько, Н.В. Ченцова // Пам’ять століть.– 2001.– № 2.– С. 137–139.

Знакова постать [Текст] / Г. Швидько // Кочергін І.О. Олександр Поль: мрії, справи, спадщина.– Дніпропетровськ: НГАУ, 2002.– С. 3–6.

Родоводи як фактор духовного відродження [Текст] / Г. Швидько // Єфимов В.Б. Це все – ми: Рід Єфимових.– Дніпропетровськ: Пороги, 2004.– С. 3–9.

* * *
Пам’ять минулих століть [Текст]: [Рец. на кн.: Староду-бов А.Ф., Самодрыга В.В. Іванов С.С. Память истории: г. Катеринослав (Днепропетровск) по литературе и воспоминаниям.– Днепропетровск, 2001.– 372 с.] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2002.– № 2.– С. 127–128.

Незгасиме світло «Просвіти» [Текст]: [Рец. на кн.: Чабан М.П. Діячі Січеславської «Просвіти» (1905–1921). Біобібліографічний словник: Наук. видання.– Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2002.– 536 с.] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2003.– № 1.– С. 109–112.

Українське козацтво на захисті південних рубежів [Текст]: [Рец. на кн.: Заруба В. Українське козацьке військо в російсько-турецьких війнах останньої чверті XVII ст.– Дніпропетровськ: Ліра-ЛТД, 2003.– 464 с.] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2003.– № 2.– С. 172–174.

Кримознавчі історичні студії [Текст]: [Рец. на кн.: Непомнящий А.А. Історичне краєзнавство (кінець XVIII – початок ХІХ ст.): Біобібліограф. дослідження.– Сімферополь: Бізнес-Інформ.– 2003.– 452 с.] / Г. Швидько // Гуман. журнал.– 2003.– № 3.– С. 130–134.

Повернення із безвісти [Текст]: [Про кн.: М. Чабана «Діячі Січеславської «Просвіти»] / Г. Швидько // Зоря.– 2003.– 4 лют.

Просвітники [Текст]: [Рец. на кн.: М. Чабана «Діячі Січеславської «Просвіти»] / Г. Швидько // Слово і час.– 2003.– № 9.– С. 79–80.


Про Ганну Швидько та її діяльність

Минуле у променях пам’яті [Текст] / Г. Швидько.– К.: Генеза, 2004.– 72 с.: іл.

* * *
Кочергін І. Покликання – служити людям [Текст] / І. Кочергін // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат області на 2004 рік: Бібліограф. покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2003.– С. 92–95.

Ковальський М.П. Дослідниця джерел та історіографії України XVI–XVII ст. [Текст] / М. Ковальський // Історія і особистість історика: Зб. наук. праць, присвяч. 60-річному ювілею проф. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– С. 19–22.

Ковальова І.Ф. Про роль особистості в науці [Текст] / І. Ковальва // Історія і особистість історика: Зб. наук. праць, присвяч. 60-річному ювілею проф. Г.К. Швидько.– Дніпропетровськ: НГУ, 2004.– С. 23–25.

* * *
Володін А. Їх девіз – бути першими [Текст]: [Про Л. Покусай і Г. Швидько, молодих телятниць колгоспу ім. Чкалова Петропавлів. р-ну] / А. Володін // Степ. зоря.– 1967.– 30 берез.

Мицик Ю. «Не туди б’єш, Іване!» [Текст] / Ю. Мицик // Зоря.– 1990.– 2 верес.

Швидун В.М. Новий підручник [Текст]: [Рец. на кн.: Г.К. Швидько «Історія України 16–18 ст.»] / В.М. Швидун // Джерело.– 1998.– 16 квіт.

Гнатко М. В однiй книжцi десять століть [Текст]: [Про посiбник проф. НГАУ Г. Швидько «Iсторiя держави i права України»] / М. Гнатко // Зоря.– 1998.– 27 жовт.

Забуга М. У Днiпропетровську вперше написано посiбник з iсторiї держави i права України [Текст]: [Презентацiя навч. Посiбника «Iсторiя держави i права України» (Х – поч. ХIХ ст.) в НГАУ] / М. Забуга // Наше мiсто.– 1998.– 14 жовт.
Зобенко О. Позначене «Тичками» [Текст]: [Вийшов у свiт третiй том мемуарiв Ю. Семенка «Тички», земляка; представленi днiпропетров. автори] / О. Зобенко // Наше мiсто.– 1999.– 17 лют.

Чабан М. Серед видатних ледi – й наша землячка [Текст] / М. Чабан // Зоря.– 2000.– 19 жовт.

Ловцов А. Какой герб нарисуем – так и заживем [Текст]: [Мнение проф. НГАУ А.К. Швыдько] / А. Ловцов // Бизнес-Время.– 2000.– 9 нояб.

Чабан М. Історія – джерело сьогодення [Текст]: [Про кн.: Феодосий (Макаревский А.) Материалы..., підготовлену Г.К. Швидько] / М. Чабан // Зоря.– 2000.– 23 листоп.

Овсянникова Л. Свято в гiрничiй академiї [Текст] / Л. Овсянникова // Бористен.– 2001.– № 10.– C. 1.

Тулянцев А. Мой жребий – мимолетный, но высокий [Текст] / А. Тулянцев // Днепр вечерний.– 2001.– 15 сент.

Чередниченко Л.Л. Приглашаем в «Вишневую гостиную» [Текст] / Л.Л. Чередниченко // Делов. мир Днепропетровска.– 2002.– № 6.– С. 31.

Галь Б. Слово про Вчителя [Текст]: [Вітання професору Г. Швидько з нагоди отримання звання «Заслужений працівник науки і техніки України»] / Б. Галь // Вісник НГАУ.– 2002.– № 10–11.

Михайлов О. Піквікський клуб на український лад [Текст]: [Про кн. Г. Швидько «Катеринославський Піквікський клуб» та краєзнав. діяльність] / О. Михайлов // Бористен.– 2003.– № 4.– C. 11

Михайлов О. Піквікський клуб на український лад [Текст]: [Про кн. Г. Швидько «Катеринославський Піквікський клуб» та краєзнав. діяльність] / О. Михайлов // Зоря.– 2003.– 2 лип.

Михайлова И. Пиквики в Екатеринославе [Текст]: [Про кн. Г. Швидько «Катеринославський Піквікський клуб» та її краєзнав. діяльність] / И. Михайлова // Наше місто.– 2003.– 16 лип.

Чабан М. «Щастя не жалій моїм літам!» [Текст] / М. Чабан // Зоря.– 2004.– 15 трав.

Швидько А.К. Украина: между Востоком и Западом [Текст]: [Беседа с д-ром ист. наук, профессором НГУ] / А.К. Швидько // Днепр вечерний.– 2004.– 29 мая.

Кочергін І. Залюблена в історію [Текст] / І. Кочергін // Вісник НГУ.– 2004.– трав.– C. 3.

Кочергін І. Високе покликання [Текст] / І. Кочергін // Січеслав. край.– 2004.– 18 серп.– C. 3.

* * *
Мицик Ю.А. Ганна Кирилівна Швидько [Текст] / Ю.А. Мицик // Українське козацтво. Мала енциклопедія.– К.: «Ґенеза», Запоріжжя «Прем’єр», 2002.– С. 552–553.

Швидько Ганна Кирилівна [Текст] // Професори.– Дніпропетровськ: НГА України, 1999.– С. 88.

Швидько Ганна Кирилівна [Текст] // Професори.– Дніпропетровськ: НГА України, 2003.– С. 299.

Пушкін В. Швидько Ганна Кирилівна [Текст] / В. Пушкін // Краєзнавці України (сучасні дослідники рідного краю): Довідник.– К.–Кам’янець-Подільський, 2003.– Т. 1.– С. 253.

* * *
Швидько Ганна Кирилівна: До 60-річчя від дня народження [Текст]: Бібліограф. покажчик.– Дніпропетровськ: НГАУ, 2004.– 70 с.


49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека