ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОН

Міста і села краю

Дніпропетровський район межує з Магдалинівським, Новомосковським, Синельниківським, Солонянським, Криничанським, Петриківським районами.
Район справедливо називають воротами обласного центра, оскільки він розташований довкола нього. Населення району на даний час складає 81,4 тис. чоловік.
Дніпропетровський район за віком досить молодий, тому що утворений у 1965 році. До 1965 року нинішній Дніпропетровський район був Приміським.
...Ще в сивій давнині, як свідчать літописи, згадування істориків, краєзнавців, археологів зафіксовані зведення про район. На його території знайдені поселення пізнього палеоліту, могильник і поселення часів мезоліту. Досліджено поселення епохи неоліту, знайдені предмети Черняхівськой культури. Цікавим історичним фактом є виникнення Підгороднього як одного з найбільших нині міст району. Перші згадування датуються ще 1600 роком. Саме тоді уздовж узбережжя річок Кільчені і Самари у нинішнього села Спасського (зараз - Новомосковський район) запорізькі козаки заснували зимівники. Одне з таких поселень, що мало назву Богородицьке, розташувалося на березі старої Самари. Козацькі хутори на території нинішнього міста Підгороднього були об'єднані в 1778 році в одну селище-громаду - "Військову слободу".
Сьогодні район поєднує всі приміські господарства і недарма придбав славу сільськогосподарського "цеху" двох могутніх індустріальних центрів - Дніпропетровська і Дніпродзержинська, забезпечуючи ці міста овочевою і молочною продукцією. Це, у свою чергу, і визначило овоче-молочний напрямок у спеціалізації сільгосппідприємств.
Виробництвом сільськогосподарської продукції займається 235 сільгосппідприємств.
Загальна площа сільськогосподарських земель складає 112,4 тис. га, у тому числі сільгоспугідь 111,3 тис. га, з них 92,7 тис. га ріллі. Площі, виділені під посіви сільгоспкультур, складають 83,5 тис. га, у тому числі: під зернові культури - 43,3 тис. га, технічні - 11,0 тис. га, овоче-баштанні - 7,2 тис. га, кормові - 22,0 тис. га.
Господарства району спеціалізуються: у землеробстві - на вирощуванні зерна, особливо озимої пшениці, кукурудзи, соняшника і цукрового буряка; у тваринництві - на виробництві молока, м'яса, яєць. Найкращими є такі підприємства як ВАТ "Чумаки", науково-дослідна агрофірма "Наукова", ЗАТ АФ "Дніпро". Вищезгадані господарства мають можливість зрошувати поля завдяки Фрунзенській зрошувальній системі, що складається з двох магістральних каналів довжиною 55 кілометрів, а також 10 міжгосподарських розподільників. Загальна довжина зрошувальної і колекторно-дренажної мережі - 1025 кілометрів.
У районі діють 12 будівельних організацій і 16 промислових підприємств, зокрема такі, як СП "Дніпропромбудекспорт", Балівський комбінат хлібопродуктів, ВАТ "Гарант", Облкооппромторг облспоживсоюзу, завод дерев'яних виробів, комплектації і збуту, ВАТ "Новоолександрівський завод керамічних виробів", "Агровест", "Дніпроагропромбудматеріали", Східне підприємство електричних мереж, транспортне спецавтопідприємство.
До послуг населення району - 37 лікувальних установ. Найбільші - центральна районна лікарня і Підгороднянськая міська лікарня. Відповідають сучасним вимогам також такі лікарні, як Любимівська, Миколаївська, Сурсько-Литовськая і Новоолександрівська. Крім того, у сільській місцевості працюють 16 фельдшерсько-акушерських пунктів, 13 амбулаторій, 4 дільничні лікарні, 2 профілакторії, 5 оздоровчих пунктів.

 

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека