ЦАРИЧАНСЬКИЙ РАЙОН

Міста і села краю

«Легенда про цілющу Царичанську воду.
... Давно те було, ще коли люди, щоб вижити,
змушені були полювати на птаха і звіра, яких у
наших краях водилося багато. Один раз трапилося
на полюванні нещастя - випущена недотепною рукою
стріла потрапило одному з мисливців у груди під
саме серце. Поклали товариші умираючого юнака на
дно ями, щоб на прощання міг побачити рідне блакитне
небо... І тут раптом якась невидима сила наповнила тіло
пораненого, зупинила кров і вгамувала біль. Юнак устав
із землі і став придивлятися до того місця, де лежав. Там
ґрунт був ледве вологий. І тоді він пішов по сирій землі в
глиб яру і прийшов до невеликої печери. А далі став прямо
руками чистити її дно, звільняючи від верхнього шару
глини і мула. Йому кинулися допомагати товариші, і
незабаром з-під їхніх рук весело вдарило джерело, зажурчав
струмочок на дні яру. Припав до нього прагнучими вустами
поранений. І, о чудо!, порожевіли його щоки, розправилися
плечі, до юнака повернулася життєва сила. Зрозуміли тоді
мисливці, що джерело не просте, а цілюще, прочистили його
добре та й розповіли усі про свою дивну пригоду. І пішли до
джерела люди, а вода його виявилася не тільки цілющою, а ще
і молодість і силу повертала. Направляються до джерела старі,
а повертаються хлопцями. От і назвали те джерело Молодильним».
 

 

Виробництво мінеральної водиЦаричанський район (районний центр - смт Царичанка) знаходиться в північно-західній частині Дніпропетровської області, на берегах мальовничої ріки Орілі. Загальна площа району складає 90,3 тис. га, населення - 29,1 тис. чоловік.
Із сивої давнини, з часів козацької вольниці бере початок цей чудовий, щедрий багатствами надр і полів край. З часів Київської Русі територія району була в складі Переяславського князівства, а в XІ ст. входила до складу Литовської держави. З XVІІ ст. Приорільський край входив до складу Гетьманщини і земель Війська Запорізького низового. Саме в ті часи територія сучасного Царичанського району почали активно заселятися. Першими виникли приорільські міста: Царичанка (1604 рік) і Китайгород (1667 рік).
Царичанський район як адміністративно-територіальна одиниця утворена в 1923 році в складі Полтавської губернії. З 1932 року його територія входить у склад Дніпропетровської області .
Економічну основу району складає сільськогосподарське виробництво. Основні його напрямки - рослинництво і тваринництво. Загальна площа сільгоспугідь - 73,1 тис. га, орної землі - 37,3 тис. га. У структурі посівних площ 2001 року 53 % займають зернові культури, 18 % - кормові , 16 % - технічні. Високі показники виробництва сільгосппродукції забезпечують ТОВ "Україна", ТОВ "Самара", ТОВ "Маяк", ТОВ "ПАН", агрофірма "Колос". У районі працюють 6 промислових і переробних підприємств (маслозавод, консервний, мінеральної води й інші). Продукцію одного з найбільших з них - ЗАТ "Царичанський завод Мінводи" знають далеко за межами нашої держави, Царичанська мінеральна вода стала візитною карткою Приорілля.
Свято-Покровський храм За роки незалежності України прокладено 24,5 км доріг із твердим покриттям, 525 км газопроводів, газифіковано 8,5 тис. квартир, побудовано 55 тис, м кв. житла, реконструйовано 313 км ліній електропередач. За цей же період здані в експлуатацію Могилівська, Новопідкряжська і Михайлівська середня школи, Могилівський геріатричний пансіонат для ветеранів праці, реставрований пам'ятник історії й архітектури - комплекс Китайгородських храмів, відроджене безперспективне село Калинівка, зведений міст через р. Оріль у Китайгороді, побудовані Святопокровський храм і відкрито профтехучилище в районному центрі.
Систему освіти і виховання в районі забезпечують 14 дошкільних дитячих установ , 18 шкіл і профтехучилище. У районному Будинку культури і 19 клубах працюють 136 колективів художньої самодіяльності і музичних кружків, три з яких мають звання народних. До послуг населення району 20 бібліотек, школа мистецтв, станція юних натуралістів, Будинок творчості школярів, спортклуб "Оріль", дитячо-юнацька спортивна школа, народний історико-краєзнавчий музей, 15 шкільних музеїв і музейних кімнат.
Охорону здоров'я громадян забезпечують центральна районна і дільнична лікарні, 5 амбулаторій, 15 фельдшерсько-акушерських пунктів і санітарно-епідеміологічна станція.
У районі багато мальовничих місць і куточків відпочинку. По берегах ріки Оріль розташовані 30 туристичних баз, оздоровчих і спортивно-оздоровчих і 9 дитячих оздоровчих таборів.
На території району знаходяться понад 120 пам'ятників археології і 42 пам'ятника історії і культури. Перлинами Приорільського краю є Китайгородські церкви: Успенськ, святої Варвари і Миколаївська - одні з найстарших архітектурних споруджень Дніпропетровщини.
Царичанський край прославили своєю творчістю його уродженці: поети Павло Усенко, Олександр Зайвий, Михайло Дяченко, письменники Василь Сологуб, Іван і Йосип Багмути, Олексій і Олександр Васильковські, кінорежисер Віктор Стороженко, скульптор Степан Огій, художник Федір Божко.

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека