Бібліотека - джерело духовності
  Історія ДОУНБ
 
  Керівники бібліотеки
  Історична хроніка
 
  Хронологія історії ДОУНБ, складена Т. Г. Шекшуєвою
  Історія бібліотеки в особистостях
  Ветерани бібліотеки
  Вітання бібліотеці
  Нагороди
  Святкові заходи
  Знайомтесь: ювілейні видання
  Дарунки читачів
  Читачі про бібліотеку
  Публікації
   

 

Шлях довжиною в 175 років

Н.М.Тітова, директор Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека (ДОУНБ) – головна книгозбірня регіону – належить до числа найстарших за віком та найбільших за фондами обласних універсальних наукових бібліотек України.

Історична доля Дніпропетровської обласної наукової універсальної бібліотеки (ДОУНБ) протягом її існування складалася дуже непросто, в окремі періоди навіть трагічно. Двічі її фонд майже повністю був знищений: у 1839 році, під час пожежі в будинку Дворянських зборів, і в 1942, коли в приміщення бібліотеки влучила бомба. За цей час багато разів змінювалась її назва, коло виконуваних нею функцій. Але завжди, за всіх політичних режимів і урядів, книгозбірня зберігала свої найкращі риси і традиції – донесення до найширших верств населення нашого краю здобутків вітчизняної та світової культури, втілених у друкованому слові, демократичність і загальнодоступність, націленість на невпинний поступальний розвиток і утвердження своєї громадської значущості як храму знань, накопичених людством.

Точкою відліку історії ДОУНБ є 9 (22) травня 1834 року, коли в Катеринославі відповідно до циркуляру МВС Росії «О заведении в губерниях публичных библиотек для чтения» в будинку Дворянських зборів була урочисто відкрита Губернська публічна бібліотека.

З відкриттям бібліотеки найбільш прогресивні діячі краю пов'язували свої надії на те, що у місті Катеринославі, де освічених було менше третини населення, з часом з'явиться «сословие ученых, авторы знаменитые славою, собственные превосходные сочинения, публичные великолепные здания, в коих будет процветать просвещение». Ці слова прозвучали в промові одного з перших бібліотекарів Н.П. Герценвіца .
Відкриття публічної бібліотеки в Катеринославі стало одним з перших культурних надбань молодого провінційного міста, яке на той час не мало ще ні своєї газети, ні книжкового магазину, не кажучи вже про постійний театр або ж музей.

Історія ДОУНБ насичена багатьма подіями. Протягом свого 175-річного розвитку вона з невеличкої публічної книгозбірні з обсягом фондів у 200 книжок, виключно російською мовою, і штатом службовців, що складався з двох осіб, подолавши велетенський шлях, стала провідною бібліотечною установою регіону з обсягом фондів близько 3 млн. примірників видань універсального змісту, до послуг якої щороку звертається близько 47 тис. читачів. Цей шлях до визнання був тривалим і складним. Проте бібліотека зуміла зайняти гідне місце серед обласних наукових бібліотек України і зараз є одним із лідерів по рівню комплектування бібліотечного фонду, впровадженню в практику роботи нових інформаційних технологій.

У своєму становленні ДОУНБ пройшла декілька етапів розвитку, в яких взаємопов’язане формування найбільш повного в регіоні універсального фонду і практичне обґрунтування значення бібліотеки як головного документально-інформаційного, науково-дослідного та культурно-просвітницького центру Дніпропетровщини.

Достатньо перелічити лише окремі частини фонду, щоб зрозуміти, який могутній інтелектуальний потенціал зосереджено в головній книжковій скарбниці краю.

Багатство, яким володіє населення нашої області, презентують безцінні для сьогоднішнього і майбутнього поколінь книжкові колекції:
– рідкісні видання ХVП-ХVШ ст. Це книги петровської епохи, прижиттєві видання М.Ломоносова, М.Карамзіна, О.Сумарокова, В.Рубана, перше видання найпершого російського географічного словника Ф.Полуніна (1773 р.), перше видання історичного словника Нехачіна (1793 р.), українські стародруки Харківського університету та Києво-Печерської Лаври.

До послуг читачів:

– краєзнавчі видання, серед яких прижиттєві збірники праць Д.Яворницького, Я.Новицького, документальні збірники часів Катеринослава кінця XIX - початку XX століття;
– унікальні видання з мистецтва, альбоми, листівки, грамплатівки, ноти, аудіовізуальні матеріали, які задовольнять потреби найвибагливіших читачів, мистецтвознавців, науковців і читачів широкого загалу;
– іноземна література 85-ма мовами світу, представлена широким спектром різноманітних видань: книги, буклети, періодичні видання різних країн;
– періодичні видання за останні 60 років, що зберігаються у фондах довічно, без дозволу на списання;
– патентно-технічна документація (з 1924 року – на мікроносіях, з 1957 – на паперових носіях, з 1997 – на CD-ROM) – базовий фонд для науковців, підприємців, раціоналізаторів;
– найповніший в області фонд Україніки, діаспорної літератури, що постійно поповнюється шляхом міжнародного книгообміну та благодійних дарунків.

Обласна бібліотека єдина в регіоні отримує обов'язковий примірник усіх місцевих видань (газети всіх організацій і засновників, книги, буклети, автореферати дисертацій та ін.), таким чином виконуючи функцію книжкової палати області і депозитарію краєзнавчих видань.

Завдяки фінансовій підтримці обласної влади, наукова бібліотека сьогодні є монополістом у регіоні в передплаті періодики, науково-реферативних та інформаційних видань. Понад 2 тис. назв щорічно надходять до фонду ДОУНБ.

Унікальним за широтою тематики та ретроспекції представлених видань є майже 200-тисячний довідково-бібліографічний фонд бібліотеки. Вітчизняні та зарубіжні енциклопедії, загальні та галузеві довідники й словники, національна та регіональна бібліографія, оглядово-аналітичні видання органів інформації (частина яких представлена в електронному вигляді) дають можливість виконувати довідки з будь-якої галузі знань, залучаючи при цьому і світовий документальний потік.

Серйозні трансформації, що відбуваються сьогодні в соціокультурній та інформаційній сфері світу, диктують нові вимоги до організації ресурсів бібліотек, до обслуговування читачів. Щоб відповідати цим підвищеним вимогам, бібліотека, використовуючи можливості сучасних інформаційних технологій, перейшла на більш високий, аналітичний рівень інформаційного обслуговування користувачів, підпорядкувавши всю видову структуру інформаційної продукції і послуг розкриттю знань, зосереджених у її фондах, а також в інформаційних ресурсах глобальних мереж, доступ до яких бібліотека забезпечує з кожного автоматизованого робочого місця.

У структурних підрозділах бібліотеки формуються фактографічні, бібліографічні, повнотекстові бази даних, оглядово-аналітичні довідки, дайджести з економічних, політичних, правових проблем, питань розвитку місцевого самоврядування, науки, освіти культури.

Реалізуються поставлені перед бібліотекою завдання по створенню і розвитку власного веб-сайту (www.libr.dp.ua), на якому читач може знайти всі відомості про бібліотеку, переглянути електронний каталог і замовити необхідні видання, ознайомитись з базами даних, створеними в структурних підрозділах бібліотеки.

Корінні зміни в політичній, економічній і соціальній сферах, які сталися за останнє десятиріччя в Україні, зумовили виникнення принципово нової читацької орієнтації. Водночас відбувається процес переосмислення ролі і місця обласної універсальної наукової бібліотеки в суспільстві, уточнюються її функції, розширюються і поглиблюються завдання щодо задоволення потреб населення регіону в інформації.

ДОУНБ має складну і своєрідну структуру: 22 спеціалізованих відділи і сектори, які забезпечують науковий, диференційований підхід в роботі з окремими категоріями читачів.

Інформаційні запити читачів належать до соціальних явищ, функціонування яких характеризується динамічністю та залежністю від зовнішніх факторів.

Кризові явища в економіці, розрив господарських зв'язків призвели до того, що більшість наукових і виробничих колективів Дніпропетровщини, які впродовж багатьох років були нашими читачами, змушені повністю або частково переорієнтувати свої дослідження, профіль виробництва, активніше впроваджувати нові технології. І бібліотека робить все можливе, щоб допомогти їм. Саме використовуючи наш фонд, фахівці та науковці області проводять дослідження, пов'язані з патентуванням винаходів, реєстрацією товарних знаків, перевіркою на патентну чистоту об'єктів техніки, створенням нових технологічних засобів і розробкою прогресивних технологій. Наприклад, до інформаційно-документального забезпечення проекту «Морський старт», розробок вітрового електрообладнання, створення національної валюти, проектування робототехніки всередині 4-го блока Чорнобильської АЕС причетна і наша бібліотека.

Сучасний період інформатизації суспільства поставив перед колективом ДОУНБ завдання – переорієнтувати стратегію володіння інформаційними ресурсами на стратегію оперативного доступу до них. Цьому сприяє комп'ютеризація бібліотеки, якою охоплені всі відділи.

Орієнтація на загальнолюдські цінності, звернення до інтелекту нації, пробудження громадянської активності населення регіону є визначальними при підготовці системи науково-допоміжних і рекомендаційних краєзнавчих бібліографічних покажчиків, які складають своєрідну науково-документальну пам’ять області. В середньому 15 покажчиків щорічно видається в Редакційно-видавничому Центрі нашої бібліотеки.

Згідно зі статусом ДОУНБ виконує функцію головного методичного центру для всіх бібліотек області. Демократичні зміни в суспільстві внесли корективи у характер методичної діяльності, яка зараз ведеться на засадах рекомендаційної та консультативної допомоги. Такий підхід дозволяє надати бібліотекам можливість творчої ініціативи, самостійності в прийнятті рішень, звільняє від диктату керівництва.

Майстер-класи, творчі лабораторії, тренінги, стажування – ці та інші форми методичної роботи отримали визнання у фахівців області. До того ж значним внеском у систему підвищення професійної компетентності персоналу бібліотеки стали численні методичні посібники, підготовлені нашими фахівцями і видрукувані у власній міні-друкарні бібліотеки.

Проблем у бібліотеки доволі, багато з них вирішуємо власними силами. Але є проблема, яка породжує безліч інших, – це відсутність власного єдиного приміщення.

ДОУНБ розміщена в 6-ти приміщеннях у різних кінцях міста, в чотирьох із них вона квартирує на умовах оренди.

Бібліотеці катастрофічно не вистачає робочих площ і місць для читачів. Оскільки вона займає всього 6,3 тис. кв.м, хоча за нормативами для розміщення таких фондів необхідно 26 тис. кв.м.

Відсутність єдиного приміщення в ДОУНБ – це безліч технологічних проблем, які ускладнюють роботу як співробітників, так і читачів.

Вирішити ці проблеми можна лише за умови, що обласна універсальна наукова бібліотека як центр культури, науки, освіти регіону хоча б наприкінці першої чверті XXI століття буде розміщена не в шести будівлях, а в єдиному приміщенні в центрі Дніпропетровська.

Зберегти бібліотеки як інформаційний ресурс нації та держави в несприятливих фінансових умовах – це теж місія, яка потребує і самозречення, і волі, і зусиль. І наше завдання – не втратити жодного видання і передати у спадок нашим землякам всі ті духовні скарби, які сконцентровані у фондах бібліотеки, як своєрідну візитну картку від покоління сьогоднішнього поколінням прийдешнім.

Колектив ДОУНБ розуміє, що немає дрібниць ні в тому, як виглядає бібліотека, ні в тому, як виглядає бібліотекар. Ми освоюємо бібліотечний простір і мріємо бачити у своїй бібліотеці найсучаснішу техніку і задоволеного читача. Ми хочемо бачити бібліотеку доступною, комфортною і демократичною.

Концепція створення сучасної публічної бібліотеки – предмет нашої повсякденної роботи.

49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека