Олександр Вілкул: «Мистецтво Петриківки живе «у народі» – причому не тільки на Дніпропетровщині, а й по всій Україні»

Мистецтво Петриківки живе «у народі» – причому не тільки на Дніпропетровщині, а й по всій Україні. Про це сказав Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул під час презентації нового логотипу Петриківки – унікального явища українського народного мистецтва. Захід пройшов в Дніпропетровській області у рамках ініціативи України щодо набуття Петриківським розписом статусу нематеріальної культурної спадщини людства.
«Петриківський розпис можна знайти не тільки на Дніпропетровщині. У Києві на Андріївському узвозі, у Львові чи Харкові – скрізь можна знайти сувеніри або інші роботи, що виконані в «петриківському» стилі. Це говорить про те, що мистецтво Петриківки дійсно живе «в народі» – причому не тільки на Дніпропетровщині, а й по всій Україні. І поставити на таке мистецтво «копірайт» в принципі неможливо. Тому що не буває «більш» чи «менш» народного мистецтва. Але «відзначити» ті роботи, які створені саме в Петриківці, на Дніпропетровщині – землі, де зародилося це унікальне творіння, – звичайно ж, необхідно. Про це багато разів говорили і майстри, і жителі Петриківки. Адже саме тут навчаються цьому мистецтву, по суті, з народження», – сказав Віце-прем’єр-міністр України.
Як повідомлялося раніше, на Дніпропетровщині за ініціативи Олександра Вілкула з метою збереження Петриківського розпису як унікальної складової національної культурної спадщини реалізується комплекс заходів і проектів.
Зокрема, у школах і дитсадках проводяться спеціальні уроки петриківського розпису, в вищих навчальних закладах області є факультативи, в дитячих центрах позашкільної роботи працюють гуртки.
Минулого року в Дніпропетровському театрально-художньому коледжі відкрито навчання за цим фахом, тож в цьому закладі та у Петриківському училищі відтепер готуються фахівці з Петриківського розпису. У тому числі, навчаються діти з інших областей країни, які приїхали вчитися до Дніпропетровщини.
Щорічно в регіоні проводяться фестивалі і ярмарки народного мистецтва. Так, етнофестиваль-ярмарок «Петриківський Дивоцвіт» став вже міжнародною подією – у ньому беруть участь майстри з Білорусії, Росії, з минулого року і з Польщі.
23 вересня 2012 року у селищі Петриківка було створено найбільший у світі 120-метровий Петриківський орнаментальний розпис ручної роботи. Сам рекорд зафіксували представники Національного реєстру рекордів України та Книги рекордів України.
«Цей яскравий калиново-квітковий фриз довжиною 120 метрів та шириною 80 см прикрасив паркан у центрі нашого селища. Створення Рекорду України кожний петриківець називає історичною подією», – сказала під час презентації логотипу «Петриківка» голова Петриківської районної ради Наталія Коваленко.
Також минулого року за ініціативи Олександра Вілкула вперше в історії України у селищі Петриківка за участі дипломатичних представників з понад 20-и країн світу відбулася презентація Дніпропетровщини як центру унікальної культурної спадщини України.
 «Популяризація та розвиток Петриківського розпису – це зміцнення регіонального та національного патріотизму. Тому керівництво країни, області і Партії Регіонів створює всі умови для того, щоб знання, унікальний талант і професіоналізм петриківських майстрів передавалися наступним поколінням», – підсумував у своєму виступі Олександр Вілкул.